Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Tuning samochodu, czyli poprawiamy jego wygląd i właściwości jezdne

77 087  
169   45  
O tuningu silnika pisałem w poprzedniej części. Załóżmy, że masz już mocniejszy silnik i skrzynię. Teraz trzeba zadbać o resztę samochodu.

Kliknij i zobacz więcej!

Hamulce


Szybszy samochód trzeba skuteczniej zatrzymać. W przypadku niewielkiego przyrostu mocy wystarczy wymienić tarcze i klocki. Z tym że od razu zainwestujmy w tarcze wiercone i sportowe klocki. Taki zabieg już poprawi hamowanie samochodu. A w przypadku większego przyrostu mocy? Cóż - tu także nie jesteśmy bezsilni. Twój model samochodu posiada najczęściej wiele odmian silnikowych. Te mocniejsze mają z reguły większe tarcze. Wystarczy zaopatrzyć się w zestaw do przekładki, czyli tarcze, klocki i zaciski i problem z głowy. W przypadku, gdy masz hamulce bębnowe na tylnej osi - warto wymienić je na hamulce tarczowe. Powyższa uwaga nie dotyczy aut z USA z lat 70., bowiem wtedy producenci uważali, że hamulce bębnowe z tyłu są OK, nawet przy 400-konnych silnikach. Zobacz, czy Twój model wychodził z tarczami na tyle i kup zestaw, dzięki któremu będziesz mógł dokonać takiej modyfikacji. Zadbaj o hamulce, bo jak mawiają tunerzy - rozpędzić samochód to nie problem. Gorzej go zatrzymać.

Kliknij i zobacz więcej!

Większe felgi

Inwestując w większe hamulce istnieje spore prawdopodobieństwo, że nowe zaciski nie zmieszczą się w naszych felgach. Zatem musimy kupić nowe, większe. Jednak dobierajmy felgi z głową. Nie za szerokie (by nie wystawały poza obrys auta, chyba że zastosowaliśmy zestawy poszerzające karoserię). Pamiętajmy o właściwym ET, by nie osadzić felg za głęboko. No i najważniejsze - pamiętajmy, by po zmianie kół nie zmienił się obwód opony. Czyli im większa felga, tym mniejszy profil opony. Należy dobrać koło poprzez odpowiednie tabele po to, by po wymianie nie przekłamywał prędkościomierz.

Kliknij i zobacz więcej!

Zawieszenie


Warto także usztywnić nieco zawieszenie. Seryjne zawieszenie jest zawsze kompromisem pomiędzy komfortem a sportowym prowadzeniem auta. Po zwiększeniu mocy najczęściej zapominamy o kompromisach i kładziemy auto na glebę. Sportowe twardsze sprężyny, które obniżają samochód, twardsze amortyzatory. Oczywiście wszystko robimy z umiarem. Nie wolno przeginać i kłaść auta milimetry nad asfalt, bo wtedy samochód staje się niepraktyczny w codziennym użytkowaniu.

Kliknij i zobacz więcej!

Dość fajnym rozwiązaniem jest zawieszenie gwintowane. Co to takiego? To regulowane zawieszenie, pozwalające obniżyć auto na tor oraz podnieść do codziennego użytkowania.

Kliknij i zobacz więcej!

Bardzo często oryginalne gumy wahaczy zastępuje się poliuretanami. To postępowanie zwiększa sztywność samochodu poprzez zniwelowanie luzów, jakie ma guma. Zawieszenie jest skręcone na sztywno, co zdecydowanie poprawia prowadzenie pojazdu.

Kliknij i zobacz więcej!

Kończąc temat zawieszenia wypada wspomnieć o rozpórkach. Jest to kawał pręta, który łączy kielichy amortyzatorów jednej osi. Co ona robi? Generalnie usztywnia karoserię oraz powoduje, że na karoserię działają mniejsze siły wynikające z jazdy utwardzonym samochodem. Po utwardzeniu i obniżeniu samochodu - element obowiązkowy. Dzięki niemu unikniemy rozsypania się kielichów i przedwczesnego zużycia konstrukcji samochodu.

Kliknij i zobacz więcej!

Ospojlerowanie

Z reguły służy do dekoracji, ale przydaje się podczas naprawdę szybkiej jazdy na torze. Powoduje dociśnięcie samochodu do jezdni, dzięki czemu możemy uzyskać lepsze czasy okrążenia (szybciej wchodzimy w zakręt i samochód się lepiej prowadzi). Jednak gdy samochód wykorzystujemy tylko do jazdy miejskiej - spojlery tylko ładnie wyglądają, bo niczemu nie służą. Jednak powiedz sobie szczerze - czym byłby stuningowany samochód bez porządnego skrzydła na klapie bagażnika?

Kliknij i zobacz więcej!

Air Ride


Przy tuningu wizualnym warto wspomnieć o Air Ride. Co to takiego? To zawieszenie pneumatyczne, które pozwala nam dość wygodnie podróżować samochodem, a po dojechaniu na miejsce, czyli na jakiś auto show, pozwala nam bezstresowo położyć samochód na ziemi. Jak działa Air Ride?

https://www.youtube.com/watch?v=tEbqpZa-UPM

Generalnie to zawieszenie możemy traktować w charakterze ciekawostki oraz przyszpanowania kładącym się samochodem, bo niczemu innemu ono nie służy, a już na pewno nie powinno się go stosować jako zamiennik oryginalnego zawieszenia po tuningu mechanicznym pojazdu.

https://www.youtube.com/watch?v=RCRwI3xoQxw

Neony i inne świetlne cuda

Używanie neonów i stroboskopów jest nielegalne. Tak samo jak zastępowanie żarówek pseudo ksenonami. Za takie postępowanie można pożegnać się z dowodem rejestracyjnym. Czy możemy montować takie rzeczy w aucie? Oczywiście, że możemy, ale pod warunkiem, że samochód dojeżdża na wystawy na lawecie, a poruszamy się po terenie zlotu na zamkniętych drogach. I chcemy nim zabłysnąć na wystawie. Wtedy nasza inwencja może być nieograniczona!

https://www.youtube.com/watch?v=TCk51HWW6Yk

Kopiowanie dozwolone tylko z podaniem źródła!

A jeśli mało Ci motoryzacji - to zapraszam na Motokillera

11

Oglądany: 77087x | Komentarzy: 45 | Okejek: 169 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało