Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 planet z "Gwiezdnych Wojen", które naprawdę istnieją

68 387  
154   26  
Wielu z nas już nie może doczekać się premiery najnowszego epizodu "Gwiezdnych Wojen". Przedstawiony w nich świat trudno uznać za mający cokolwiek wspólnego z prawami fizyki, ale okazuje się, że wiele filmowych scenerii może mieć swoje odpowiedniki w realnym wszechświecie.

#1. Kepler-47c

Na pewno kojarzycie scenę z podwójnego zachodu Słońca na rodzimej planecie Luke'a Skywalkera (a teraz w waszej głowie gra muzyka). W 2012 roku astronomowie odkryli egzoplanetę Kepler-47c, oddaloną od nas o 5000 lat świetlnych. Orbituje ona wokół dwóch gwiazd, czyli teoretycznie można obserwować na niej taki podwójny zachód. Niestety tylko teoretycznie, gdyż Kepler-47c jest gazowym gigantem.

https://www.youtube.com/watch?v=1gpXMGit4P8

#2. Enceladus i bitwa na Hoth


W "Imperium Kontratakuje" podziwiamy zaśnieżone krajobrazy planety Hoth. Podobne miejsce może istnieć naprawdę i znajduje się o wiele bliżej, niż nam się wydaje. To Enceladus - jeden z księżyców Saturna. Na tym niewielkim obiekcie (nieco ponad dwa razy większym od Polski) występują aktywne lodowe wulkany, wyrzucające z siebie cząsteczki lodu na wysokość ponad 1500 km. Należy też zauważyć, że jest tam bardzo zimno - temperatura w południe sięga prawie -200 stopni Celsjusza. Niektórzy uczeni sugerują, że na tym księżycu mogą istnieć warunki do powstania żywych organizmów.

#3. Europa i Mygeeto


Mygeeto to zamarznięta planeta, na której miała miejsce bitwa z "Ataku Klonów". Zadziwiające jest podobieństwo między tym wymyślonym obiektem a Europą - księżycem Jowisza. Oba ciała mają zimną, jałową i stosunkowo gładką powierzchnię, co dowodzi, że są bardzo młode (jak na realia wszechświata).

#4. Kepler-86c i Bespin


Bespin to miejsce, gdzie wiele się działo. To tutaj zamrożono Hana Solo, a Luke Skywalker stoczył swój pierwszy pojedynek z Darth Vaderem. Znane nam z filmu miasto w chmurach może kiedyś powstać naprawdę na planecie Kepler-86c. Do tego obiektu dzieli nas "zaledwie" 1200 lat świetlnych, a do jego atmosfery da się wprowadzić sinice, które w procesie fotosyntezy wytworzą tlen. Niezwykle ważne jest też to, że ten gazowy gigant znajduje się w tzw. strefie zamieszkania, czyli miejscu, gdzie człowiek nie spłonie lub zamarznie od razu.

#5. Mars i Geonosis


O bitwie na tej pustynnej planecie opowiada "Atak Klonów". Czy te ogromne kaniony i burze piaskowe czegoś wam nie przypominają? Oczywiście, że Marsa. Co prawda Geonosis był niemal dwa razy większy, ale nie zmienia to faktu, że można go uważać za bliźniaka dobrze znanej nam czerwonej planety. Nawet ilości wody są podobne - na Marsie 2 procent, na Geonosis - 5.

#6. Ziemia i Alderaan


Dom przepięknej Lei. Na filmie mogliśmy podziwiać ją tylko kilka sekund, gdyż padła ofiarą śmiercionośnej broni Gwiazdy Śmierci.

https://www.youtube.com/watch?v=pd8fyptDhdk

#7. Mimas i Gwiazda Śmierci


Obiekt ten znajduje się w naszym układzie słonecznym i na szczęście nie jest stacją kosmiczną, ale kolejnym księżycem Saturna. Pierwsze fotografie Mimasa zrobiono w 1980 roku, kiedy dotarły tam sondy Voyager 1 i Voyager 2, czyli 3 lata po premierze "Gwiezdnych Wojen".

#8. Endor


Gdzieś daleko może istnieć zalesiona planeta podobna do ojczyzny Ewoków. Poza naszym układem słonecznym odkryto gazowe giganty, które nie dość, że leżą w strefie zamieszkania, to jeszcze mogą mieć księżyce i tam należałoby szukać prawdziwego Endoru.

#9. UCF-1.01 i Mustafar


Potoki lawy znane z krajobrazu filmowego Mustafar mogą przypominać Io - księżyc Jowisza. Jednak najlepszym kandydatem do bliźniaka miejsca pojedynku Obi Wana Kenobiego z Darth Vaderem jest UCF-1.01. Chociaż planeta ta jest dwa razy większa od Mustafar, to dzięki wyjątkowo niedalekiej odległości do swojej gwiazdy (2,7 miliona kilometrów) panują tam iście piekielne warunki - 540 stopni Celsjusza. Tak dla przypomnienia, Ziemia znajduje się 150 milionów kilometrów od Słońca).

#10. Kepler-22b i Kamino


Kamino leżała na Odległych Rubieżach Galaktyki i była zamieszkana przez słynnych Kaminoańskich klonerów. Niedawno odkryte planety, podobnie jak i Kamino, są planetami wodnymi. Ponieważ Kepler-22b leży w strefie zamieszkania i jest jednym wielkim oceanem, to właśnie jego uważa się za bliźniaka planety znanej z "Ataku Klonów".

Oglądany: 68387x | Komentarzy: 26 | Okejek: 154 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.05

20.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało