Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Niesamowite budynki, które niestety nigdy nie powstały

60 575  
230   30  
Czasami w życiu bywa, że nasze wspaniałe plany z jakiegoś powodu nie wypalają. Dokładnie tak samo jest w architekturze - nie każdy projekt zostaje zrealizowany. A szkoda, bo niektóre mogłyby być prawdziwymi arcydziełami.

#1. Dynamic Tower

1
Realizacji projektu zaniechano, ponieważ zdawał się być niewykonalny. Każde piętro budynku według projektu Davida Finchera miało obracać się niezależnie od całej reszty, oferując osobom wewnątrz unikalny widok niezależnie od tego, że zajmują wciąż to samo pomieszczenie. Niecodzienny wieżowiec stanąć miał w Dubaju.

#2. Cénotaphe à Newton, 1748

2

Nietypowy budynek przygotował architekt Étienne-Louis Boullée dla samego Isaaca Newtona. Miał być wysoką na 150 metrów sferą, na szczycie której zasadzono by cyprysy. Projekt przez jakiś czas krążył wśród najlepszych budowniczych, jednak ostatecznie nikt nie podjął się budowy.

#3. The Globe Tower, 1906

3

W 1906 roku w jednej z nowojorskich gazet ukazała się zapowiedź niezwykłego budynku, który stanąć miał na Coney Island. W artykule zachęcano do inwestowania w tę ponad 210-metrową budowlę, jednak wszystko okazało się być jedną wielką ściemą i nikt tak naprawdę nie miał zamiaru tego wybudować.

#4. Pałac Rad, 1937–58

4

Projekt gmachu Rady Najwyższej ZSRR, którego budowę powstrzymał atak nazistów w 1941 roku. Materiały, z których wybudowano część Pałacu Rad posłużyły do postawienia fortyfikacji potrzebnych do odparcia ofensywy wojsk pod wodzą Adolfa Hitlera.

5

Gdyby budynek jednak powstał, byłby najwyższą budowlą ówczesnego świata.

#5. Pomnik Trzeciej Międzynarodówki (Wieża Tatlina), 1920

6

Wieża według projektu Władimira Tatlina miała być o 100 metrów wyższa od Wieży Eiffla i stanąć w centrum Sankt Petersburga. Na szczycie znajdowałby się wielki projektor, umożliwiający wyświetlanie na chmurach materiałów propagandowych. Wysokie koszty realizacji pomysłu uniemożliwiły jednak realizację ambitnego planu.

#6. Walking City, 1964

7

Pomysł brytyjskiego architekta Rona Herrona zakładał stworzenie miasta, w którym budynki mogłyby poruszać się wedle własnego uznania. Jeśli zaszłaby taka potrzeba, miasta-roboty mogłyby łączyć się ze sobą w większe struktury zaspokajające swoje wzajemne potrzeby. Oczywiście wizja ta nie miała szansy na realizację.

#7. The Illinois, 1956

8

Drapacz chmur według projektu Franka Lloyda Wrighta miał mieć aż milę wysokości. Przewidziano miejsca parkingowe dla 15 tysięcy samochodów i 150 lądowisk dla helikopterów. Najwyższy obecnie budynek świata, Burdż Chalifa podobno czerpał inspirację właśnie z tego projektu.

#8. TRY 2014

9

Piramida 14 razy większa od tej w Gizie miałaby stanąć nad Zatoką Tokijską. Mogłoby tam zamieszkać 750 tysięcy osób. Realizacja planu jest póki co niemożliwa, ponieważ projekt oparto o teorię wynalezienia lżejszych i mocniejszych materiałów niż te, które są wykorzystywane obecnie.

#9. Ultima Tower

10

Jest to projekt ultra-wysokiego drapacza chmur, który hipotetycznie mógłby zostać zaludniony milionem osób. Źródłem prądu byłaby różnica ciśnienia pomiędzy pierwszym a ostatnim piętrem.
1

Oglądany: 60575x | Komentarzy: 30 | Okejek: 230 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

13.04

12.04

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało