Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Piloci najnowszego amerykańskiego samolotu dostaną hełm jak z Gwiezdnych Wojen

71 066  
249   39  
F-35 Lightning II miał być nowoczesnym myśliwcem przenoszącym siły zbrojne USA w XXI wiek. Póki co samolot przynosi więcej problemów i wydatków niż pożytku, ale trzeba przyznać, że jedno konstruktorom się udało - futurystyczny hełm pilota z jeszcze bardziej niesamowitym systemem obserwacji pola walki.

W tej chwili koszt całego programu szacowany jest na 291,1 mld dolarów. Każdy samolot póki co kosztował 200 mln dolarów choć w produkcji seryjnej cena m zostać zredukowana do 80 mln dolarów za sztukę, a godzina lotu to wydatek 32 tys. dolarów. Trudno się więc dziwić informacji, że sam hełm będzie kosztował... 400 000 dolarów!


Sekret możliwości systemu wizyjnego kryje się w sześciu kamerach pracujących w szerokim zakresie - od światła widzialnego do podczerwieni - dzięki którym dla pilota samolot ma być dosłownie przezroczysty. Pilot rozglądając się w dowolnym kierunku, nawet w dół, będzie widział otaczający go świat, a nie wnętrze samolotu.


W przeciwieństwie do zdecydowanej większości samolotów (dziś już nie tylko wojskowych), w których w kokpicie zainstalowany jest HUD (ang. Head Up Display - szybka, na której wyświetlane są istotne informacje dotyczące lotu), tutaj wszystkie informacje istotne dla pilotażu i walki będą wyświetlane wprost przed oczami pilota na szybie hełmu.


Przy konstrukcji tego cuda techniki nie obyło się bez pewnych zawirowań. Pomijając fakt, że cena jednostkowa hełmu będzie znacznie wyższa od początkowo zakładanej, pierwsze wersje bardzo szybko powodowały chorobę morską u pilotów. Aby zlikwidować ten efekt należało zmniejszyć opóźnienia w wyświetlaniu obrazu względem ruchów głowy, a każdy hełm musi być indywidualnie dopasowany do głowy i wzroku pilota.


Oprogramowanie samolotu i hełmu umożliwia szybką wymianę informacji pomiędzy maszynami lecącymi w niewielkiej odległości, dzięki czemu na przykład dowódca klucza swoim wzrokiem może wskazać cel swojemu skrzydłowemu. I znowu - brzmi pięknie, gorzej z wykonaniem. System idealnie sprawdza się, gdy lecą obok siebie dwa samoloty, lecz gdy lecą cztery (dwie pary) system głupieje i pojawiają się problemy z przesyłem informacji.


Z założenia ten hełm ma być dla techniki lotniczej przeskokiem technologicznym, jakim w latach 80. był system śmigłowca AH-64 Apache. Póki co nowa konstrukcja rodzi się w wielkich (i niezwykle drogich) bólach, ale jeśli się uda, naprawdę będzie to samolot i hełm XXI wieku.
4

Oglądany: 71066x | Komentarzy: 39 | Okejek: 249 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.11

28.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało