Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Indeks ignorancji – 9 rzeczy, o których współcześni ludzie mają mikre pojęcie

98 487  
166   50  
Jeden z brytyjskich instytutów postanowił na bazie statystyki sprawdzić co mieszkańcy 14 wybranych krajów wiedzą o swoich państwach. Okazało się, że między wyobrażeniami a rzeczywistością jest luka. Na tyle duża, że wyniki badania zaczęto określać mianem "indeksu ignorancji".

#1. Wskaźnik urodzeń wśród nastolatków

"Kolejne dzieci mają dzieci", straszą co jakiś czas nagłówki serwisów informacyjnych. A jak jest w rzeczywistości? Jak dużym problemem są nastoletni rodzice? Średnia w analizowanych krajach wskazuje na 1,2% nastolatków w wieku 15-19 lat, którzy zostają rodzicami. Jednak ludziom problem ten wydaje się poważniejszy. Ankietowani szacują, że ok. 15% nastolatków zostaje rodzicami przed osiągnięciem dorosłości. To ok. 12 razy więcej niż faktycznie. Szczególnie surowi pod tym względem okazali się Niemcy, którzy przeszacowali wskaźnik aż 35-krotnie. Czyżby nie mieli zbyt dobrego zdania o swoim potomstwie?

#2. Odsetek muzułmanów w ogóle społeczeństwa

Zbiorowa panika, a może jeszcze jakiś inny czynnik? Coś sprawiło, że na każdym kroku widzimy muzułmanów. Albo tak nam się przynajmniej wydaje. Z ankiet wynika, że obywatele szacują udział muzułmanów w społeczeństwie na 16%, podczas gdy w czternastu wymienionych krajach jest ich – według oficjalnie dostępnych danych – przeciętnie najwyżej 3%. Francuzom wydaje się, że mieszka u nich 3 razy więcej muzułmanów niż w rzeczywistości. Australijczykom – nawet 9 razy więcej. Co ciekawe, żaden z narodów nie zaniżył tegoż odsetka.

#3. Odsetek chrześcijan w ogóle społeczeństwa

Tak jak powszechne jest przeszacowywanie odsetka muzułmanów w społeczeństwach, tak powszechne jest niedoszacowanie udziału chrześcijan. Pytani wskazywali średnio na 51%-owy udział chrześcijan, podczas gdy z oficjalnych danych wynika, że jest on o 10 punktów procentowych wyższy. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych szacowano 61% chrześcijan, podczas gdy faktycznie jest ich tam aż 78%.

#4. Odsetek imigrantów

Ilu spośród obywateli danego kraju urodziło się za granicą? Średnio zaledwie 11%, choć wrażenia są zupełnie inne – ankietowanym wydaje się, że średnio co czwarty mieszkaniec wywodzi się z innego kraju. Zawyżać liczbę imigrantów szczególnie lubią Amerykanie, Belgowie i Włosi.

#5. Wiek społeczeństwa

Włosi także dodają sobie lat – szacują oni, że aż 48% populacji ma co najmniej 65 lat. Ale przecież nie każdemu Włochowi na nazwisko Berlusconi… Zaledwie 21% Włochów należy do grupy wiekowej 65. W przypadku ogółu 14 przebadanych krajów jest to 18%. Choć ankietowanym wydawało się, że bliżej 39%.

#6. Liczba głosujących

Demokracja ma się dobrze, głosi raport. A przynajmniej nie aż tak źle, jak sądzimy. Pytani konsekwentnie zaniżają odsetek osób, które wywiązały się z obywatelskiej powinności. Szacują, że w wyborach brało udział 58% uprawnionych do głosowania, podczas gdy średnia sięga 72%.

#7. Liczba bezrobotnych

Mimo że bezrobocie to temat, który w mediach pojawia się właściwie bezustannie, i w tym wypadku między szacunkami a rzeczywistością jest duża rozbieżność. Największa – we Włoszech. Z odpowiedzi włoskich ankietowanych wynika średnio, że problemem bezrobocia miałby być dotknięty nawet co drugi obywatel. Tymczasem odsetek bezrobotnych we Włoszech wynosi zaledwie 12%. Średnia faktyczna w analizowanych krajach wynosi 9%, średnia szacowana – 30%. Czyżby nie było aż tak źle, jak sądzimy?

#8. Długość życia

Ile zamierzają żyć mieszkańcy analizowanych krajów? W kwestiach emerytalnych wypadałoby wspierać partię czynem i umierać przed terminem. Ale w tej akurat kwestii zdania są mocno podzielone. Węgrzy wykazują się przesadnym pesymizmem, natomiast Koreańczycy (z południa) wykazują się zupełnie nieuzasadnionym optymizmem, dodając sobie do średniej aż 9 lat. Ankietowani stawiali średnio na 80 lat, średnia natomiast jest minimalnie większa.

#9. Wskaźnik zabójstw

Co drugi pytany uważa, że liczba zabójstw z roku na rok rośnie. Zaledwie co czwarta osoba ma wrażenie, że liczba ta spada. Tymczasem we wszystkich krajach, których dotyczyło badanie, liczba zabójstw konsekwentnie spada. Tę kwestię najcelniej oceniali Brytyjczycy – 49% spośród badanych poprawnie wskazało, że odsetek maleje.


Co jeszcze z tego wynika?

Najtrafniej sytuację we własnym kraju oceniają Szwedzi, najgorzej Włosi. Również uwzględnieni w rankingu Polacy uplasowali się tuż za podium. Jesteśmy czwartym spośród badanych najmniej trafnie oceniającym rzeczywistość narodem.
32

Oglądany: 98487x | Komentarzy: 50 | Okejek: 166 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało