Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

8 geograficznych ekstremów, czyli powtórka ze świata

89 766  
243   26  
Wiadomo – Europa to kraj ze stolicą w Angeli Merkel, po ulicach Polski biegają niedźwiedzie polarne, Wagadugu to egzotyczna potrawa z buraków, a Burkina Faso to sposób, w jaki Koreańczycy wołają swoje psy na obiad. Ekstremalne? Owszem – ekstremalne głupoty. A zatem cofnijmy się do samego początku…

#1. Kraj, który sięga najdalej na wschód

Krajem, który sięga najdalej na wschód jest Rosja, choć należącemu do Nowej Zelandii terytorium Niue niewiele zabrakło do rekordu. Najdalej sięgają jednak Wyspy Diomedesa, znajdujące się w Cieśninie Beringa. Większa z wysp, Wyspa Ratmanowa, należy do Rosji; jest częścią Czukockiego Okręgu Autonomicznego. 2 mile dalej w kierunku wschodnim znajduje się Little Diomede Island, stanowiąca część Alaski. Pomiędzy wyspami przebiega linia zmiany daty, dzielą je więc tylko 2 mile, ale aż 24 godziny.

#2. Kraj, który sięga najdalej na zachód

Żeby było zabawniej, Wyspa Ratmanowa jest wysunięta tak daleko na wschód, że znajduje się już na zachodniej półkuli (w skrajnym punkcie 169˚01' W). Podobnie rzecz ma się z krajem sięgającym najdalej na zachód. Tutaj palma pierwszeństwa należy się Stanom Zjednoczonym – ale bynajmniej nie za Little Diomede Island. Najdalszy jest Point Udall na Guam w Mikronezji, oczywiście już na wschodniej półkuli (144˚37' E).

#3. Najdalsze kraje północy i południa

W przypadku rozciągłości południkowej jest łatwiej – najdalej wysunięty na północ punkt kraju faktycznie znajduje się na półkuli północnej, a wysunięty najdalej na południe na południowej. A zatem najdalej na północ sięga Dania – to za sprawą wyspy Kaffeklubben, będącej najdalej wysuniętą częścią Grenlandii (83˚40' N, 707 kilometrów do bieguna). Najdalej na południe sięga zaś… Wielka Brytania. To dzięki wyspie Thule, będącej częścią archipelagu Sandwich Południowy (59˚27' S) – jednego z terytoriów zamorskich Wielkiej Brytanii, do którego zresztą poczuwa się również Argentyna.

#4. Mieszkańcy północy

Najdalej wysuniętą na północ stale zamieszkiwaną osadą jest Alert na północno-wschodnim krańcu Wyspy Ellesmere'a. Zamieszkuje ją… 5 osób. Najdalej wysuniętą na północ stolicą (nie uwzględniając Nuuk na Grenlandii) jest Rejkiawik na Islandii. Najbardziej północnym ponadmilionowym miastem jest natomiast rosyjski Sankt Petersburg.

#5. Mieszkańcy południa

Najdalej na południe wysuniętą stale zamieszkiwaną osadą jest amerykańska stacja naukowa Amundsen-Scott, znajdująca się na biegunie. W zimie mieszka tu ok. 75 osób, latem do trzech razy więcej. Najbardziej południową stolicą jest Wellington w Nowej Zelandii, zaś pierwszym, licząc od bieguna południowego, ponadmilionowym miastem zostało australijskie Melbourne.

#6. Największe różnice wysokości

Największa różnica wysokości na obszarze jednego kraju przypadła w udziale Chinom. Za najwyższy punkt w Państwie Środka uznaje się Mount Everest (8850 m n.p.m.). Najniżej natomiast znajduje się depresja Aydingkol, czwarty najniżej położony punkt świata. Różnica pomiędzy jednym a drugim punktem sięga 9004 metrów. Na drugim miejscu w tej kategorii plasuje się Nepal. Mount Everest i Kanchan Kalan dzieli w pionie 8780 metrów. Dla porównania w Polsce różnica pomiędzy Rysami i Żuławami Wiślanymi wynosi 2504 metry.

#7. Najwyżej-najniżej

Najwyżej położony najniższy punkt kraju znajduje się w Lesotho. Enklawa ta w żadnym miejscu nie leży niżej poniżej 1400 metrów n.p.m. Wysoko leżą też Rwanda (min. 950 m) i Andora (min. 840 m n.p.m.). W drugą stronę najniżej położony najwyższy punkt kraju mają Malediwy (zaledwie 2,4 metra n.p.m.), potem Tuvalu (5 m) i Wyspy Marshalla (10 m). Najmocniej "nachylonym" krajem jest natomiast Monako – różnica wysokości w stosunku do powierzchni jest tam największa.

#8. Geograficzny środek Polski, Europy, świata

Geograficzny środek Polski wypada we wsi Piątek niedaleko Łodzi. Geograficzny środek Europy jest już znacznie trudniejszy do wyznaczenia, a to ze względu na kontrowersje przy ustalaniu granic kontynentu. Według niektórych źródeł geograficzny środek Europy znajduje się na jednym z pól golfowych Litwy albo w jednym z dwóch miejsc na Białorusi. Ale wyznaczono również geograficzny środek świata (w sensie: lądów na kuli ziemskiej). Wypada on 180 kilometrów na północ od Ankary.

Źródła: 1, 2, 3
8

Oglądany: 89766x | Komentarzy: 26 | Okejek: 243 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

05.12

04.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało