Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

5 nietypowych sposobów na szybkie zaśnięcie – na ratunek bezsennym!

186 361  
168   61  
Problemy z zasypianiem? Łyknij syropek z reklamy i zapomnisz o bożym świecie. Ale są inne metody – nie wiem, czy bardziej skuteczne, ale na pewno tańsze i zdrowsze. Oto 5 ponoć wypróbowanych doświadczalnie sposobów na szybkie i bezbolesne zasypianie.

#1. Oddychaj… ale tylko lewą dziurką od nosa

Połóż się na lewym boku i zatkaj palcem prawą dziurkę od nosa. Czemu nie na odwrót? O to trzeba by już zapytać ekspertów od jogi, którzy polecają tę metodę. Efektem ma być natomiast obniżone ciśnienie i relaks, pozwalający szybciej zapaść w sen. Mało tego. Zasypianie przez oddychanie tylko lewą dziurką od nosa ma być szczególnie wskazane u osób cierpiących na nagłe uderzenia gorąca oraz menopauzę. Ciekawe komu można by polecić oddychanie drugą stroną…

#2. Zrób sobie… na złość

Wielu ludzi od czasu do czasu doprowadza się do stanu, w którym wydaje im się, że są już zbyt zmęczeni, żeby zasnąć. To jeden paradoks snu. Drugi natomiast bywa pomocny przy zasypianiu. Wystarczy bardzo intensywnie starać się… nie zasnąć, by już wkrótce potem radośnie pochrapywać. Trzeba położyć się w łóżku i usilnie myśleć o tym, by nie zasnąć. I wtedy sen – złośliwa bestia – przyjdzie sam. To tak na wypadek, gdybyśmy mieli jeszcze nadzieję na posiadanie jakiejś kontroli nad własnym organizmem.

#3. Naciśnij przycisk

"Ułóż się wygodnie, a potem przyłóż kciuk do miejsca pomiędzy brwiami, we wgłębieniu tuż powyżej nosa. Trzymaj tak przez 20 sekund, a potem puść. Powtórz całość trzy razy", sugeruje niejaki doktor Idzikowski, dyrektor Edinburgh Sleep Centre. "Następnie usiądź na krawędzi łóżka, połóż prawą stopę na lewym kolanie i poszukaj palcem wgłębienia pomiędzy pierwszym i drugim palcem u stopy. Przyłóż tam palec (ręki) i przytrzymaj 20 sekund". A gdyby tego było mało, ekspert od snu ma jeszcze trzecią radę: "znajdź odpowiedni punkt i ściskaj się przez 20 sekund za drugi palec u stopy". Szczerze powiedziawszy nie wiem, czy komuś udało się zasnąć po ewolucjach pana doktora. Jeśli tak – podziwiam.

#4. Posłuchaj… hałasu

Większość osób do zaśnięcia potrzebuje ciszy, ale żyjemy w takich czasach i w takim otoczeniu, że kompletna cisza wydaje się… za głośna. Jeśli nie słychać lodówki, trzeszczenia domu, stygnących żarówek, zegarka – czegoś zaczyna brakować. Z pomocą przychodzą internetowe generatory szumów. Można włączyć odtwarzanie wybranego rodzaju hałasu, wyregulować głośność i ustawić czas, po którym aplikacja zamilknie i wyłączy komputer. Samemu zaś odpłynąć w objęcia Morfeusza…

#5. Poczytaj… niestety nie Joe Monstera

Niezależnie od czytelników narzekających na coraz bardziej usypiające artykuły na Joe Monsterze, lektura czegokolwiek na komputerze to kiepski pomysł – przez wzgląd na ostre, jasne światło padające z ekranu i wysyłające do mózgu sygnał "jest dzień, trzeba pracować". Co innego książka – nawet kilkanaście minut czytania przed snem przynosi zbawienne rezultaty. Mózg ma czas zauważyć, że coś w otoczeniu się zmieniło, odpocząć od migających obrazków i wreszcie pozwolić spokojnie zasnąć z dala od zgiełku codzienności.

Źródła: 1, 2, 3, 4
14

Oglądany: 186361x | Komentarzy: 61 | Okejek: 168 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.05

28.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało