Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Obalamy często powtarzane mity o zwierzętach

92 642  
402   62  
Są takie fakty o zwierzętach, które w myśl zasad Josepha Goebbelsa powtarzamy tak długo, aż staną się prawdą. Czas rozprawić się z nimi raz na zawsze.

#1. Psie pyski nie są czystsze niż ludzkie usta

1
Na psim języku znajduje się średnio tyle samo bakterii co na ludzkim. Jeśli widziałeś kiedyś psa jedzącego kupę, rozkładające się zwierzę czy inne świństwo, sam możesz dodać sobie dwa plus dwa.

#2. Krowy nie kładą się, kiedy ma padać

2

Krowy kładą się na trawie z tego samego powodu co my, czyli wtedy, gdy są zmęczone i akurat nie ma w pobliżu wygodnej kanapy.

#3. Strusie nie chowają ze strachu głowy w piasek

3

Typowy przestraszony struś po prostu ucieknie. Później kuca i przystawia swoją głowę do ziemi, aby uniknąć wykrycia. Nie wciska jednak głowy w jakiekolwiek podłoże. Coś jak czołgający się żołnierz.

#4. Koty nie zawsze spadają na cztery łapy

4

Koty mają świetny refleks, który pozwala im na szybkie manewrowanie swoim ciałem w locie. Jeśli upadek następuje z dostatecznie małej wysokości, padną po prostu na pysk, jak typowy Polak po imprezie sylwestrowej.

#5. Złote rybki pamiętają więcej niż ostatnią sekundę

5

Faktem jest, że uwagę złotej rybki można łatwo odciągnąć od czegokolwiek, co przed chwilą robiła. Pamiętają wiele złożonych rzeczy, ale kiedy je rozproszymy zapomną, co robiły i zajmą się czymś innym. Coś jak dziecko z ADHD.

#6. Wielbłądy nie przechowują w garbach wody

6

W garbach przechowywany jest natomiast tłuszcz, którego spalanie pozwala na przetrwanie długiego czasu bez pożywienia.

#7. Nietoperze nie są ślepe

7

Wśród wszystkich odkrytych do tej pory gatunków nietoperzy nie ma żadnego, który byłby pozbawiony zmysłu widzenia. To fakt, że podczas orientacji w terenie polegają głównie na echolokacji, ale wzrok też pełni tu ważną rolę.

#8. Modliszki nie zabijają swoich partnerów od rozmnażania

8

Przynajmniej nie wszystkie. Takie zachowanie zaobserwowano tylko u jednego podgatunku.

#9. Ptasie matki porzucają pisklęta dotknięte przez człowieka

9

Ptaki nie mają zbyt dobrego węchu - widziałeś kiedyś węszącego wróbla? A już na pewno nie są w stanie wyczuć zapachu człowieka po jednym dotknięciu.

#10. Parę rzeczy o oposach

19

Kiedy są zagrożone, wcale nie udają martwych - po prostu mdleją ze strachu. Nie mają też na tyle dużo silnych ogonów, by zwieszać się na nich z gałęzi.

#11. Jeżozwierze nie wystrzeliwują swoich kolców

21

Owszem, zwierzęta te pokryte są kolcami, ale nie potrafią nimi strzelać. Kolec może zostać w czymkolwiek, co zostało nim ugodzone tylko kiedy zostanie wyciągnięty ze zwierzęcia, nie wystrzelony.

#12. Dotykając ropuchy nie nabawisz się kurzajek

22

Kurzajek dostajemy przez wirus brodawczaka ludzkiego, z którym jakiekolwiek żaby nie mają nic wspólnego.

#13. Lemingi nie rzucają się w przepaść

23

Fałszywe pojęcie wzięło się z dokumentalnego filmu Disneya z 1958 roku, w którym autorzy chcieli mieć jakiś ekscytujący materiał. Zrzucili więc biedne zwierzęta w przepaść, po czym narrator przekonał widzów, że to u tych zwierząt normalne. Lemingi potrafią natomiast masowo tonąć, chcąc przepłynąć morza i oceany.

#14. Ludzki rok nie równa się sześciu pieskim

24

Oczekiwana długość życia tych zwierząt różni się w zależności od rasy. Nie ma żadnego uniwersalnego odniesienia do "ludzkich lat".

#15. Pandy czerwone nie są spokrewnione z pandami wielkimi

25

Pandy wielkie są niedźwiedziami, podczas gdy pandom czerwonym bliżej raczej do szopów. Świadczy to raczej o kiepskim doborze nazwy, a nie pokrewieństwie.

#16. Misie koala nie są misiami

26

Trudno nie kojarzyć zwierzęcia ze słodkim, nieco dziwnym pluszowym misiem. Koale są jednak torbaczami, nie niedźwiedziami.
13

Oglądany: 92642x | Komentarzy: 62 | Okejek: 402 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.04

17.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało