Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Najstarsze żywe organizmy świata

87 384  
417   32  
Wierzcie czy nie, ale na świecie żyje wiele organizmów, które pamiętają czasy Jezusa Chrystusa. Trudno nam w to uwierzyć ponieważ człowiek z trudnością dożywa 100 lat. Oto ranking najstarszych żywych organizmów świata. Zaczynamy od "najmłodszego".

#1.

Żółw olbrzymi "Adwaita" żył 255 lat. Na początku XXI wieku zwierzę ważyło 220 kilogramów. Na świat przyszedł w roku 1750, a odszedł w 2006. Żółw ten przybył do Indii z Seszeli jako prezent dla urzędnika Roberta Clive'a. Swojego pierwszego właściciela przeżył aż o 180 lat.

#2.


Jukka krótkolistna naturalnie występuje tylko w Ameryce Północnej. Najwięcej jej przedstawicieli znajdziemy na zboczach Pustyni Mojave. Wiek najstarszych okazów szacuje się na 1000 lat. Na tej pustyni znajdziemy jeszcze jednego przedstawiciela najstarszych organizmów, mianowicie King Clone, którego wiek szacuje się na 11 700 lat.

#3.


Welwiczja uznawana jest za jeden z cudów ewolucji. Kiedy miliony lat temu pralas ustąpił miejsca pustyni, welwiczja przetrwała. Najstarszy egzemplarz tej rośliny liczy 2000 lat i rośnie w parku Namib-Naukluft w Namibii. Pochodzi więc z czasów ukrzyżowania Jezusa Chrystusa i szczytowej potęgi Cesarstwa Rzymskiego.

#4.


Baobab w wieku 2100 lat rośnie w Republice Południowej Afryki. Jest to drzewo typowe dla afrykańskiej sawanny. Wiek baobabów określa się szacunkowo, ponieważ nie tworzą one słojów wzrostu. Ich puste wnętrza są wykorzystywane jako toalety, więzienia, a nawet bary.

#5.


Yareta to roślina z niepozornymi żółtymi listkami, można na nią trafić na chilijskiej pustyni. Jej botaniczna nazwa to Azorella compacta, jednak miejscowi wolą nazywać ją yareta. Proces jej wzrostu jest dość powolny, ponieważ roślina wzrasta o zaledwie 15 milimetrów rocznie. Wiek najstarszego egzemplarza szacuje się na 3000 lat. Tyle lat temu w Europie zaczynała się epoka żelaza.

#6.


Koralowce z gatunku Gerardia i Leiopathes spotkać można na wyspach hawajskich. Biolog morski Brendan Roark twierdzi, że koralowce z tego gatunku zamieszkują naszą planetę od ponad 4265 lat.

#7.


Matuzalem - sosna długowieczna rosła na naszym świecie 200 lat przed rozpoczęciem budowy pierwszych piramid. Długowieczność zapewnia im suchy i zimny klimat terenów wyżynnych. Rosną one na górnej granicy lasów. Najstarszy okaz został odkryty w Górach Białych w Kalifornii. Jego wiek to około 4845 lat.

#8.


Jomon sug
i to japoński cedr, który liczy sobie 7000 lat. Rośnie on na małej japońskiej wysepce Yakushima. Ten gatunek osiąga wysokość 70 metrów, a średnica jego pnia może wynieść 4 metry. Ich majestatyczny wygląd sprawiał, że sadzono je w cesarskich ogrodach.

#9.


Old Tjikko to świerk pospolity rosnący w Szwecji, którego najstarszy egzemplarz liczy sobie 9550 lat. Na pierwszy rzut oka wygląda zwyczajnie, ale pamięta czasy gdy w Europie kończyła się ostatnia epoka lodowcowa. Wiek tej rośliny potwierdzono metodą radiowęglową.

#10.


Zwycięzcą rankingu jest cenny eukaliptus. Zajmuje on teren Australii, a najstarszy egzemplarz możemy spotkać w Nowej Południowej Walii. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Według biologów na świecie rośnie już tylko pięć przedstawicieli tego gatunku, dlatego są one pod ścisłą ochroną. Zatajona została nawet ich lokalizacja. Wiek najstarszego z nich to uwaga, 13 000 lat.
2

Oglądany: 87384x | Komentarzy: 32 | Okejek: 417 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.04

23.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało