Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

11 ciekawostek o Kraju Kwitnącej Wiśni

119 309  
508   61  
Japończycy, jak każdy chyba naród, mają swoje specyficzne zwyczaje i tradycje. Nie wypada ich nie znać, szczególnie jeżeli masz zamiar odwiedzić ten zakątek Azji.

#1. Japończycy jak ognia unikają cyfry 4

Kliknij i zobacz więcej!
Cyfra cztery ze względu na wymowę jest bardzo bliska wyrazowi "śmierć" i dlatego Japończycy uważają ją za przeklętą. To bardzo podobnie do naszego przesądu dotyczącego liczby 13. Nigdy nie daje się prezentu, który składa się z 4 elementów, np. kompletu 4 filiżanek do herbaty.
W budynkach często nie ma 4 piętra, a w przypadkach drapaczy chmur w windach nie znajdziesz przycisków odpowiadających piętrom 40-49. Liczba "49" jest już w ogóle synonimem największego z nieszczęść, ponieważ jest podobna w wymowie do "bólu aż do śmierci".
Strach przed cyfrą 4 to tetrafobia i jest to powszechne zjawisko w krajach wschodniej i południowo-wschodniej Azji.

#2. Spacerowanie i jednoczesne spożywanie jedzenia jest uważane za niechlujstwo.

Kliknij i zobacz więcej!
W zachodniej kulturze jedzenie "w biegu" weszło już na stałe do kultury i jest synonimem życia w stresie i braku czasu. Japończycy na takie zachowanie patrzą bardzo krzywym okiem. To wręcz obraza, kiedy ktoś je w miejscach publicznych, na przystankach czy w pociągach.
Istnieje kilka wyjątków od tej reguły - jednym z nich są lody.

#3. Hotele-kapsuły wielkości trumny są niezwykle popularne.

Kliknij i zobacz więcej!
Tanie miejsca noclegowe dla ludzi, którzy po prostu chcą się przespać. Korzystają z nich głównie pracownicy biurowi i początkujący biznesmeni, którzy wyszli z pracy zbyt późno, aby zdążyć na ostatni pociąg lub którzy po prostu zbyt mocno zabalowali na mieście.
Pomysł hoteli-kapsuł sięga już lat 70. ubiegłego stulecia i mimo iż to japoński wynalazek, coraz więcej krajów korzysta z tego typu rozwiązań noclegowych.
Koszt noclegu w Tokio nie jest wygórowany (jak na tamtejsze warunki oczywiście). Cena noclegu to około 65 dolarów. Osobom z choćby śladową klaustrofobią taka forma wypoczynku jest absolutnie odradzana.

#4. Siorbanie jedzenia jest politycznie poprawne

Kliknij i zobacz więcej!
Kto nie siorbie ten z..., temu jedzenie nie smakuje. Im głośniej, tym lepsza potrawa - taka jest zasada i należy się jej trzymać. Siorbanie jest formą tradycji, ale również zachowaniem praktycznym, ponieważ wszystkie zupy czy makarony są serwowane diablo gorące. Siorbiesz więc, aby się nie poparzyć.
Warto również wiedzieć, że jakkolwiek siorbanie jest OK, to bekanie przy stole jest w Kraju Kwitnącej Wiśni (inaczej niż w niektórych azjatyckich państwach) zachowaniem nagannym.

#5. Kapcie! Wszędzie kapcie!

Kliknij i zobacz więcej!
Nie wchodzi się w butach do domu Japończyka! Tak samo jak do większości restauracji, świątyń, muzeów czy galerii sztuki. Zasada jest prosta - jeżeli widzisz przed wejściem do budynku rząd kapci, powinieneś zdjąć swoje obuwie.
Japończycy posunęli się jeszcze krok dalej i w niektórych domach oprócz zwykłych kapci są jeszcze kapcie łazienkowe, czyli przed wejściem do łazienki zamieniasz jedne kapcie na drugie...

#6. Zawód, którego nie znajdziesz w żadnym innym kraju

Kliknij i zobacz więcej!
Oshiya, czyli pchacze, to powszechne zjawisko na bardziej zatłoczonych dworcach. Noszą białe rękawiczki, czapki i mundury, są pracownikami metra czy kolei i mają za zadanie dosłownie wepchnąć cię do zatłoczonego pojazdu podczas godzin szczytu.
Ich praca wiąże się również z odpowiedzialnością, by nikomu nie stała się krzywda i nikt nie został przytrzaśnięty drzwiami.

#7. Podróżni wykorzystują ramiona swoich współtowarzyszy podróży jako poduszki.

Kliknij i zobacz więcej!
Jeżeli jadąc pociągiem lub metrem twój sąsiad przytnie komara z głową wspartą na twoim ramieniu - po prostu musisz to tolerować. Wiele osób pracuje kilkanaście godzin dziennie i wykorzystuje podróż do i z pracy, by uciąć sobie drzemkę.

#8. Nie smarkać w miejscach publicznych!

Kliknij i zobacz więcej!
Wydmuchiwanie nosa w miejscach publicznych traktowane jest już nie tylko jako niegrzeczne, ale wręcz jako obrzydliwe. Mieszkańcy Japonii generalnie powstrzymują się z tą czynnością aż znajdą się w jakimś bardzo odosobnionym, prywatnym miejscu. Jeżeli już bardzo, baaardzo musisz - należy zrobić to jak najdyskretniej.
Już sama chusteczka do nosa dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni jest niezwykle niechlujnym artefaktem.

#9. Napiwek to obraza

Kliknij i zobacz więcej!
Dawanie napiwków może zostać potraktowane jako obraza pracownika. Coś, co w Europie uważane jest za normalną część regulowania należności za posiłek, jest niezwykle rzadkim, ba! czasami wręcz kompletnie nieznanym zachowaniem w Japonii.
Zostawianie pieniędzy na stoliku może spowodować, że zdezorientowana obsługa wybiegnie za tobą z restauracji myśląc, że zapomniałeś zabrać swoich pieniędzy.
Jeżeli kelner był niezwykle uczynny i sprawił, że z radością odwiedziłeś dany lokal, można zostawić drobny upominek, mały prezent - ale broń Boże gotówkę!

#10. Jak w gości, to tylko z prezentem

Kliknij i zobacz więcej!
Japończycy postrzegają sobie za niezwykły honor i zaszczyt, jeżeli ktoś zaprosił ich do siebie do domu. W związku z tym osoba zaproszona wręcz zobligowana jest do tego, aby przynieść jakiś prezent. Im bardziej kolorowo i wymyślnie zapakowany, tym lepiej.
Gospodarz nigdy nie powinien odmówić przyjęcia prezentu - ale powszechną praktyką jest, że na początku będzie głośno protestował, iż "nie trzeba było"...

#11. Nie polewaj sobie!

Kliknij i zobacz więcej!
Grzecznym gestem jest rozlać napój (alkoholowy czy też bezalkoholowy) wszystkim gościom zgromadzonym przy stole, ale absolutnie nie wolno nalewać samemu sobie. Po skończonym ceremoniale rozlewania trunku należy odstawić butelkę, a wtedy inny z biesiadników poleje i tobie.
Z piciem trzeba się wstrzymać, aż ktoś nie powie "Kanpai", czyli po naszemu "Na zdrowie".
3

Oglądany: 119309x | Komentarzy: 61 | Okejek: 508 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało