Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 najlepszych internetowych oszustw, w które ludzie ślepo uwierzyli

207 229  
665   64  
Pamiętacie turystę śmierci? Tego gościa, stojącego na szczycie World Trade Center ze zbliżającym się samolotem za plecami - rzekomo to jest właśnie moment, kiedy rozpoczęła się tragedia z 11 września. To zdjęcie niemało razy okrążyło Internet. Ale ostatecznie okazało się, że to oszustwo, na które nabrało się wielu internautów, zanim oficjalnie ogłoszono je ściemą. Dzisiaj robimy przegląd takich właśnie sławnych w sieci oszustw.

#1. Bill Gates kupuje Kościół Katolicki

Bill Gates to marka sama w sobie. To oszustwo zaczęło się w 1994 roku, kiedy to prasa zaczęła węszyć wokół szerzącej się w Internecie wieści głoszącej, że Bill Gates właśnie kupił Kościół Katolicki. „Połączone siły firmy Microsoft i Kościoła Katolickiego pozwolą nam sprawić, że religia stanie się fajniejsza i dotrze do większego grona ludzi”, cytowano domniemaną wypowiedź Gatesa. Ściema rozprzestrzeniła się tak bardzo, że 16 grudnia 1994 roku Microsoft postanowił ją oficjalnie zdementować.

#2. Olbrzymie solfugi w Iraku

Ta ściema zaczęła swój żywot w 2004 roku, razem z wiadomością, która obiegła setki tysięcy Amerykanów, prosząc o współczucie dla żołnierzy pełniących służbę w Iraku nie tylko dlatego, że są setki mil od domu czy z powodu niebezpieczeństwa, ale ponieważ muszą sobie radzić z absolutnie przerażającymi, prehistorycznymi pająkami. Autor wiadomości twierdził, że pająki potrafią biegać z prędkością 25 mil na godzinę, skakać wzwyż na kilka stóp, a dorosłe osobniki mają nawet stopę długości.Oszustwo było całkiem wiarygodne, szczególnie w połączeniu z załączonym zdjęciem, pokazującym naprawdę duże pająki, jednak okazało się, że to nie ewolucja, a kąt pod jakim zrobiono zdjęcie uczynił z tych stworzeń prehistoryczne potwory.

#3. Bill Gates rozdający pieniądze

Cóż, Bill Gates faktycznie jest bogaty i jest wielkim filantropem, ale bez przesady, nigdy nie dostaniecie kasy za udział w łańcuszkach. Ale nadzieja umiera ostatnia, i dlatego, kiedy w 1997 roku ludzie zaczęli masowo otrzymywać komunikat z prośbą o przesłanie danego maila do swoich znajomych, by przetestować nowy system namierzania wysłanych maili opracowany przez Microsoft, wielu dało się nabrać. W komunikacie było napisane, że im więcej wiadomości roześlesz do przyjaciół, tym więcej pieniędzy zarobisz. System musiałby być naprawdę wyszukany, żeby śledzić takie działania.

#4. Lonelygirl15

Z początku wydawało się, że to normalna dziewczyna, narzekająca na normalne problemy nastolatki, dopóki nie zaczęła dzielić się z publicznością detalami makabrycznego kultu, jakiemu oddaje się wraz z rodziną. Miała nawet swój profil na MySpace, gdzie kontaktowała się z fanami, ale ludzie w końcu nabrali wątpliwości i oszustwo wyszło na jaw. Była to w istocie reklama zwyczajnego serialu internetowego, stworzonego przez EQAL, pod roboczym tytułem „Dzieci z Anchor Cove”.

#5. Ładowanie iPoda cebulą

Ten viral pokazywał jak naładować iPoda posługując się wyłącznie cebulą i szklanką napoju gazowanego Gatorade. Pseudo naukowe wykonanie dodawało filmikowi wiarygodności, dzięki czemu wielu ludzi wyszło na idiotów usilnie próbując podłączyć swój sprzęt do warzywa.

#6. Surfowanie po pijaku

Cóż, z pewnością nie chodzi o to na fotografii, w 1994 Kongres rozważał rzekomo prawo zabraniające surfowania po sieci oraz wypowiadania się publicznie na tematy związane z seksem pod wpływem alkoholu. Ściema była tak prawdopodobna, że wywołała falę telefonów z pogróżkami pod adresem Kongresu i ostatecznie senator Ted Kennedy musiał zdementować tę plotkę.

#7. Wróżka z Derbyshire

W 2004 roku Dan Baines z Derbyshire w Anglii wystawił na sprzedaż na eBayu coś, co jak twierdził było zwłokami wróżki. Ten przekonujący wkręt sprawił, że jego stronę odwiedziło ponad 20 000 ludzi w jeden dzień. Z powodu szumu medialnego pomysłowy sprzedawca musiał przyznać, że aukcja jest fikcyjna. Jednak wielbiciele wróżek nie dali się tak łatwo przekonać i z całą powagę kazali mu „zwrócić zwłoki wróżki do jej prawowitego grobu tak szybko, jak to możliwe, albo będzie musiał stawić czoła poważnym konsekwencjom.”

#8. Pies Hercules

Ta ściema zaczęła się w 2007 roku, w momencie, kiedy Internet obiegło zdjęcie gigantycznego psa. Wiadomość głosiła, że „Hercules został ostatnio nominowany do tytułu Największego Psa na Świecie w Księdze rekordów Guinnessa. Hercules to mastiff angielski, którego obwód karku wynosi 38 cali, a waga 282 funty”. Jego właściciel, pan Flynn twierdzi, że karmi go normalnym jedzeniem, a pies po prostu rośnie. Taa, jasne, bo uwierzę.

#9. Potrójna trąba wodna

To oszustwo zaczęło się od krążącej po sieci fotografii, na której znajdowały się 3 wielkie trąby powietrzne, zbliżające się do kontenerowca niczym huragan Lili. Ale Narodowe Centrum Meteorologiczne USA szybko zdemaskowało ściemę. Specjaliści byli zgodni, że występowanie w tak bliskiej odległości od siebie trzech dużych trąb wodnych jest po prostu niemożliwe.

#10. Blair Witch Project

Dla wielu ludzi nie było oczywiste, że film, który trafił na ekrany kin w 1999 roku był fikcją. Być może za przekonanie, że na obrazie uwieczniono prawdziwe zdarzenia jest odpowiedzialny wpływ reklamy w sieci, zrobionej przez twórców. Tak czy inaczej przez wielu film został odebrany jako zapis faktycznych zniknięć ludzi.

#11. Ola Puchacz pokazuje cycki

Oczywiście nie mogło zabraknąć pewnego oszustwa z naszego podwórka. Wystarczył jeden komentarz bojowniczki, by wielu userów poważnie zaangażowało się w sprawę. Odliczali, a gdy w końcu komentarz osiągnął wyczekiwane 1000 okejek, to...nic się nie stało. Euforia przeszła w gorzkie rozczarowanie i "pogróżki" zawiedzionych bojowników.
Źródła: 1, 2

Oglądany: 207229x | Komentarzy: 64 | Okejek: 665 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało