Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zanim zdobędziesz wszystkie najwyższe szczyty Ziemi - korona Gór Polski

82 878  
300   77  
Korona Ziemi to najwyższe szczyty wszystkich kontynentów - ich zdobycie to nie kaszka z mlekiem, ale kto powiedział, że trzeba porywać się z motyką na słońce? Zapominamy, że mamy Koronę Gór Polski, którą stanowią jedne z najpiękniejszych i najcudowniejszych szczytów w naszym kraju. Oto 7 z 28 szczytów, które do niej należą.

#1.Tatry - Rysy (2503 m n.p.m.)

Masyw Rysów posiada trzy szczyty, najwyższy (2503 m n.p.m.) oraz najniższy(2473 m n.p.m.) znajdują się na terenie Słowacji. Jednak średni co do wielkości(2499 m n.p.m.) leży na granicy polsko-słowackiej i stanowi najwyższy punkt Polski. Pierwsze letnie wejście zaliczyli Eduard Blásy wraz z Jánem Rumanem Driečnym starszym 30 lipca 1840 r., natomiast zimowe Theodor Wundt wraz z Jakobem Horvayem 10 kwietnia 1884 r. W 1899 r. na szczyt weszli Maria Skłodowska-Curie i Pierre Curie. A 23 stycznia 2003 r. doszło do najtragiczniejszego wypadku w historii polskich Tatr, zginęło wtedy 8 z 13-osobowej grupy uczniów z Tych.

#2. Beskid Żywiecki - Babia Góra (1725 m n.p.m.)


Masyw górski należący do Pasma Babiogórskiego, jest to drugi co do wielkości szczyt Polski i drugi co do wybitności szczyt po Śnieżce. Dawniej na licznych polanach Babiej Góry wypasano owce, jednak po utworzeniu parku narodowego wypas zniesiono. Pierwsi turyści zaczęli pojawiać się na jej szczycie już w XVIII w.

#3. Karkonosze - Śnieżka (1602/1603 m n.p.m.)


Szczyt położony na granicy polsko-czeskiej. Jest najwybitniejszym szczytem Polski. Jest jedną z pierwszych gór licznie odwiedzanych w Europie, a wiąże się to z niewielkimi trudnościami z wejściem na szczyt. Pierwsi Polacy weszli na jej szczyt w 1677 r., a byli to Michał Kazimierz Radziwiłł i Teodor Billewicz. W 2006 r. szczyt zdobył niepełnosprawny sportowiec Jarosław Pola i został pierwszą osobą na wózku inwalidzkim, której udało się zdobyć Śnieżkę.

#4. Masyw Śnieżnika - Śnieżnik (1425 m n.p.m.)


Śnieżnik to graniczny szczyt po stronie polskiej w Sudetach Wysokich i Masywie Śnieżnika. Śnieżnik jest znany turystom już od XVIII wieku, jednak prawdziwy rozkwit turystyki rozpoczął się w roku 1838 r. Śnieżnik zyskał taką popularność, że w latach 1895-1899 wybudowano na jego szczycie wieżę widokową o wysokości 33 metrów.

#5. Bieszczady - Tarnica (1346 m n.p.m.)


Najsłynniejszy i najatrakcyjniejszy szczyt polskich Bieszczad. Słynie z pięknych widoków, a z jej szczytu można dostrzec miedzy innymi Tatry. W 1987 r. na jej szczycie ustawiono żelazny krzyż upamiętniający pobyt ks. Karola Wojtyły 5 sierpnia 1953 r. Szczyt Tarnicy wznosi się ponad 500 m nad dolinę Wołowianki i wyróżnia się osobliwą sylwetką.

#6. Gorce - Turbacz (1310 m n.p.m.)


Zbudowany z fliszu karpackiego najwyższy szczyt Pasma Gorce. Góra ta celem turystycznym była już w XIX wieku, była również opisywana w dziennikach podróżników, a jeden z nich pisał o wspaniałych widokach rozciągających się z jej szczytów. Teraz te widoki zasłania gęsty las, który rośnie na całej górze. Po zniszczeniu lasu można obserwować widoki w kierunku północnym i wschodnim. W czasie II wojny światowej toczyło się tutaj wiele walk partyzanckich.

#7. Beskid Sądecki - Radziejowa (1266 m n.p.m.)


Nazwa pochodzi od nazwiska albo od przymiotnika Radziej. Na szczycie Radziejowej znajduje się drewniana wieża w wysokości 30 m oraz pomnik upamiętniający 1000- lecie Polski i betonowy obelisk. Na północnym stoku Radziejowej znajduje się rezerwat przyrody oraz małe jezioro osuwiskowe. Na południowym stoku znajduje się źródło okresowe zwane Smocze Gardło.

Mapę ze wszystkim 28 szczytami znajdziecie tutaj.

Źródła: 1, 2
3

Oglądany: 82878x | Komentarzy: 77 | Okejek: 300 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało