Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

6 życiowych porażek, przez które prawie wszyscy musimy przejść, by czegoś się nauczyć

151 683  
218   36  
Dno to najlepsze miejsce, by zacząć – droga stąd prowadzi już tylko w górę. Wystarczy tylko mocno się odbić i popłynąć.

Stracona miłość

Większość historii o miłości od pierwszego wejrzenia zdarza się w bajkach. W prawdziwym życiu prędzej czy później przychodzi to drugie wejrzenie, a wraz z nim wątpliwości. Czy to aby na pewno ta jedyna albo ten jedyny? A może jednak lepsza byłaby jej najbliższa przyjaciółka… Czasem odpowiedź pojawia się szybko, a czasem nigdy. Ale dopiero ci, którzy poznali czym jest złamane serce, są w stanie docenić prawdziwą miłość i zaakceptować ją ze wszystkimi jej pozornymi niewygodami.

Stracona przyjaźń

Przyjaciele na zawsze – mówi się ostatniego dnia liceum, po raz ostatni spotykając się w klasowym gronie. Mija miesiąc, drugi i trzeci wakacji, a wraz z nimi mijają przyjaźnie. Wydaje się, że można odnowić kontakt w każdej chwili. Ale to tylko iluzja, zwłaszcza jeśli gdzieś po drodze wkradły się błędy młodości. Może przyjaźń, która nie wybacza błędów, nie jest prawdziwą przyjaźnią. Ale stracona najlepiej uczy szanowania tego, co się ma. Dbania o kontakty z innymi, bliskimi ludźmi. I uświadamia, że wszystko co w życiu ważne jednego dnia jest, a już następnego może zniknąć.

Zawód zawodem

Pierwsza praca to prawie zawsze błąd… Zdarzają się nieliczne przypadki, kiedy człowiek od razu trafia w dziesiątkę. Spełnia marzenia i robi to, co naprawdę lubi. Ale przytłaczająca większość szuka długo, zanim znajdzie swoje miejsce w życiu i w pracy, trafiając w końcu na zawód, który nie sprawi im nomen omen zawodu. Praca, którą wybierze się przez pomyłkę, uczy nie tylko lepszych wyborów na przyszłość i potrzeby słuchania siebie, ale też zmiany. Bo zmiana jest dobra, jak mawiał Rafiki.

https://www.youtube.com/watch?v=wHd43ExwUQk

Widmo bankructwa

Nie nauczysz się prawdziwie doceniać siły pieniędzy dopóty, dopóki w największej potrzebie ci ich nie zabraknie. Nie, nie wtedy, kiedy będziesz musiał oszczędzać tydzień dłużej na nowego iPhone'a. Wtedy, kiedy zabraknie ci pieniędzy na leki dla ciężko chorej matki. Albo wtedy, kiedy nie będziesz miał za co kupić chleba na kanapkę do szkoły dla dziecka. Widmo bankructwa pokazuje, jak wiele znaczą pieniądze, ale paradoksalnie pokazuje też, jak niewiele znaczą. Wizja bezdomności najskuteczniej uczy oszczędzania i szanowania nie pieniędzy, bo pieniądze to tylko środek, na szacunek nie zasługują. Uczy szanowania pracy, która za tymi pieniędzmi stoi.

Niedoszłe mistrzostwo

Na sukces tylko do pewnego stopnia składają się talent i szczęście. Znacznie więcej to ciężka praca pełna znoju i porażek. Bo jeśli coś przychodzi z łatwością, to może nie jest warte, by nazywać to sukcesem? To lata treningu i niepowodzenia kształtują charakter zwycięzcy. Uczą stawiania celów i konsekwentnego dążenia do ich realizacji. Uczą szanowania sukcesu oraz tych, którym (jeszcze?) się nie udało. Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. Porażek nie ponosi ten, kto nie próbuje. Ale samo niepróbowanie to jeszcze większa porażka.

Zła prognoza

Nie ma nic lepszego niż raz a porządnie, ale tak naprawdę totalnie się w czymś pomylić. Równocześnie nie ma nic gorszego, niż trwać w przekonaniu o własnej nieomylności. Złe prognozy przypominają, że spontaniczność dobra jest, ale na randkach w gimnazjum. W życiu potrzeba ciągłej kalkulacji, analizy i przewidywania. Lepszego przewidywania. Człowiek, który porządnie się pomylił, nabiera dystansu do opinii swoich i innych, dzięki czemu do każdej kolejnej prognozy podchodzi lepiej przygotowany. I lepiej na tym wychodzi.
31

Oglądany: 151683x | Komentarzy: 36 | Okejek: 218 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.02

17.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało