Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Największe filmowe mity - w niektóre z nich wciąż wierzy wielu ludzi

90 088  
310   77  
Filmowa fikcja nie tylko dostarcza nam mnóstwa rozrywki, ale często obfituje w liczne walory edukacyjne. Szkoda tylko, że równie często wprowadza w błąd lub tworzy mylne wyobrażenie odnośnie wielu sytuacji.

#1. Eksplozje nie są takie złe

Ktokolwiek wymyśla sceny z wybuchami w filmach, z pewnością nie miał okazji być w ich pobliżu. Gdyby tak było, najpewniej nie mógłby teraz pisać filmów. Szansa na wyjście cało z eksplozji jest prawie równa zeru, w przeciwieństwie do tego, co widzimy w kasowych produkcjach, gdzie nawet najbardziej beznadziejna sytuacja w najgorszym wypadku skutkuje odrobiną sadzy na czole bohatera.

#2. Policja przy aresztowaniu mówi ci, że masz prawo zachować milczenie

Oczywiście może to zrobić, ale nie jest zobligowana prawnie, aby wyrecytować znany każdemu wielbicielowi seriali kryminalnych tekst. Zwłaszcza przy zakuwaniu w kajdanki. Swoje prawa równie dobrze możesz poznać dopiero po przyjeździe na komisariat.

#3. Namierzenie telefonu to czasochłonne i skomplikowane zajęcie

Nie trzeba być specjalistą, aby to obalić. Wystarczy pomyśleć, że skoro Facebook czy Google przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, wiedzą, gdzie aktualnie przebywamy (łącznie z całą masą innych danych), to co dopiero policja, która ma do swojej dyspozycji znaczne potężniejsze narzędzia i uprawnienia.

#4. Zniszczenie jednego satelity spowoduje chaos na ziemi

Może i tak to wygląda w filmowym świecie, gdzie zły antagonista zamierza w ten sposób sprowadzić na nas chaos i podbić świat. Rzeczywistość wygląda trochę inaczej - ludzkość jest przygotowana na wszelkiego rodzaju awarie, a nawet zniszczenia satelity, w związku z czym nawet nie zauważymy, że coś się stało.

#5. Każdy wracający z wojny żołnierz przechodzi zespół stresu pourazowego

Po pierwsze, zespół stresu pourazowego nie dotyka każdego. Po drugie, choć nie jest to łatwa do pozbycia się trauma, większości ludzi udaje się przez nią przejść i bezproblemowo są w stanie wrócić do walki jako żołnierze.

#6. Policja ma związane ręce, kiedy uciekniesz do innego kraju

Motyw ten występuje w setkach filmów, w których ludzie uciekają w najrozmaitsze strony świata. Rzeczywistość nie jest już tak kolorowa - nie ma magicznej bariery, która ochroni cię przez policją. I nawet jeśli swoim wyjazdem skomplikujesz im pewne rzeczy, prędzej czy później uda im się cię dopaść.

#7. Hakowanie? Pestka!

Nie da się tak po prostu włamać do Pentagonu, siedząc przed biurkiem i szybko wpisując różne komendy za pomocą klawiatury. Oczywiście nie jest to niemożliwe, ale nie jest też aż tak łatwe.

#8. Jaskiniowcy i dinozaury żyli razem w jednym czasie

Niektóre z nich ukazywały jaskiniowców dosiadających gigantycznych stworów, inne pokazywały ich nieustanne walki. W rzeczywistości jednych i drugich dzieli gigantyczna przepaść... czasowa.

#9. Możesz zgłosić czyjeś zaginięcie dopiero po 24h

Uściślijmy ten często powielany mit - jeżeli masz podejrzenie, że komuś coś mogło się stać lub jest w niebezpieczeństwie, powinieneś bezzwłocznie zawiadomić policję. Odczekiwanie 24h może tylko pogorszyć sprawę.

#10. Laserowa wiązka od snajpera

Jeżeli miałeś kiedyś w swojej dłoni broń laserową, doskonale wiesz na czym polega błąd - wiązka jest wyłącznie wymysłem filmowców, aby podkreślić charakter broni i uzyskać lepszy efekt. W rzeczywistości widzisz jedynie kropkę.
11

Oglądany: 90088x | Komentarzy: 77 | Okejek: 310 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.01

27.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało