Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek o największych browarach świata, Europy i Polski

113 904  
258   77  
O czym rozmawiać przy piwie? O życiu, o śmierci albo… o piwie. A zatem sięgnijmy wspólnie po butelkę zimnego płynu (nie dotyczy Was, ranne ptaszki, którzy czytacie to o 5 rano!) i porozmawiajmy chwilę o największych browarach i wytwórcach piw na świecie.


Czy wiesz, że: piwo jest trzecim najchętniej pitym napojem świata. Wyprzedzają je tylko woda i herbata.

352,9 miliona hektolitrów piwa – tyle wynosi roczna produkcja największego koncernu piwowarskiego świata.
Rekordzistą jest belgijski Anheuser-Busch InBev – właściciel takich marek jak Budweiser czy Beck's, by wymienić tylko dwie z ponad dwustu. Udział Anheuser-Busch w światowej produkcji piwa wynosi 18,1%.

Drugim pod względem wielkości produkcji koncernem jest brytyjski niegdyś (potem południowoafrykański, a dziś ogólnoświatowy) SABMiller z 9,7% udziału w runku. Na trzecim miejscu znalazła się grupa Heinekena (8,8%), natomiast na czwartym Carlsberg (6,2%).

Znana w Polsce Kompania Piwowarska należy do koncernu SABMiller. W jej rękach znajdują się takie marki jak Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe, Redd's, Pilsner Urquell i Grolsch. Carlsberg produkuje Carlsberga (zaskoczenie, co?), Harnasia, Kasztelany, Okocim i Karmi. Z kolei Heinekena w Polsce reprezentuje Żywiec, Warka czy Złoty Bażant.

Czy wiesz, że: piwo warzyli już Babilończycy. I to całkiem na serio, bo wytwórca złego piwa za karę był w nim topiony.

Dwa największe browary w Polsce to browar Książęcy i browar Lech.
Pierwszy z nich założony został w 1629 roku, a jego moce wytwórcze sięgają 8 milionów hektolitrów. W browarze Książęcym powstaje Tyskie, Wojak i Książęce. Browar Lech jest znacznie młodszy (założono go dopiero w 1975 roku), może wyprodukować 7,5 mln hektolitrów piwa i odpowiada za powstanie takich piw jak Lech czy Redd's.

Co może być nieco zaskakujące, najwięcej piwa produkuje się bynajmniej nie tam, gdzie najwięcej się go pije. Trzy kraje, z których pochodzi najwięcej piwa, to Chiny, Stany Zjednoczone oraz Brazylia. Tymczasem najwięcej piwa pije się w Czechach, Austrii i Niemczech.

Czy wiesz, że: tzw. pielgrzymi z Mayflower (pierwsi koloniści, którzy przybyli do Ameryki) mieli ponoć zatrzymać się już w Plymouth Rock zamiast dotrzeć do Virginii, bo... skończyły im się zapasy piwa.

SABMiller dba nie tylko o to, by piwo było zdrowe (no przecież!), ale też ekologiczne.
Piwa koncernu przelewane są do butelek zawierających o 30% mniej szkła niż butelki konkurencji, oszczędzając materiały i energię niezbędną do ich przetwarzania, co nie pozostaje obojętne dla środowiska.

Największy pojedynczy browar w Europie, biorąc pod uwagę możliwości wytwórcze, znajduje się w Kijowie na Ukrainie. Produkuje się tam piwa marek należących do koncernu Obołoń S.A. – różne warianty piwa Obołoń oraz Magnat (dostępne w Polsce) oraz wiele innych do Polski niesprowadzanych.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
20

Oglądany: 113904x | Komentarzy: 77 | Okejek: 258 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.04

19.04

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało