Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Garść informacji o Janis Joplin - wspomnienie ikony rocka

59 601  
237   51  
Janis Joplin niewątpliwie stała się ikoną blues rocka, a jej postać urosła do rangi symbolu ruchu hipisowskiego. Była cicha i nieśmiała, dopóki nie zaczęła śpiewać. Jej skrzeczący głos jest rozpoznawalny na całym świecie i choć jej kariera trwała zaledwie kilka lat, na dobre zapisała się w kartach historii jako muzyczna legenda lat 60.


Janis Joplin urodziła się w Porth Arthur w konserwatywnym Teksasie 19 stycznia 1943 roku. Dorastała w porządnej rodzinie jako wesołe i uzdolnione dziecko. Początkowo jej pasją było malarstwo, a dopiero później śpiew.

Będąc nastolatką nieustannie zmagała się z niskim poczuciem własnej wartości. Janis wpadła w kompleksy spowodowane nadwagą oraz problemami z cerą. W okrutnym żarcie została uznana za Najbrzydszą Osobę na Campusie przez wspólnotę w Texas University. Została również odrzucona przez swoich rówieśników, ponieważ popierała integrację rasową.


Po ukończeniu liceum poszła do college’u Lamar w Beaumont, gdzie zaczęła się obracać w towarzystwie bitników i marginesu społecznego. Wtedy zrozumiała, że od malarstwa bardziej woli śpiew.

Wystąpiła publicznie po raz pierwszy 31 grudnia 1962 r. Mimo że nie została szczególnie doceniona, nie poddała się i zaczęła regularnie dawać pokazy swoich umiejętności w miejscowych pubach. Wkrótce nagrała reklamówkę dla banku. Było to pierwsze nagranie Janis Joplin.


Pomiędzy studiami a pracą kelnerki na kręgielni, zaczęły się pierwsze eksperymenty z narkotykami, jakiś czas później rzuciła studia i wyjechała do San Francisco.

Na początku 1963 roku skrzyżowały się drogi Janis oraz muzyków z zespołu Big Brother & the Holding Company, z którymi zaczęła występować.


W 1967 roku grupa odnosi spektakularny sukces na Festiwalu w Monterey, a Janis staje się rozpoznawalną gwiazdą (to ten sam festiwal, na którym również Jimmy Hendrix dał się poznać szerszej publiczności w Ameryce).


W tym czasie Janis była już poważnie uzależniona od speedu i żeby zarobić na działkę, sama zaczyna handlować narkotykami. Powoli zaczęła wpadać w depresję, więc zgłosiła się do szpitala psychiatrycznego, gdzie uznano ją za symulantkę i odmówiono jej przyjęcia na oddział.Jednak kariera Janis zaczęła nabierać tempa. Wraz z zespołem wydaje dwie płyty: “Big Brother & the Holding Company” oraz “Cheap Thrills”. Ta druga odniosła znakomity sukces. Album zajął pierwsze miejsce na liście przebojów Billboardu i długo utrzymał się na tej pozycji, a singiel “Piece of My Heart” stał się przebojem, który znany jest wszystkim do dziś.

Mimo sukcesu, krótko po wydaniu albumu, Janis decyduje się na opuszczenie zespołu i ostatni wspólny koncert dają 15 grudnia 1968.


W tym okresie Janis wywołała mnóstwo skandali, poddała się zabiegowi aborcji, a na scenę często wychodziła z heroiną płynącą w żyłach, tak jak na legendarnym Woodstocku w 1969.


W 1969 roku podczas występów w Tampie na Florydzie, Janis została aresztowana pod zarzutem wykrzykiwania wulgaryzmów pod adresem funkcjonariuszy policji.


Janis była posiadaczką szalonego Porsche 356 Cabrio. Jej nudna maszyna szybko została pokryta mnóstwem psychodelicznych wzorów.W lipcu 1970 roku Janis spotkała na swojej drodze Setha Morgana i coraz poważniej zaczynała myśleć o małżeństwie i wycofaniu się z show-biznesu.

Ostatni koncert w swej karierze dała 12 sierpnia 1970 r. na Harvard Stadium w Cambridge, na którym pojawiło się ok. 45 tys. fanów bluesowej hippiski.


1 października nagrała utwór “Mercedes Benz", a dwa dni później wraz z zespołem Full Tilt Boogie Band nagrała sekcję instrumentalną dla piosenki “Buried Alive In Blues”. Wokal miał zostać dograny na następny dzień.


W przerwach między nagraniami wykonała telefon do ratusza w sprawie udzielenia zgody na ślub. Była to sobota i nikt w ratuszu nie pracował. Miała zadzwonić ponownie w poniedziałek.

Janis bardzo się nudziła i mimo że była czysta od prawie 6 miesięcy, pragnęła wypełnić pustkę i zadzwoniła do swojego dilera, który zaopatrzył ją w heroinę.

3 października 1970 roku, po nagraniach zespół poszedł do baru, gdzie trochę wypili i około północy Janis poszła do hotelowego pokoju, gdzie wstrzyknęła sobie w żyły 50-procentową heroinę. Heroina, którą można dostać na ulicach, jest zaledwie 3-procentowa, ale dealer pomylił się sprzedając tej nocy narkotyk o zabójczej mocy.

Jeszcze zeszła do recepcji rozmienić 5 dolarów i kupić papierosy. Po powrocie do pokoju upadła twarzą do podłogi, obok łóżka. Zmarła o 1.30. Jej ciało znaleziono dopiero po 18 godzinach od śmierci. Dwa tygodnie wcześniej zmarł Jimmy Hendrix. Rok później w Paryżu, tak jak ona prawdopodobnie z powodu przedawkowania, zmarł Jim Morrison.

W ten sam weekend, w którym zmarła Janis, w Los Angeles umiera jeszcze 8 osób z powodu przedawkowania heroiny.


Jej prochy zostały rozsypane nad Oceanem Spokojnym. W swoim testamencie zostawiła dla swoich przyjaciół 1 500 dolarów na wyprawienie stypy.


4 miesiące po śmierci został wydany jej album “Pearl”. Można na nim znaleźć kawałki, które zostały nagrane tuż przed jej śmiercią. Janis śpiewa we wszystkich utworach z wyjątkiem "Buried Alive in the Blues", który pozostał instrumentalny.
10

Oglądany: 59601x | Komentarzy: 51 | Okejek: 237 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.11

23.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało