Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

15 niesamowitych odkryć naukowych ostatnich lat

111 469  
387   39  
Granica między naukową fantastyką a nauką zaciera się coraz bardziej z każdym dniem. Polecam waszej uwadze przegląd ostatnich osiągnięć z dziedziny nauki i medycyny, które jeszcze kilka lat temu wydawały się nierealne.


#1. Drukarka 3D

O drukarkach 3D słyszy się już od jakiegoś czasu, jednak wynalazek ten nie przestaje zadziwiać oferowanymi możliwościami. Z jego pomocą można tworzyć przedmioty różnego rodzaju, od chemicznych po gumowe i metalowe. Można także wybrać odpowiedni program, na przykład szyte na miarę obuwie, samochód, broń lub protezę, a drukarka wypełni powierzone zadanie.

#2. Nakładki na zęby z Japonii

Usługi stomatologiczne już niebawem odejdą do lamusa, ponieważ japońscy uczeni stworzyli wyjątkowo trwałe nakładki na zęby, które chronią od wszelkiego rodzaju uszkodzeń, w tym także od próchnicy. Nakładki produkuje się z podstawowych minerałów szkliwa zębnego, a na rynku dostępne będą już za kilka lat. Rewolucyjne urządzenia z Japonii pomagają także osiągnąć idealną biel zębów nieinwazyjnymi, kosmetycznymi metodami, a prócz tego są praktyczne i wygodne w użytkowaniu.

#3. Mięso wyhodowane w warunkach laboratoryjnych

Wegetarianie już niebawem będą mogli bez wyrzutów sumienia skosztować mięsa pochodzenia niezwierzęcego. Obecnie jest ono bardzo drogie. Hoduje się je w warunkach laboratoryjnych, a do jego produkcji używa jedynie kilku komórek zwierzęcych. Jako pierwsi eksperyment ten przeprowadzili holenderscy uczeni w 2013 roku. Opracowana technologia może także pomóc ludziom z patologicznymi schorzeniami mięśni.

#4. Robot pracujący na paliwie organicznym

Do funkcjonowania robotom potrzebna jest różnego rodzaju energia. Tradycyjnymi jej źródłami są dziś energia elektryczna oraz paliwa węglowodorowe. Roboty niedalekiej przyszłości, na przykład EATR (energo-niezależny robot taktyczny), będą pracować na paliwie organicznym. Robot będzie mógł sam sobie dostarczyć paliwo i dzięki temu pracować znacznie dłużej.

#5. Myszy z komórkami ludzkiego mózgu

Ludzkość od dawna bada komórki macierzyste i do tej pory boryka się z moralno - etycznym dylematem, ponieważ pozyskuje się je z embrionów. Komórki macierzyste człowieka są w stanie wyleczyć wiele chorób. Niedawno zostały one przeszczepione do mózgu myszy. W rezultacie u tych zwierząt rozwinęły się dodatkowe, pomocnicze obszary.

#6. Miniaturowe drony

Choć brzmi to jak naukowa fantastyka, drony są dziś podstawowymi uczestnikami operacji wojennych. Najmniejszym robotem jest „Micro air vehicle”. Ten dron ma jedynie 15 cm długości. Uczeni obiecują, że niebawem pojawią się drony o rozmiarach owadów. Wygląda na to, że w mrocznej przyszłości wojny będą prowadzone przy pomocy komputerów, dokładnie tak, jak opisuje się to w książkach fantasy.

#7. Komórkowy aerozol do skóry

Uczeni i chirurdzy plastyczni z Australii, Marie Stone i Fiona Bood, rozpoczęli opracowywanie technologii, mającej na celu nieść pomoc ofiarom poważnych poparzeń skóry. Spray nanosi się na uszkodzony fragment skóry, która dzięki niemu regeneruje się w 75%. Siły zbrojne USA już korzystają z tej technologii.

#8. Jedwab z transgenicznych kóz

Połączenie genów pająków i kóz brzmi jak fabuła fantastycznej historii, ale jest bliższe rzeczywistości, niż można sobie wyobrazić. Firmie Nexia Biotechnology udało się wyhodować transgeniczne kozy z genami pająka, potrafiące pleść pajęczyny - ultracienki i ultrawytrzymały materiał, który pozyskuje się z ich mleka. Otrzymana pajęczyna jest dziesięć razy wytrzymalsza niż stal i może być wykorzystywana w protetyce oraz przy produkcji lekkich kamizelek kuloodpornych.

#9. Kamera w pigułce

Wielu z nas miało styczność z tak bolesnym badaniem jakim jest kolonoskopia, ale dzięki najnowszym technologiom zabieg ten stanie się nieporównywalnie prostszy - wystarczy po prostu połknąć pigułkę z kamerą. Firma Given Imaging stworzyła podobną kamerę „PillCam”. Już 1,5 miliona pacjentów wypróbowało na sobie tę technologię, lecz jeszcze nie we wszystkich krajach jest ona dostępna.

#10. Klonowanie wymierających gatunków zwierząt

To niewiarygodne, ale uczeni z pewnością nie widzieli filmu „Park Jurajski”. Klonowaniem dzisiaj już nikogo nie można zadziwić. W Rosji i w Korei Północnej uczeni próbowali sklonować mamuty. Można sklonować wilka tasmańskiego i kozicę górską. Mamy nadzieję, że kolej na drapieżne jaszczury jednak nie przyjdzie.

#11. Proteza kontrolowana myślami

Obecnie protetyka kończyn nie jest dostatecznie rozwinięta, jednak nowe technologie, oparte na ideałach rodem z naukowej fantastyki, są w stanie znacząco poprawić tę sferę medycyny. Wynalazca skutera „Segway” założył firmę zajmującą się badaniem protezy ręki, którą można sterować siłą woli - „DEKA arm”. Impulsy elektryczne, dzięki specjalnym sensorom, przekazują sygnał do protezy, która wypełnia nawet tak trudne zadania jak otwarcie drzwi kluczem. Proteza jest wciąż udoskonalana i już niebawem będzie dostępna dla pacjentów.

#12. Robot-anestezjolog

W przyszłości mają pojawić się roboty, które bez problemu stawią czoła pracom domowym czy też skomplikowanym technologicznym zadaniom. A robot-anestezjolog niewątpliwie znajdzie dla siebie zastosowanie w medycynie. W czasie operacji anestezjolog odgrywa bardzo ważną i trudną rolę, ponieważ właśnie on powinien uważnie obserwować stan pacjenta w każdej minucie trwania zabiegu. Te funkcje będą wypełniać roboty. Już dzisiaj biorą one udział w operacjach.

#13. Wózek inwalidzki sterowany myślami

Sterowanie protezą przymocowaną do ciała to jedno, ale sterowanie wózkiem, który można prowadzić siłą myśli, to zbyt nieprawdopodobne, aby było realne. Jednak takie właśnie wózki już niebawem będą dostępne. Uczeni Federalnego Instytutu Technologicznego w Lozannie stworzyli poruszany siłą myśli i komputerem wózek, który wypełnia proste zadania, na przykład „jechać do przodu” lub „skręcić w lewo”.

#14. Człowiek z mikrochipem

Wszczepienie chipu brzmi jak straszny wątek zaczerpnięty z powieści Orwella „1984” czy dzieła Huxleya „Nowy wspaniały świat”. Mikrochipy już od dawna wszczepia się zwierzętom, żeby wiedzieć, gdzie dokładnie się znajdują, ale myśl, że podobnie można postąpić z ludźmi, przeraża. Chip pozwoli alarmować odpowiednie jednostki w sytuacji utraty świadomości, lecz równie dobrze umożliwi sterowanie ludźmi i wykorzystywanie ich do swoich celów.

#15. Bioniczne oko

Przywracanie wzroku niewidomym możliwe było tylko w okresie biblijnym? Dzisiaj podobny cud jest osiągalny dzięki technologii. Uczeni przez dziesięciolecia pracowali nad konceptem bionicznego oka. W Australii uporali się z tymi drogimi technologiami. Póki co australijskie bioniczne oko nie może przywrócić niewidomym wzroku w 100%, ale technologia wciąż jest udoskonalana.

Oglądany: 111469x | Komentarzy: 39 | Okejek: 387 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

23.09

22.09

21.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało