Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Najważniejsze wydarzenia lotnicze w Polsce w roku 2014

47 816  
130   17  
Jako że rok 2014 dobiegł już końca mnożą się wręcz kolejne podsumowania tego, co nadzwyczajnego działo się przez te 365 dni. Redakcja "Tygodnia Lotniczego" postanowiła nie odbiegać od tej tradycji i przygotowała podsumowanie najważniejszych wydarzeń lotniczych tego roku. My zamieszczamy tylko 7 sytuacji, które zdarzyły się w Polsce lub Polski dotyczyły.

#7. Śmigłowce na polu [21 listopada]

Jak byście zareagowali, gdyby na podwórzu przed domem zaczęły wam lądować wojskowe śmigłowce? Nalot pięciu tego typu maszyn przeżyli w tym roku mieszkańcy Choszczna (woj. zachodniopomorskie). Później okazało się jednak, że to nie rozpoczęcie wojny, ale amerykańscy żołnierze, którzy lecąc z Mirosławca do Lipska musieli awaryjnie lądować z powodu złej pogody. Podobno pozwolili oni mieszkańcom wioski zobaczyć kokpity śmigłowców, a w zamian dostali informatory o wsi w języku angielskim.

#6. Kamil Stoch leci F-16 [8 września]


Kamila Stocha przedstawiać nikomu nie trzeba. Ten wielki skoczek zdobył w tym roku dwa złote medale olimpijskie, ale może nie każdy pamięta, że uczynił to skacząc w kasku z lotniczą szachownicą. Nie tylko za zwycięstwo na zawodach, ale także dawanie dowodów wielkiego patriotyzmu, dowódca Sił Zbrojnych, gen. Lech Majewski pozwolił sportowcowi polatać sobie myśliwcem F-16. Po kilkumiesięcznych treningach i przygotowaniach Kamil Stoch spełnił wreszcie swoje marzenie w bazie lotniczej w podpoznańskich Krzesinach. Leciał z instruktorem, ale podobno na jakiś czas przejął sterowanie nad maszyną.

#5. Jedna osoba w samolocie [28 kwietnia]


14 kwietnia 2014 Eurolot otworzył nowe połączenie: Bydgoszcz - Warszawa. Kłopoty zaczęły się właściwie już po locie inauguracyjnym. Samoloty typu Bombardier Q400 mieszczące maksymalnie 78 osób na pokładzie nie latały zbyt wypełnione. Prawie podczas każdego lotu można było znaleźć kilka, lub w najgorszych przypadkach kilkanaście wolnych miejsc. Później było już tylko gorzej, a rekord został pobity w poniedziałek, gdy samolot zabrał w 50 minutowy rejs... tylko jednego pasażera. Wydarzenie to zostało obwołane także największym absurdem lotniczym minionego roku.

#4. Blisko zderzenia [14 grudnia]


Zdarzenie niedawne, bo z połowy grudnia. Nieduży, 50-osobowy samolot typu Bombardier CRJ-200 skandynawskich linii lotniczych SAS wykonywał standardowy rejs na trasie Kopenhaga-Poznań. Niedługo po starcie w centrum kontroli ruchu lotniczego rozległ się alarm o utracie separacji. System wychwycił inny, niezidentyfikowany obiekt w bliskości z samolotem lecącym do Polski. Piloci zostali poproszeni o szybką zmianę kursu, ale niewiele brakowało - chwilę po tym ich kurs przeciął rosyjski samolot zwiadowczy. Nie wiadomo co tam robił i dlaczego miał wyłączony transponder, czyli urządzenie pozwalające go zidentyfikować na radarze.

#3. Awaryjne lądowanie samolotu do Poznania [6 sierpnia]


Znów historia z samolotem do Poznania w roli głównej. Był to Airbus A320, formalnie należący do Eurolotu, ale wypożyczony przez inne polskie linie - 4U Airlines, lecący z Turcji do stolicy Wielkopolski. Po stracie doszło do dekompresji kabiny i samolot awaryjnie lądował w Burgas, po czym gdy dotarł do Poznania z gigantycznym opóźnieniem... jak nigdy nic wziął kolejnych pasażerów i poleciał dalej.To też nawiązuje do sytuacji powstałych w tym roku linii 4U Airlines, które od początku mają trudną sytuację finansową. Zostały nawet nominowane do polskich Złotych Malin 2014 w dziedzinie przedsiębiorczości, czyli nagrody dla najgorszych polskich firm i przedsiębiorców, za... „imponujący upadek jeszcze przed startem i opowiadanie pasażerom bajek bez happy endu”.

#2. RedBull Air Race [26-27 lipca]


W ten weekend (26-27 lipca) po raz pierwszy w historii zjechali do Polski, a dokładnie do Gdyni, najlepsi piloci świata - po to, aby w wyścigach po trasie wyznaczonej 25 metrowej wysokości pylonami wyłonić zwycięzcę. Poza oglądaniem ich wyczynów można było zobaczyć też inne pokazy, między innymi niski przelot Dreamlinera.

#1. Katastrofa awionetki [5 lipca]


We wsi Topolów w powiecie Częstochowskim, krótko po godzinie 16:00, zaraz po starcie z lotniska Rudniki rozbił się samolot typu Piper PA-31 Navajo należący do prywatnej firmy Omega, która specjalizuje się w organizowaniu skoków i szkoleń spadochronowych. Zginęło 11 osób - właściciel firmy, instruktorzy i kursanci. Nie ma jeszcze oficjalnego raportu w tej sprawie, ale najprawdopodobniejszą przyczyną była awaria jednego z silników. Maszyna nie była zaopatrzona w czarne skrzynki, ale na pokładzie znajdowało się kilka kamer sportowych typu GoPro.

Cały zbiór 15 najważniejszych wydarzeń lotniczych roku 2014 z Polski i ze świata znajduje się w "Tygodniu Lotniczym" (nr 20). Artykuł opublikowany za zgodą autorów.
4

Oglądany: 47816x | Komentarzy: 17 | Okejek: 130 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.09

27.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało