Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Rzeczy, które nie są tak stare jak myślisz

178 966  
279   33  
Wiele rzeczy istniało już w starożytności, wiele rzeczy, które dziś używamy istnieje od setek czy tysięcy lat. Są również i takie przedmioty, które wydają się istnieć od zawsze, a jednak są relatywnie młode.

#1. Żelazna dziewica

01

Żelazna Dziewica to narzędzie tortur oraz nazwa jednego z najlepszych zespołów metalowych. Jeśli chodzi o używanie dziewicy jako narzędzia tortur, jej początki to prawdopodobnie XVIII wiek. Ogólnie mówiąc jest to pudło o kształcie i rozmiarze dopasowanym do ciała ludzkiego, zaopatrzone w żelazne, dwuskrzydłowe drzwi, w którym to pudle zamykano osobę torturowaną. Kustosz z Norymbergi odnalazł w 1832 roku dokumenty, w których opisano egzekucje za pomocą tego urządzenia. Jeśli chodzi o kolce, które znajdowały się wewnątrz pudła, to ich dodanie przypisuje się Elżbiecie Batory, która kapała się we krwi dziewic, aby zachować wieczną młodość.

#2. Czarny pas

02

Wiele sztuk walki ma swoje korzenie w dawnych czasach. Jednak czarny pas nie jest czymś, co towarzyszyło sztukom walki od samego początku. Został on wprowadzony sto lat temu przez twórcę judo, Kano Jigoro. Stworzył również system, w którym zaawansowani adepci dostawali kolejne dany oraz kolorowe pasy, pokazujące na jakim poziomie jest uczeń. Dzięki kinu kopanemu błędnie uważa się, że posiadacz czarnego pasa to mistrz nad mistrzami. Sam kolor pasa jest nieważny, najważniejsze jest to, który stopień dan posiada zawodnik.

#3. Bushido

03

Bushido to kodeks postępowania japońskich samurajów. Zgodnie z nim samuraj musi posiadać siedem cech - prawość, odwagę, uprzejmość, życzliwość, prawdomówność, honor i lojalność. Wszystkie zasady postępowania zostały opisane dopiero w 1899 roku przez Nitobe Inazo, który był również popularyzatorem seppuku - honorowego samobójstwa. Pomimo że Nitobe był Japończykiem, książkę napisał po angielsku podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Dopiero później została ona przetłumaczona na japoński i sprzedawana w ojczystym kraju autora.

#4. Plansza Ouija

04

Ulubiona zabawka nastolatków na całym świecie, plansza z literami, dzięki której można skontaktować się ze zmarłymi i uzyskać odpowiedzi na zadane pytania. Można by przypuszczać, że jest to bardzo stary, tajemniczy wynalazek, ale tablica Ouija została zaprojektowana przez Eliasza Bonda w 1892 roku i sprzedana Williamowi Fuldowi w 1901. Fuld spopularyzował tę grę, a następnie w 1966 odsprzedał patent firmie Parker Brothers, która to firma wyprodukowała gry takie jak Monopol, Ryzyko czy Trivia Pursuit. Mimo że sprzedawana jako zwykła gra planszowa, Ouija jest utożsamiana z kultem szatana czy też czarną magią.

#5. Karty tarota

05
Tarot to kolejna rzecz, która wydaje się istnieć od zarania dziejów. Same karty tarota są dosyć stare, pochodzą z XV wieku, ale były wtedy używane jako zwykłe karty do gry. W XVII wieku ustalono liczbę kart w talii: 22 kart Arkanów Wielkich i 56 kart Arkanów Małych. Dopiero w XVII wieku zaczęto używać kart tarota do wróżenia. Jean Alliette, paryski perukarz i fryzjer, przybrał pewnego dnia pseudonim Etteilla i zaczął robić karierę wróżbity na dworze królewskim. Tarot Etteilli był pierwszą talią przeznaczoną specjalnie do wykorzystania w sztuce wróżbiarstwa. Etteilla nie pozwolił nigdy na skopiowanie tej talii – w swojej książce opublikował wizerunki jedynie czterech kart. Po jego śmierci nigdy nie odnaleziono oryginalnej talii tarota i nikt nie wie jak wyglądała.

#6. Kilt

06

Kilt to praktycznie część składowa prawdziwego Szkota i wydawać by się mogło, że towarzyszy mu od zawsze. Pierwsze wzmianki o kiltach pochodzą z XVI wieku, ale wersja kiltu jaką dziś znamy pojawiła się dopiero w XVIII wieku. XVI-wieczny kilt był strojem zakrywającym całe ciało, górna część była często zakończona kapturem. W XVIII wieku Anglik Thomas Rawlison stwierdził, że tradycyjny kilt jest strasznie niewygodny i wszedł w spółkę ze Szkotem Ianem MacDonellem i szybciutko rozpropagowali mniejszy, wygodniejszy kilt, który jest noszony do dziś.


#7. Znicz olimpijski

07

Znicz olimpijski to symbol podkreślający ideały olimpijskie. Ale znicza nie zapalano podczas starożytnych igrzysk w Olimpii. Po raz pierwszy znicz olimpijski pojawił się na igrzyskach w Amsterdamie w 1928, a na stałe zagościł od 1936 roku, od olimpiady w Berlinie. Hitler pomyślał, że trzeba pokazać całemu światu aryjską supremację. Wtedy też wprowadzono sztafetę, podczas której sportowcy nieśli ogień z Grecji do miejsca, w którym odbywa się olimpiada, przekazując sobie znicz z rąk do rąk.

#8. Pas cnoty

10

Uważa się, że pasy cnoty pochodzą z czasów wypraw krzyżowych, gdy rycerze masowo opuszczali domostwa i zakładali pasy swoim żonom, aby uniemożliwić im zdradę. Tak naprawdę pierwsze prawdziwe pasy cnoty pojawiły się w XVIII wieku. Wcześniejsze pasy cnoty to zazwyczaj podróbki. W poezji renesansowej często używa się wyrażenia „pas cnoty”, ale jest to metafora czystości i wierności. W XIX wieku pasy cnoty były zakładane chłopcom i dziewczynkom, aby uniemożliwić im masturbację. Obecnie urządzenia te cieszą się popularnością w środowiskach BDSM.
25

Oglądany: 178966x | Komentarzy: 33 | Okejek: 279 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

13.06

12.06

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało