Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Okrutne narzędzia tortur stosowane współcześnie

277 600  
627   57  
Gdyby ktoś zapytał cię o rodzaje tortur, prawdopodobnie wymieniłbyś kilka średniowiecznych wynalazków typu maska hańby, łamanie kołem czy nadziewanie na pal. A co dzisiaj zlecają swoim oprawcom terroryści oraz rządy państw takich jak Chiny, Syria czy Stany Zjednoczone?

#1. Ławka tygrysa


Chiny z całego serca nienawidzą ludzi praktykujących Falun Gong, uważając ich za sekciarzy. Wyznawcy praktyki doskonalenia ciała i umysłu są surowo karani, a nawet torturowani. Jednym z najsłynniejszych narzędzi tortur jest tak zwana ławka tygrysa. Więźnia umieszcza się na długiej ławce, plecy i głowa opierają się pionowo o deskę. Następnie przywiązuje się osobę torturowaną do desek i stopniowo podkłada pod nogi cegły, do momentu, gdy albo pękną wiązania, albo złamią się nogi przesłuchiwanych.
W 2002 roku pani Wang została porwana przez policję i przez dwa dni przesłuchiwana na ławce tygrysa. Oprócz podkładania cegieł bito ją i rażono prądem. Więzy opasujące nogi tak głęboko wbiły się w jej ciało, że pod koniec tortury widać było kości.

#2. Piekielny ogranicznik

To następna tortura, której mogą się spodziewać członkowie Falun Gong i jest ona bardziej okrutna niż ławka tygrysa. Do jej wykonania potrzebujemy pary kajdanek, stalowej linki oraz pęt na kostki u nóg. Ręce i nogi połączone są naprężoną linką, która biegnie wzdłuż pleców, co uniemożliwia chodzenie, siadanie, leżenie, jedzenie czy też skorzystanie z toalety. Chinka Zhu Hang na własnej skórze przekonała się, jak nieludzka jest ta tortura. Przez siedem dni skrępowana kobieta nie jadła, stała cały czas i musiała wypróżniać się na siebie, zanim ją w końcu uwolniono.

#3. Telefon Tuckera

Gdybyś trafił do więzienia w latach 60., miałbyś wielkie szczęście, jeśli nie wysłaliby cię do więzienia w Arkansas. W tym właśnie więzieniu lekarz A.E. Rollins wynalazł narzędzie tortur zwane telefonem Tuckera. Pomysł zaczerpnął z konstrukcji telefonu na korbkę. Jeden przewód był przymocowany do dużego palca u nogi więźnia, drugi do jego genitaliów. Kręcenie korbką telefonu powodowało porażenie prądem klejnotów rodowych więźnia. Pół biedy, jeśli było to jednorazowe porażenie. Niektórzy więźniowie otrzymywali tak zwane rozmowy długodystansowe, podczas których kilkanaście razy obrywali prądem po jajach.

#4. Wahadło

Wahadło było chętnie używane w czasie renesansu, ale ostatnio wróciło do łask. Obecnie nazywane jest Palestyńskim Zwisem. Torturowanej osobie związuje się ręce z tyłu, przez pęta przewiązuje linę, którą przeciąga się przez przymocowany do sufitu hak. Gdy oprawca podciąga wolny koniec liny, ręce torturowanego zaczynają wyginać się w stronę pleców. Powolna tortura powoduje nieopisany ból oraz stopniowe wyskakiwanie kości ze stawów i pękanie ścięgien. Gdy ręce ofiary znajdują się już równolegle do głowy, torturowany opada z sił i ma problemy ze złapaniem oddechu.
Ofiarą tej tortury był między innymi Mandel al-Jamadi, który był przesłuchiwany w amerykańskim więzieniu Abu Ghraib w 2003 roku.

#5. Zimna cela

CIA ma sześć dopuszczalnych technik przesłuchiwania, a jedna z nich to tak naprawdę tortura. Zimna cela nazywana jest udoskonaloną techniką przesłuchiwania, a polega na przetrzymywaniu więźniów w celi, w której obniżono temperaturę do ok. 10 stopni Celsjusza. Przesłuchiwani przebywają w tym pomieszczeniu przez kilka godzin, dni a nawet lat.
Nie jest to wynalazek speców z CIA. Pierwszy raz taką torturę zastosowano w 1961 w zakładzie karnym Parchman, gdzie aktywistów oblano wodą i przełączono klimatyzację na chłodzenie. Ta wątpliwa przyjemność trwała trzy dni.
Znanym rekordzistą jest Vhuen Van Tai, którego CIA przetrzymywała w zimnym, zamkniętym pomieszczeniu przez siedem lat.

#6. Shuanggui

Shuanggui to nieprawna forma karania używana przez partię komunistyczną w stosunku do ludzi, którzy są podejrzani o korupcję i działania na szkodę państwa. Shuanggui to odosobnione miejsce, w którym przetrzymuje się podejrzanych, odmawiając im jakichkolwiek kontaktów z rodziną czy prawnikiem. Wewnątrz tych zamkniętych ośrodków każda forma tortury jest dopuszczalna i stosowana. Yu Qiyi był trzymany tam przez 38 dni, w ciągu których podtapiano go w lodowatej wodzie, aż w końcu zmarł. Na zdjęciach z sekcji zwłok widać rozległe siniaki i blizny na całej powierzchni ciała. Nikt nie ma pojęcia, dlaczego go w ogóle uwięziono.

#7. Niemieckie krzesło

W Syrii przez długi czas trwała wojna domowa, a wiadomo, że podczas wojen pojmani żołnierze walczący po stronie wroga są torturowani. Ulubioną metodą tortur w tym kraju jest tak zwane niemieckie krzesło. Pojmanym przywiązuje się ręce i nogi do krzesła, a następnie przechyla oparcie w stronę podłoża, co powoduje wygięcie pleców pod niesamowitym kątem. Uszkodzeniu również ulegają kończyny i kark. Często kończy się to trwałym uszkodzeniem lub po prostu złamaniem kręgosłupa i śmiercią. Joseph Hallit zna niemieckie krzesło aż za dobrze. Syryjskie służby specjalne uwięziły go zaraz po tym, jak ukończył studia medyczne w Damaszku. Przez cztery lata był trzymany w izolatce, a przez następne cztery torturowany. Mówi, że najbardziej brutalne tortury to te na niemieckim krześle. Do dziś ma na ciele blizny o szerokości trzech centymetrów po rozciąganiu na tymże krześle.

#8. Kot o dziewięciu ogonach

Niepozornie wyglądające, ale przerażające narzędzie tortur zwane kotem to rodzaj bicza z dziewięcioma rozgałęzieniami. Bicie nim powoduje głębokie i bolesne rany. Na końcu każdego „ogona” zamocowana jest metalowa kulka z kolcami, które to kolce wyrywają kawałeczki ciała. Kot był często używany w starożytnym Egipcie, a w dzisiejszych czasach cieszy się popularnością w Trynidadzie i Tobago. To narzędzie tortur jest mocno krytykowane przez obrońców praw człowieka, ale mieszkańcy tego państwa domagają się chłostania nim skorumpowanych polityków.

#9. Syryjska komnata tortur

Tortura ta, stosowana przez rząd syryjski, to krótko mówiąc zamykanie więźniów w ciasnych pomieszczeniach. Skazaniec wkładany jest do pudła, w którym musi przebywać w pozycji leżącej, ale pudło jest tak małe, że nie może się wyprostować. Następnie pudło przechyla się na bok i unosi z jednej strony. Dodatkową torturą jest to, że jedzenie wrzucane dla więźniów do tej skrzyni stacza się na dół, a więzień nie ma szans go dosięgnąć. Przebywanie w pudle nie dla wszystkich jest ostateczną torturą. Jeden z więźniów po tygodniowym leżeniu w pudle został na kolejny tydzień wrzucony do małego, niskiego pokoju, w którym musiał przebywać w pozycji kucznej. Po tym tygodniu zafundowano mu jeszcze terapię wstrząsową, rażąc go prądem kilka razy dziennie.

#10. Biała tortura

Myślicie że katowanie, przypalanie, wyrywanie kości ze stawów to najgorsze co może spotkać człowieka? Błąd. Najgorsze są tortury, które niszczą nie ciało, ale psychikę. Jedną z nich jest zamykanie więźniów w pomieszczeniach bez okien, pomalowanych na biało, oświetlonych jasnym światłem 24 godziny na dobę. Umieszczona w nich osoba nie wie co się dzieje, traci poczucie czasu, nie może się wyspać.

Amir Abbas Fakhravar jest prawdopodobnie pierwszą ofiarą tej tortury. Irański rząd zamknął Amira w białym pokoju, do jedzenia dostawał tylko biały ryż na białym papierowym talerzu. Pokój był całkowicie wyciszony i do więźnia nie docierały żadne dźwięki zewnętrzne. Inna osoba, która była zamknięta w takim pokoju, dziennikarz Ebrahim Nabavi, mówi, że najgorsze w tej torturze jest to, że nawet kilka lat po wypuszczeniu nigdy nie czuje się wolny i bezpieczny.
16

Oglądany: 277600x | Komentarzy: 57 | Okejek: 627 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

31.07

30.07

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało