Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Efekt "vertigo", czyli jak oddać dramatyzm w jednym ujęciu

68 086  
187   22  
Opisywana technika ma wiele nazw jeśli chodzi o język angielski. Googlować można pod hasłami: Dolly zoom, Reverse Tracking Shoot, Zolly, Trombone Shot, Contra-Zoom albo właśnie "efekt vertigo", co także przyjęło się w Polsce. Vertigo oczywiście od sławnego filmu Hitchcocka, który bardzo lubił tę technikę i właśnie w tym filmie po raz pierwszy ją zastosował.

Ujęcie z filmu "Vertigo" (1968)


Anegdota głosi, że Alfred wpadł na pomysł takiego ujęcia przy okazji pewnego przyjęcia, podczas którego zdarzyło mu się... zemdleć. Po 1958 roku ujęcie na stałe wpisało się w kanon ujęć trikowych i spotkać można je w wieeelu filmach (i teledyskach), ale o tym później. Na początek...
 

...jak się uzyskuje "Vertigo"

Pomysł był genialny w swojej prostocie. Połączono dwa typy szkolnych ujęć, czyli jazdę kamery wraz ze zmianą ogniskowej, czyli popularnego zooma. Kamera fizycznie oddala się (lub przybliża) do tematu ujęcia, a operator jednocześnie zmienia ogniskową w odwrotnym kierunku. Poprawna synchronizacja tych dwóch czynności owocuje płynnym "zakrzywianiem" się brzegów ekranu, jednocześnie zostawiając temat ujęcia w tej samej skali. W wielkim skrócie: efekt sprytnie bazuje na ułomności obrazowania 3-wymiarowego świata na płaskim obrazie.

Breaking Bad, 2008

Więcej przykładów!

Ujęcie z racji swojej prostoty wykonania stało się bardzo popularne. Po Hitchcocku lubował się w nim także Spielberg (w "Szczękach" występuje kilkukrotnie).

Poltergeist (1982)
Chłopcy z ferajny (1990)

A na koniec zobaczmy kilka przykładów na filmach:

https://www.youtube.com/watch?v=sKJeTaIEldM

I polskie wykorzystanie techniki:

https://www.youtube.com/watch?v=4Rps_-PD9ks
4

Oglądany: 68086x | Komentarzy: 22 | Okejek: 187 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.07

02.07

01.07

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało