Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Warte odwiedzenia miejsca, w których kręcono znane filmy

69 122  
176   25  
Prawdziwy fan filmów nie może odpuścić sobie takiej przyjemności jak zwiedzenie miejsc, w których je kręcono. Oto piętnaście miejsc znanych z popularnych filmów, a historia pewnego znanego boiska bejsbolowego może Was naprawdę zaskoczyć.

#1. Remiza strażacka z "Pogromców duchów"

Siedziba Pogromców mieści się w Nowym Jorku na 14 North Moore Street, na rogu Varick Street w TriBeCa. W rzeczywistości mieściła się tam jednostka strażacka Hook & Ladder #8 i była to prawdziwa działająca remiza. Tyle jeśli chodzi o zewnętrzną cześć bazy Pogromców, ponieważ wnętrza były już kręcone w Los Angeles, również w prawdziwej remizie leżącej przy 225 E. 5th Street, aczkolwiek została ona wyłączona z aktywnej służby w 1960 roku.

#2. Nakatomi Plaza ze "Szklanej pułapki"


Nakatomi Plaza mieści się przy Alei Gwiazd 2121 w Los Angeles, a tak naprawdę nazywa się Fox Plaza i jest siedzibą studia Twentieth Century Fox. W czasie kręcenia filmu budynek był jeszcze w budowie, ale to tam powstała większość zdjęć. Fox Plaza pojawia się również w "Speedzie", "Odlotowcach" i "Podziemnym kręgu". wszystkie te filmy oczywiście zostały nakręcone przez Twentieth Century Fox.

#3. Dom z "Prezentu pod choinkę"


Akcja filmu jest umieszczona w Indianie, ale dom, który widać na filmie, znajduje się w Cleveland w Ohio. Dom Parkerów stoi przy 3159 W. 11th Street w dzielnicy Tremont. Sceny z wnętrza domu kręcono w studio w Toronto. Dom został zakupiony przez Briana Jonesa, który poddał go kompleksowemu remontowi i wnętrze przebudował tak, aby wiernie odpowiadało temu filmowemu. W środku umieścił dużą ilość pamiątek z planu i związanych z filmem i otworzył w nim muzeum.

#4. Centrala OCP z "Robocopa" (z tego fajnego)


Akcja Robocopa toczy się w zdeprawowanym Detroit, ale budynek grający siedzibę OCP znajduje się w Dallas i jest ratuszem miejskim. Specjaliści od efektów specjalnych sprawili, że wydaje się znacznie wyższy, niż jest w rzeczywistości. Sceny z przedmieść Detroit kręcono w Dallas i w Pittsburghu.

#5. Hotel z "Grand Budapest Hotel"


Centrum handlowe Görlitzer Warenhaus posłużyło jako lobby tytułowego hotelu. Centrum było przeznaczone do wyburzenia, ale produkcja filmu uratowała je przed marnym losem. Projektant zajmujący się tworzeniem wnętrz do filmu, Adam Stockhausen, wspomina, że oryginalne były kolumny, wspaniałe schody, wielkie okna i zwisające żyrandole. Resztę wnętrza wybudowano specjalnie na potrzeby filmu. W tej chwili budynek przechodzi remont generalny i w 2016 roku ponownie ma tam zostać otwarty wielki sklep.

#6. Yavin IV z "Gwiezdnych wojen"


Baza rebeliantów Massassi Outpost na księżycu Yavin tak naprawdę jest ruinami świątyni Majów, leżącymi w Parku Narodowym Tikal w Gwatemali. George Lucas postanowił, że to tam będzie kręcił, kiedy zobaczył to miejsce na plakacie reklamowym w agencji turystycznej w Londynie.

#7. Centrum szkoleniowe trybutów z "Igrzysk śmierci: W pierścieniu ognia"


Trybuci szkolący się przed wielką rozgrywką tak naprawdę znajdowali się w hotelu Marriott Marquis na 265 Peachtree Center Avenue NE w Atlancie. Budynek ten wybrano ze względu na jego zapierające dech w piersiach atrium - jedno z największych na świecie - i wspaniałe przeszklone windy. Pokoje trybutów położone są na 10. piętrze hotelu, a na jego dachu powstał plan filmowy.

#8. Podziemny basen ze "127 godzin"


Na początku filmu Aron Ralston (James Franco) spotyka dwójkę turystów i we trójkę skaczą do podziemnego basenu, znajdującego się 17 metrów pod ziemią. Basen jest naturalnym gorącym źródłem położonym w Homestead Resort w Midway w Utah. Niestety ze względów bezpieczeństwa kąpiel w zbiorniku jest zakazana.

#9. Overlook Hotel ze "Lśnienia"


Wnętrza hotelu Overlook powstały w EMI Elstree Studios w Anglii (był to największy plan filmowy, jaki kiedykolwiek powstał w tym studio), a fikcyjny hotel był wzorowany na dwóch prawdziwych obiektach. Hotel Ahwahnee z Parku Narodowego Yosemite w Kalifornii był wzorem dla wnętrz, a Timberline Lodge na górze Hood w Oregonie został wykorzystany do ujęć zewnętrznych.

Natomiast wzorem dla hotelu opisanego w książce, na podstawie której powstał film, był hotel Stanley z Estes Park w Colorado. Stephen King powiedział, że zawiódł się, że Kubrick nie zdecydował się na kręcenie filmu właśnie tam. Ale w wersji "Lśnienia" nakręconej w 1997 roku na potrzeby telewizji występuje już "właściwy" hotel. Stanley Hotel pojawia się również w pierwszej części "Głupiego i głupszego".

#10. Camp Towanda z "Wet Hot American Summer"


Zdjęcia do filmu powstały w Camp Towanda - wielkim polu campingowym w Honesdale w Pensylwanii. Chociaż akcja filmu toczy się w lecie, kręcono go wiosną, aby zdążyć przed sezonem turystycznym. Wbrew tytułowi filmu 28 dni zdjęciowych było bardzo zimnych i deszczowych. Producenci określili film jako komedię rodzinną, aby właściciele pola pozwolili im tam pracować. Kiedy właściciele pola obejrzeli film, byli nim przerażeni.

#11. Szkoła dla dzieci specjalnie uzdolnionych prof. Xaviera z "X-Men"


Posiadłość Charlesa Xaviera jest tak naprawdę zamkiem Hatley w Brytyjskiej Columbii w Kanadzie. Po raz pierwszy budowla pojawiła się w "Generacji X" - filmie telewizyjnym z 1996 roku, a dopiero później wykorzystano ją w "X-Men", "X-Men 2" i "X-Men: Ostatni bastion". Do ujęć zewnętrznych Twentieth Century Fox wykorzystywało również Casa Loma w Toronto i Parkwood Estate w Oshawa w Ontario, a wnętrza filmowano w studio filmowym w Los Angeles.

#12. Boisko z "Pola marzeń"


Na potrzeby filmu Universal Studios wydzierżawiło pole od dwóch farmerów z Dubuque County w Iowa, w pobliżu miasta Dyersville, i na nim wybudowało boisko do bejsbola. Po zakończeniu zdjęć w 1988 roku studio po prostu zostawiło je farmerom - rodzina Lansing stała się posiadaczami domu, pola wewnętrznego (część boiska w kształcie rombu) i prawej części pola zewnętrznego; rodzina Ameskamp dostała środkową i lewą część pola zewnętrznego boiska.

Boisko oczywiście zostało, ale początkowo rodziny się nie dogadywały i powstały dwa podjazdy, dwa sklepy z pamiątkami, dwa parkingi i sprzęt zakupiony na jednej części pola nie mógł być używany na drugiej. W 2007 roku Ameskampowie sprzedali swoją część pola wewnętrznego Lansingom. Aktualnie spółka Go the Distance Baseball LLC posiada 193 akry, na których kręcono film i planuje zainwestować 74 mln dolarów w kompleks sportowy o nazwie Baseball Heaven.

#13. Hotelik z "Dnia świstaka"


Akcja "Dnia świstaka" toczy się w Punxsutawney w Pensylwanii, ale niemal całość była kręcona w Woodstock w Illinois - na przedmieściach Chicago. Przytulny hostel, w którym zatrzymał się Bill Murray to Royal Victorian Manor, położony przy 344 Fremont Street. W Woodstock co roku odbywa się oficjalne święto Dnia Świstaka, w czasie którego fani komedii mogą doświadczyć atrakcji podobnych jak w filmie.

#14. Bar szybkiej obsługi z "Uczniowskiej balangi"


Bar Top Notch położony przy 7525 Burnet Road w Austin w Texasie posłużył jako punkt spotkań młodzieży z "Uczniowskiej balangi". To tutaj David Wooderson, grany przez Matthew McConaugheya, po raz pierwszy poinformował o imprezie w Monntower (już nie istnieje). Do dziś można tu się najeść do syta.

#15. Hogwart z "Harry'ego Pottera"


Sceny ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie były kręcone w kilku miejscach w Anglii: Christ Church College and Cathedral w Oksfordzie użyczył XVI-wiecznych kamiennych schodów, a wygląd jadalni zainspirował projektantów Wielkiej Sali Hogwartu; w katedrze Gloucester kręcono sceny na korytarzach w pierwszych dwóch filmach; w Lacock Abbey w pobliżu Chippenham w Wiltshire mieszczą się pomieszczenia, które posłużyły jako sale szkolne; zdjęcia kręcono również w bibliotece Bodleian Uniwersytetu Oksfordzkiego, Fourth Form Room of Harrow Old Schools w Greater London i zamku Alnwick w Northumberland.

Oglądany: 69122x | Komentarzy: 25 | Okejek: 176 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.09

25.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało