Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

15 niepowtarzalnych ujęć Ziemi z lotu ptaka

72 808  
234   10  
Chyba każdy, wzorem Ikara, marzył kiedyś, by wzbić się w powietrze i polecieć przed siebie... Patrzeć w dół i podziwiać to, co z góry wygląda zupełnie inaczej. Co dopiero z wysokości kilkuset metrów ujawnia swoje prawdziwe kształty, rozmiary, kolory. Oto 15 genialnych ujęć, które odsłaniają nieco tego, co na co dzień widzą "ci na górze".

#1. Taranaki, Nowa Zelandia

Zdjęcie zrobione przez satelitę Landsat 8 przedstawia ośnieżony szczyt Taranaki (Egmont), czynny wulkan na Wyspie Północnej Nowej Zelandii. Wulkan wznosi się na wysokość 2518 m n.p.m., a obszar w promieniu 9,5 km od jego wierzchołka, niegdyś rezerwat przyrody, stanowi dziś Park Narodowy Egmont o idealnie kolistym kształcie.

#2. Ontario, Kanada

Sfotografowane przez NASA jezioro Ontario, najmniejsze spośród pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej, zabarwione wyraźnie na niebiesko przez kryształki kalcytu w sierpniu 2013 roku. O zmianę koloru wody początkowo oskarżano fitoplankton bądź wykwit alg. W rzeczywistości było jednak inaczej: natchnione dzięki dobrej pogodzie algi zmieniły odczyn pH wody, co sprawiło, że naturalnie obecne tam wapń i węglany zaczęły formować bloczki kalcytu.

#3. Melbourne, Australia

Jak na miasto położone w Australii, Melbourne raczej omijają klimatyczne ekstrema. Praktycznie bezdeszczowe miesiące letnie równoważy zima, kiedy pada względnie dużo. Tamy takie jak ta na fotografii mają zapewnić zapas wody na wypadek, gdyby susza miała się niebezpiecznie przedłużyć. O co na tym kontynencie nietrudno.

#4. Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zimą w Dubaju to właśnie mgła stanowi największą przeszkodę dla codziennego życia. Na zdjęciu tylko wierzchołki budynków Dubaj Marina wystają ponad pokłady gęstej mgły, nierzadko paraliżującej komunikację naziemną, opóźniającej loty i generalnie nic sobie nie robiącej z ludzkiego przyzwyczajenia do widzenia dalej niż na kilka metrów.

#5. Pilbara, Australia

Wyschnięte (lub będące o krok od wyschnięcia) rzeki w regionie Pilbara. Pilbara to mający powierzchnię wielkości półtorej Polski region w północno-zachodniej części Australii, w którym - ze względu na warunki takie jak na zdjęciu - mieszkają zaledwie 42 tysiące osób.

#6. Leer, Sudan Południowy

Gospodarstwo domowe w Leer w Sudanie Południowym. Państwo to powstało w 2011 roku, kiedy to nabrało mocy porozumienie pomiędzy władzą dawnego "całego" Sudanu a Ludową Armią Wyzwolenia Sudanu. Porozumienie to zakończyło II wojnę domową w Sudanie, a zarazem najdłuższą wojnę domową w Afryce. Trwała od 1983 do 2005 roku.

#7. Izrael

Tak z lotu ptaka wygląda wioska Beduinów założona gdzieś wśród pustynnych obszarów Izraela.

#8. Riau, Indonezja

Część lasów przetrwała, a część spłonęła w indonezyjskiej prowincji Riau.

#9. Pilbara, Australia

Gigantyczne przenośniki w kopalni rudy żelaza w Pilbarze (północno-zachodnia Australia). Oprócz żelaza, w regionie tym wydobywa się też w dużej mierze złoto, cynę, miedź, talk i mangan.

#10. Ha Long, Wietnam

Ha Long w Wietnamie to jedna z najbardziej malowniczych zatok świata, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W zatoce Ha Long znajduje się ponad 1900 mniejszych lub większych wysp. Większość z nich to wystające na dużą wysokość wapienne słupy, wyższe niż szersze. Każdego roku zatoka przyciąga przynajmniej 2 miliony turystów.

#11. Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Burdż Chalifa, czyli najwyższa obecnie lądowa konstrukcja budowlana, wznosi się na wysokość 829 metrów. Dotychczasowym rekordzistą był nieistniejący od 1991 roku maszt radiowy w polskim Konstantynowie. Budowa Burdż Chalify trwała od 2004 do 2009 roku. Budynek ma ponad 300 tys. metrów kwadratowych powierzchni, 163 kondygnacje użytkowe, 46 technicznych oraz dwupoziomowy podziemny garaż.

#12. Iguaçu, Brazylia/Argentyna

Choć z góry wygląda bardziej jak nie taka znów wielka kałuża błota, wodospad Iguaçu ma prawie 2 kilometry szerokości. Przez jego największe urwisko, 82-metrową Diabelską Gardziel, przebiega argentyńsko-brazylijska granica. Choć zazwyczaj w Iguaçu jest pełno wody, w 1978 roku doszło do tak dramatycznej suszy, że przez 28 dni z wodospadu nie spadła ani jedna kropla wody. Iguaçu wyschło wtedy po raz pierwszy od 44 lat.

#13. Al-Mafrak, Jordania

W Al-Mafrak w Jordanii w 2012 roku utworzono tymczasowy obóz dla syryjskich uchodźców ze stref objętych działaniami wojennymi. Początkowo miało to być tylko czasowe schronienie, jednak nic już nie wskazuje na to, by przesiedleni Syryjczycy mieli kiedykolwiek opuścić nowe miejsce.

#14. Paimboeuf, Francja

Podczas odpływu z Zatoki Biskajskiej w estuarium Loary na powierzchnię wynurzają się całe konstrukcje rybackie, sieci i tradycyjne domki, w których rybacy wyczekują efektów swojej pracy.

#15. Vilonia, Arkansas

Seria tornad, która przetoczyła się przez Stany Zjednoczone w kwietniu 2014 roku, poczyniła wiele spustoszeń. Wiele osób straciło dachy nad głową i nawet największe, najsilniejsze drzewa wiatr wyrywał z korzeniami, pozostawiając za sobą obrazy nędzy i rozpaczy jak powyżej.

Źródła: 1, 2, 3
1

Oglądany: 72808x | Komentarzy: 10 | Okejek: 234 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.01

27.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało