Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jak stare są produkty spożywcze, które goszczą na twoim stole?

71 892  
192   24  
Lubisz stare wino i dojrzały ser? Nie skłamiemy mówiąc, że produkty te znane są ludziom od... tysięcy lat. Oto spożywczy rekordziści, czyli jedzenie, które jest starsze niż ci się wydaje.

Czekolada

Najstarsza znaleziona czekolada nie pochodzi ani z Europy, ani nawet krajów Bliskiego Wschodu, a z... USA. Naukowcy znaleźli ją w stanie Utah w 13 glinianych naczyniach niedaleko Chaco Canyon. Szacuje się, że miała jakieś 1300 lat. Dowodzi to jednej z dwóch tez: albo Indianie handlowali już z Majami, albo to Majowie wyemigrowali na te tereny.

Piwo

Paryski Luwr przechowuje niewielkie gliniane tabliczki sumeryjskie, zwane "Monument bleu" i datowane na ok. 4000 lat p.n.e., na których wygrawerowano postaci przygotowujące starożytne piwo z orkiszu. To jak dotąd najstarszy dowód na przyrządzanie złocistego napoju ze zboża.

Miód

Oto prawdziwy spożywczy rekordzista, który był z nami od samego początku. Najstarszy egzemplarz miał... 5000 lat! To o 2000 lat więcej niż miód, który znaleziono w grobie Tutenchamona. Znaleziony rarytas powstał na bazie polnych kwiatów i lipy, zawierał również cząstki jagód.

Masło

Najstarsze znane masło znaleziono w Irlandii i pochodziło sprzed 3000 lat. Wyglądało jednak zupełnie inaczej niż to, co obecnie znajdziemy w sklepach - było białe i miało konsystencję wosku. Niestety nie wiemy, jak smakowało - rząd Irlandii uznał je za skarb narodowy i umieścił na stałe jako eksponat w Muzeum Narodowym.

Jedzenie z Ur

Umieszczona w królewskim grobowcu w Ur (obecny Irak) skrzynka pełna lokalnych specjałów ujrzała światło dzienne dopiero w 1920 roku po przeleżeniu jakichś 4500 lat. Obecnie podziwiać możemy ją na terenie Uniwersytetu w Bristolu.

Makaron

Włosi mogą poczuć się urażeni. Uchodzący za najstarszy na świecie makaron sprzed 4000 lat znaleziono... w Chinach.

Zupa

Większość płynnych rzeczy ma problem z przetrwaniem próby czasu. To właśnie dlatego archeolodzy byli w szoku, kiedy odkryli pochodzący sprzed 2400 lat wywar, szczelnie zamknięty w naczyniu z brązu.

Wino

W starożytności wino było jednym z obowiązkowych trunków każdego gospodarstwa. Dlatego właśnie wszyscy zdziwili się, kiedy odkryli butelkę, którą wyprodukowano... 1600 lat wcześniej.

Ser

Z serem jest odrobinę jak z winem - musi swoje przeleżeć, aby uzyskać pełen bukiet smaku i aromatu. Jednak 3600 lat może być odrobinę za długim okresem. A właśnie tak stary ser znaleziono na terenie Chin. Zastanawiające jest miejsce, w którym dokonano odkrycia - ser położony był na piersi zabalsamowanych zwłok.
10

Oglądany: 71892x | Komentarzy: 24 | Okejek: 192 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

17.04

16.04

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało