Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Sekretny bunkier Mussoliniego

41 363  
148   7  
Ta wspaniała willa, wybudowana na początku XIX wieku w Rzymie, należała do szlacheckiej rodziny Torlonia. Przez prawie 20 lat willa była rezydencją dyktatora Benito Mussoliniego - twórcy włoskiego faszyzmu.

Kliknij i zobacz więcej!
Na początku II wojny światowej Duce (lider) wydał rozkaz przerobienia piwnicy na wino na bunkier, którego nigdy nie używał. Przez długi czas piękna willa była opuszczona i zaczęła podupadać. W 2006 roku została udostępniona dla zwiedzających, po gruntownej jej renowacji. Bunkier jednak pozostaje niedostępny dla turystów aż do 31 października 2014 roku, czyli już pojutrze będzie można zobaczyć, jakie kryje tajemnice.

Kliknij i zobacz więcej!
Rzymska rezydencja Benito Mussoliniego zawsze przyciągała turystów. Znajduje się na obrzeżach miasta, w odległości około 20 minut spacerem od Piazza della Repubblica. Po latach zaniedbań budynek został odnowiony, a wokół niego posadzono piękne drzewa i krzewy. Mieszkańcy Rzymu chętnie tu przychodzą, aby podziwiać piękne krajobrazy, pograć w piłkę lub zjeść w restauracji na świeżym powietrzu.
Kliknij i zobacz więcej!
Bunkier miał za zadanie ochronić Benito i jego rodzinę na wypadek bombardowania czy ataku gazowego.
Kliknij i zobacz więcej!
60-metrowy tunel pod willą prowadził do kilku pomieszczeń, w których zostały przygotowane pokoje dla Mussoliniego i jego rodziny: żony Rachele i dwojga dzieci - Romano i Anny Marii. Benito Mussolini miał pięcioro dzieci: syn Bruno zginął w 1941 roku w katastrofie lotniczej podczas testowania bombowca Piaggio P.108, a Edda i Vittorio od początku wojny już nie mieszkali z rodzicami.
Kliknij i zobacz więcej!

Do schronu można było wejść tylko przez specjalne, hermetyczne, podwójne stalowe drzwi. Miały one stanowić ochronę dla wszystkich mieszkańców bunkra przed atakiem gazowym.
Benito Mussolini cenił monumentalne budynki i duże przestrzenie, więc w bunkrze korytarze są wysokie i dostatecznie szerokie.

Duce zadbał też o to, by w jego tajnej kryjówce był kontakt ze światem zewnętrznym.
Kliknij i zobacz więcej!
Na wypadek ataku przygotowano też maski przeciwgazowe i hełmy.
Kliknij i zobacz więcej!
Nie zapomniano także o "komnacie westchnień".
Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!
Burmistrz Rzymu Ignazio Marino w towarzystwie dziennikarzy - pierwszych gości, którzy odwiedzili tajny bunkier Mussoliniego w Villa Torlonia.
Kliknij i zobacz więcej!
Znak na drzwiach informuje, że są to drzwi gazoszczelne.

Kliknij i zobacz więcej!
Bunkier został również wyposażony w dobry system wentylacji.

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Oglądany: 41363x | Komentarzy: 7 | Okejek: 148 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

11.12

10.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało