Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Niesamowicie ciekawe i fajnie wyglądające zjawiska naturalne

75 364  
423   30  
Zachód słońca czy skłębione chmury potrafią wyglądać nieźle, ale to nic w porównaniu z tymi zjawiskami.

Błyskawice wulkaniczne

Dla niektórych z nas dwie rzeczy są najfajniejsze na świecie - błyskawice i wybuch wulkanu. Natura jest na tyle miła, że umożliwia nam zobaczenie tych dwóch rzeczy naraz. Jak sama nazwa wskazuje, są to błyskawice widoczne podczas wybuchu wulkanu. Naukowcy nie są do końca pewni, dlaczego tak się dzieje, ale teoria mówi, że kiedy wulkan wybucha, wyrzuca w atmosferę dodatnio naładowane odłamki. Wchodzą one w reakcję z istniejącymi w powietrzu negatywnie naładowanymi cząsteczkami i w rezultacie otrzymujemy spektakularne błyskawice w wyrzucanej w powietrze zawartości wulkanu.

Sople z soli

Gdy powierzchnia morza zamarza, woda pozbywa się soli, która opada na dno w postaci gęstej solanki. Solanka zniżając się do dna morskiego tworzy wielki sopel. Gdy sopel dotrze do dna, tworzy nad nim lodowatą pajęczynę, która zamraża wszystko czego dotknie, łącznie z jeżowcami i rozgwiazdami. Sople te są zabójcze dla niektórych form życia morskiego, ale super wyglądają.

Penitenty

Oto kolejna fajna forma, jaką przyjmuje lód. Tym razem żeby ją zobaczyć musimy udać się w góry. W języku polskim zwane są mniszkami śniegowymi i średnio mają 0,5 - 2 metrów wysokości. Najpiękniejsze i najwyższe (nawet 4-metrowe) penitenty można zobaczyć w Andach, Pamirze i masywie Kilimandżaro. Powstają one, gdy mocne słońce zaczyna świecić na pokryte grubą warstwą śniegu tereny. Słońce wytapia dziury w śniegu, dziury te przyciągają jeszcze więcej promieni słonecznych i w ten sposób równa pokrywa śnieżna zmienia się w „lody pokutujące”.

Superkomórki burzowe

Superkomórki burzowe to najgroźniejsza odmiana chmur burzowych. Powodują ulewne deszcze, grad wielkości piłeczek golfowych i jako że wirują, tworzą również tornada. Jeśli kiedykolwiek zobaczysz taką superkomórkę, dobrze radzę, strzel focię i bierz nogi za pas! Na szczęście rzadko możemy je zobaczyć, ale jeśli twoim marzeniem jest kariera łowcy burz, wybierz się na poszukiwanie tych pięknych i groźnych chmur do Stanów Zjednoczonych. Najczęściej tworzą się w tak zwanej Alei Tornad.

Ogniste tęcze

Poprawna nazwa tego zjawiska to łuk okołohoryzontalny. Jest to halo, powstające na kryształkach lodu w atmosferze ziemskiej. Pojawia się blisko horyzontu i wygląda jak wielobarwny łuk z czerwonym kolorem u góry. My widzimy fragment łuku w obszarze, gdzie występuje chmura pierzasta. Przepiękne ogniste tęcze możemy obserwować, gdy słońce znajduje się pod kątem wyższym niż 58 stopni nad horyzontem. Również w Polsce możemy obserwować to zjawisko od połowy maja do początku sierpnia.

Słońce poboczne

Oto kolejne zjawisko które możemy zaobserwować dzięki obecności kryształków lodu w atmosferze. Zjawisko to, podobnie jak wyżej opisane tęcze, powstaje jako rezultat odbicia światła. Słońce poboczne jest jasną plamą światła, która powstaje zazwyczaj w miejscu przecięcia 22-stopniowego halo i kręgu parhelicznego. To zjawisko nie dość, że występuje bardzo często, to możemy je obserwować w każdym zakątku świata. Więc następnym razem, gdy słońce będzie nisko na niebie, spróbuj znaleźć słońce i jego odbicie. Pamiętaj jednak, że gdy zbyt długo będziesz wpatrywał się w słońce, może to być ostatnia rzecz, jaką w swym życiu zobaczysz.

Trąba morska (wodna)

Trąba morska tworzy się na powierzchni wody i wygląda super. Zazwyczaj najpierw widzimy na wodzie ślad, jaki pozostawia tworząca się trąba, potem dopiero możemy obserwować rosnący lej wody. Gdy trąba dotrze do lądu, znika. Trąby wodne mogą osiągać prędkość do 305 kilometrów na godzinę. Podejrzewa się, że tajemnicze zatonięcia statków (na przykład w Trójkącie Bermudzkim), to efekt spotkania jednostek pływających z trąbami morskimi. Gdzie najlepiej obserwować to zjawisko? Trąby powietrzne powstają wszędzie, gdzie jest woda, ale najczęściej pojawiają się w okolicy archipelagu Florida Keys. Rocznie tworzy się tam 400 - 500 mniejszych i większych trąb morskich.

Śnieżne amerykańskie pączki

Każde normalne dziecko, gdy spadnie pierwszy śnieg, wybiega na dwór i robi kulki ze śniegu. Kulkami tymi obrzuca kolegów albo wspólnie z nimi robi bałwana. Toczenie śnieżnych kul jest tak fajną zabawą, że nawet matka natura bawi się czasem w ten sposób. Śnieżne pączki powstają jedynie w idealnych warunkach pogodowych. Po pierwsze musi być dosyć cienka warstwa świeżo opadłego śniegu, po drugie powierzchnia pod warstwą tego śniegu musi być podłożem, do którego śnieg się nie przyklei, po trzecie wiatr musi być na tyle silny, żeby toczyć śnieg, ale nie za silny, żeby nie rozwalić pączusia. Czasem te cylindryczne śliczności tworzą się, gdy śnieg spada z drzewa na pochyłą powierzchnię i toczy się samodzielnie w dół.

Słupy bazaltowe

Bazalt sam w sobie nie jest fascynujący. Kolumny też są nudnawe. Ale kolumny bazaltowe to całkiem inna historia. Ułożone w zamaszysty plaster miodu kolumny bazaltowe robią wielkie wrażenie. Te przepiękne geologiczne formacje powstały jako efekt stygnięcia zakrzepłej lawy. Stygnąca lawa kurczyła się i pękała na podłużne, wielokątne w przekroju słupy skalne. Słupy bazaltowe występują na całym świecie i oczywiście ludzie uwielbiają się na nie wspinać. W Polsce jest wiele miejsc, gdzie można je obejrzeć, najładniejsze znajdują się w Lubaniu oraz na wzgórzu Rataj niedaleko Myśliborza.Lodowe kwiaty

Mówiąc prosto, są to kwiaty zrobione z lodu. Ale nie do końca. Są z lodu, ale nie są to kwiaty. Powstają, gdy ziemia zaczyna zamarzać. Tworzą się, gdy podczas nagłych spadków temperatury woda wewnątrz roślin zaczyna zamarzać. Wtedy lód rozkrusza łodygę i wyłania się przez pęknięcia w niej. Niestety jest to dosyć rzadkie zjawisko i występuje tylko na niektórych roślinach, takich jak werbesyna. Kwiaty te są bardzo nietrwałe, możemy je zobaczyć wcześnie rano, dopóki promienie słońca nie roztopią ich w okamgnieniu.
Kwiaty te tworzą się również na powierzchni zamarzniętej wody. Suche powietrze pobiera wilgoć z lodu, parowanie lodu sprawia, że powietrze staje się wilgotne. W wyniku zimna para wodna staje się ciężka i zmienia się w delikatne lodowe witki, które tworzą przepiękną lodową łąkę.
1

Oglądany: 75364x | Komentarzy: 30 | Okejek: 423 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.02

25.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało