Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Symbole, które straciły pierwotne znaczenie

172 360  
583   50  
Wiele symboli istnieje od wieków. Ich znaczenie ewoluowało wraz z upływem stuleci. Niektóre z nich zostały zapomniane, a następnie przywrócone z całkowicie nowym przekazem. Sprawdź czy wiesz, co kiedyś znaczyły te symbole.

Gwiazda Dawida

Gwiazdę Dawida, podobnie jak i menorę, wszyscy kojarzą z judaizmem. Zanim gwiazda stała się symbolem żydowskim, pojawiała się w buddyzmie, hinduizmie i dżinizmie. Najdłużej była obecna w hinduizmie i symbolizowała Anahatę czyli czwartą czakrę, ośrodek żywiołu powietrza. Żydzi używają jej oficjalnie od 1897 roku. Nie wiadomo, czy jest jedno źródło pochodzenia tego symbolu, czy każda z tych religii sama go sobie stworzyła.

Ichtys (ryba)


Większość ludzi rozpoznaje Ichtys, ale niezbyt wielu zna ten symbol pod tą nazwą. „Ryba Jezusa” jest powszechnie znanym symbolem chrześcijańskim. Bardzo często widzimy ją naklejoną na zderzakach samochodowych. Dawno temu, gdy chrześcijanie byli prześladowani przez Rzymian, często używali tego symbolu aby rozpoznać, kto jest chrześcijaninem. Gdy spotykało się dwóch obcych ludzi, jeden z nich rysował dolny łuk. Jeśli druga osoba była chrześcijaninem, dorysowywała górny łuk symbolu. Symbol ten był używany przez pogan długo przed tym, zanim powstało chrześcijaństwo. Miał on wiele znaczeń, ale najczęściej symbolizował płodność. Należał do Wielkiej Matki, a jego kształt miał przypominać macicę.

Krzyż świętego Piotra


Krzyż świętego Piotra (odwrócony do góry nogami), obecnie jest anty-chrześcijańskim symbolem. Ale kiedyś było odwrotnie. Święty Piotr został ukrzyżowany głową w dół, ponieważ stwierdził, że nie był wart ukrzyżowania w taki sam sposób jak Jezus. Od tego momentu, odwrócony krzyż, stał się dla chrześcijan symbolem pokory. Do dziś możemy zobaczyć odwrócony krzyż w kościołach, w których modlą się katolicy. Obecnie krzyż ten jest wykorzystywany w symbolice satanistycznej. Możemy go oglądać w filmach takich jak Egzorcysta czy Dziecko Rosemary.

Czaszka i skrzyżowane kości


Ten symbol ma obecnie dwa znaczenia. Pierwsze co nam przychodzi na myśl to trucizna. Pojemniki ze szkodliwymi substancjami oznaczone są tym symbolem na całym świecie. Druga rzecz o której myślimy to oczywiście piraci. Kojarzymy maszty statków pirackich na których powiewała czarna flaga z białą trupią czaszką.
Dawno, dawno temu, Hiszpanie tym symbolem oznaczali cmentarze i inne miejsca pochówku zmarłych. Nawet dziś możesz natknąć się na małe kościółki i misje oznaczone czaszką, co oznacza że w tym miejscu kiedyś grzebano zmarłych.

Znak OK


Amerykanie używają tego znaku żeby pokazać, że wszystko jest w porządku, albo że z czymś się zgadzamy. Jednak powinnio się bardzo uważać, gdy chcemy go użyć w innych krajach. W wielu europejskich państwach ten znak jest obraźliwy, ponieważ kształt ułożenia palców symbolizuje, że osoba której pokazujesz OK, jest zerem. A w niektórych państwach śródziemnomorskich i kilku w Ameryce Południowej, ten znak jest symbolem odbytu. W dawnych czasach znak ten był używany w Hinduizmie i Buddyzmie jako symbol nauczania i rozumu. Wiele rzeźb i obrazów ukazuje Buddę pokazującego ten znak.

Diabelskie rogi


Na każdym koncercie heavy metalowym zobaczysz tłum ludzi z uniesionymi dłońmi, gdzie palce tworzą tzw. diabelskie rogi. Symbol ten spopularyzował Ronnie James Dio. Na pewno nie jest zaskoczeniem, że symbol ten jest bardzo stary, ale zaskoczeniem jest jego pierwotne znaczenie. Ronnie znał prawdziwe znaczenie tego symbolu, powiedziała mu o tym jego babcia. Używano go aby wygnać złego ducha.
Jeśli znajdziesz się w niektórych państwach nadbałtyckich, nie pokazuj nikomu diabelskich rogów. Tam oznacza to, że uprawiasz seks z żoną/mężem osoby, której ten znak pokazujesz.

Kaduceusz


Kaduceusz jest używany przez organizacje medyczne lub powiązane z tą dziedziną. Oczywiście Amerykanie pomylili kaduceusz z laską Asklepiosa. Kaduceusz to prosta laska opleciona dwoma wężami, laskę słynnego greckiego boga zdrowia i leczenia owija tylko jeden wąż. Obwiniać za to należy Korpus Medyczny armii amerykańskiej, który pomylił te dwa symbole i od ponad 100 lat w USA kaduceusz jest symbolem medycyny. W pozostałych częściach świata, kaduceusz jest symbolem handlu i pokoju.

Pacyfa


Większość z nas utożsamia ten symbol z ruchem hippisowskim w latach 60. Ten symbol w przeciwieństwie do pozostałych, nie ma żadnych korzeni w starożytności. Ale człowiek, który zaprojektował ten symbol, zrobił to w innym celu. Miało to symbolizować konieczność nuklearnego rozbrojenia. Gerald Holtom, projektant, mówi, że pacyfa symbolizuje zrozpaczonego człowieka z bezradnie opuszczonymi rękami, stojącego przed plutonem egzekucyjnym. Holtom zaczął od napisania liter N i D (nuclear disarmament) w alfabecie semaforowym, następnie umieścił je w okręgu. Twórca nigdy nie zastrzegł praw do swojego symbolu, dlatego też był on używany przez lata i w końcu stał się symbolem wolności i pokoju.

Swastyka


W państwach, które ucierpiały w czasie II Wojny Światowej, swastyka kojarzy się tylko z Adolfem Hitlerem i nazistami. Jednak swastyka to symbol występujący w różnych religiach, w prawie każdym zakątku świata. W Hinduizmie swastyka może być prawoskrętna i wtedy symbolizuje Wisznu lub lewoskrętna, symbolizująca Kali. W Chinach i Japonii jest symbolem cnoty. Ogólnie mówiąc, w Azji swastyka jest symbolem szczęścia i pomyślności. Na Podhalu jest symbolem słońca, była rzeźbiona na belkach sufitowych i w ciemnych zakamarkach pomieszczeń, aby „zło” nie mogło się w nich zagnieździć.
5

Oglądany: 172360x | Komentarzy: 50 | Okejek: 583 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.11

27.11

26.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało