Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 ciekawostek o pocałunku

89 561  
207   21  
Jak świat długi i szeroki ludzie lubią się całować. Ten z pozoru zwyczajny gest jest przedmiotem wielu mozolnych badań i nierzadko potrafi zrujnować życie początkującym adeptom trudnej sztuki wymiany płynów ustrojowych.

#1. Nieco o historii języka

Słowo "kiss" pochodzi od staroangielskiego "cyssan", które najprawdopodobniej miało oddawać dźwięk powstający przy tej czynności. Rzymianie rozróżniali kilka rodzajów pocałunku, a każdy rodzaj określano innym słowem - pocałunek w rękę to "basium", pocałunek z zamkniętymi ustami - "osculum", a pocałunek namiętny - "saviolum".

#2. 10% nieszczęśników


Istniejąca od jakichś 18 milionów lat wyspa Mangaia na Oceanie Spokojnym miała szczególnych mieszkańców. Ludzie ci nie znali pocałunku do momentu, kiedy Anglicy pokazali im to w praktyce w XVIII wieku. Około 90% współczesnych kultur na świecie nie ma problemu z pocałunkiem, ale jest 10%, które z różnych powodów zakazują tego gestu. W niektórych rejonach Sudanu wierzy się, że ludzka dusza może zostać ukradziona w trakcie pocałunku, a Eskimosi wolą nie zbliżać ust, gdyż grozi to przymarznięciem warg... Oczywiście jest też grupa wyjątkowych pechowców, którzy najzwyczajniej w świecie nie mieli z kim się całować.

#3. Jak pocałunek rozpowszechnił się na całym świecie


Naukowcy nie dość, że nie wiedzą jak to się stało, że ludzie na całym świecie (prawie) się całują, to jeszcze nie są pewni, czy aby na pewno jest to gest instynktowny. Niektórzy dopatrują się genezy pocałunku w sposobie, w jaki matki karmiły dzieci - przekazując jedzenie z ust do ust. Pierwsze wzmianki mówiące o całowaniu jako przejawie uczucia znajdujemy u Sumerów, potem Greków i oczywiście w Biblii. Jednak zasługę rozpowszechnienia tego gestu przypisuje się Aleksandrowi Wielkiemu, który podpatrzył go w Indiach.

#4. Pocałunki u zwierząt


Chociaż zwierzaki nie całują się, to można u nich zaobserwować coś podobnego. Szympansy zbliżają usta na znak zgody po bójce, czyli coś jak nasz "seks na zgodę". Co innego słonie - te wielkie zwierzęta są niezwykle uczuciowe i odkryto, że gdy umiera jeden z członków stada, reszta wsadza sobie nawzajem trąby do paszczy na znak wsparcia i pocieszenia.

#5. Doustna szczepionka


Pocałunki, oprócz tego, że są przyjemne, mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. 80% bakterii jest identycznych u każdego człowieka, a te pozostałe 20% trafia do naszego organizmu podczas całowania się. Ale to jeszcze nie wszystko. Ludzki organizm radzi sobie ze wspomnianą dostawą bakterii za pomocą zwiększonej ilości śliny. Dzięki temu nasze zęby są lepiej chronione, bielsze i przede wszystkim czystsze. Z kolei te słynne i mityczne motylki szalejące w naszym brzuchu podczas pocałunku obniżają ciśnienie krwi. Mówiąc krótko, rzuć wszystko i chodź się całować. Byle z kimś czystym.

#6. Pomysł na studia?


Chcecie wiedzieć więcej o biologii, hormonach towarzyszących pocałunkowi oraz poznać prawdę, dlaczego ludzie w ogóle się całują? Zajmijcie się filematologią. Filematolodzy odkryli na przykład, że ponad połowa kobiet i mężczyzn może stać się mniej atrakcyjna w oczach partnera, jeśli ich pierwszy pocałunek będzie nieudany. No cóż, wiedza tajemna to to nie jest.

#7. Światowe rekordy


Rekord świata w długości pocałunku należy do pary z Tajlandii - Ekkachai i Laksany Tiranarat. Dociągnęli do 58 godzin, 35 minut i 58 sekund:


Przeciętny człowiek spędza dwa tygodnie swojego życia na całowaniu. Ale to przecież tylko statystyka. Lepiej nie starać się dobijać do tego wyniku, gdyż...

#8. Zbyt częste całowanie sprzyja zdradzie


Każdy pocałunek wywołuje zastrzyk dopaminy - hormonu szczęścia. Część naukowców twierdzi, że z czasem całowanie się z partnerem robi się nudne, a ilość wytwarzanej dopaminy spada. Aby znów dostać dopaminowego kopa nasz organizm pcha nas do szukania przygód na boku. Z drugiej strony należy pamiętać, że pocałunki ze stałym i dobrze znanym partnerem sprzyjają wydzielaniu oksytocyny, a ta z kolei daje nam uczucie spokoju i relaksu.

#9. Baty za buziaka


W 2010 roku w Arabii Saudyjskiej pewien mężczyzna został aresztowany za to, że w miejscu publicznym pocałował i przytulał kobietę. Za karę dostał trzy serie po 30 batów i cztery miesiące więzienia.

#10. Strach przed pocałunkiem


Każdy boi się pierwszego pocałunku, ale wraz z rosnącym doświadczeniem ten strach znika. Jednak niektórzy ludzie cierpią na filemafobię i mają olbrzymi problem z przełamaniem się. Część z nich może bać się zarazków, a innym przeszkadzają traumatyczne przeżycia, np. gwałt lub wyjątkowo nieudana próba pierwszego pocałunku w przeszłości.
1

Oglądany: 89561x | Komentarzy: 21 | Okejek: 207 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

23.10

22.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało