Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Powrót legendy - wskrzeszenie motocykla Sokół

48 556  
218   39  
Amerykanie mają swojego Harleya Davidsona, a Polacy nie gęsi i też stworzyli swoją maszynę, która do dziś ma status kultowej. Motocykl Sokół królował na naszych drogach kilkadziesiąt lat temu, potem trafił do muzeów. Na szczęście zupełnie niedawno okazało się, że wkrótce wróci na szosy.

Jak powstawał pierwszy Sokół

Kliknij i zobacz więcej!
Po pierwszej wojnie światowej palącą potrzebą dla wojska stało się posiadanie ciężkiego motocykla, który służyłby zarówno w wojsku, jak i wykorzystywany byłby do potrzeb cywilnych.

Działania wojenne udowodniły, że taki motocykl wyposażony w kosz boczny, do którego przytwierdzony jest karabin maszynowy jest niezwykle skutecznym narzędziem na froncie. Jego ogromną zaletą jest mobilność. Dlatego też Wojsko Polskie złożyło zapotrzebowanie na budowę tego typu maszyn.

Pominiemy opis przygotowań i prototypów i od razu przejdziemy do roku 1933, w którym to zaprezentowano motocykl CWS M111. W 1935 roku motocykl ten nazwano ostatecznie Sokół 1000 M111. Tak narodziła się legenda. Motocykl produkowany był przez Państwowe Zakłady Inżynierii w Warszawie, a o jego jakości świadczy fakt, że każdy motocykl był wstępnie docierany w firmie, każdy musiał odbyć 25-kilometrowy test drogowy, co 10 silnik trafiał na hamownię, na której sprawdzano jego parametry.

Tak narodziła się legenda. Motocykl był niezwykle trwały, przy zachowaniu niezwykle wysokiej jakości jego cena była umiarkowana. Czterosuwowy, dwucylindrowy silnik chłodzony powietrzem w układzie V osiągał moc roboczą 18 KM, a maksymalną 22 KM. Napęd był przekazywany za pomocą łańcucha na koło tylne, a prędkość maksymalna wynosiła 100 km/h bez kosza i 90 km/h z koszem. A brzmienie silnika? Kto raz usłyszał - nie zapomni do końca życia. Oprócz Sokoła 1000 powstawały także mniejsze Sokoły 600, 500, 200 oraz po wojnie Sokół 125, który był produkowany w latach 1947 - 1950 i był pierwszym powojennym motocyklem produkowanym w Polsce. W roku 1950 postanowiono zaprzestać produkcji Sokoła. Wyprodukowano 3400 Sokołów 1000, z czego do dziś znana jest liczba 25 jeżdżących Sokołów i kilku egzemplarzy w trakcie renowacji. I tak oto legenda odeszła - zdawałoby się bezpowrotnie.

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!

Powrót legendy

Aż do roku 2012, kiedy to w Warszawie powstały Prywatne Zakłady Inżynieryjne Sokół Motocykle S.A. I pojawiła się szansa na wskrzeszenie legendy. W ciszy i bez zbędnego medialnego szumu zaczęto projekt nowego polskiego motocykla.

Szansę wykorzystano i oto w roku 2014 zaprezentowano Sokoła 1300 o mocy 60 - 88 KM. Motocykl ma bardzo modny wygląd retro, jednak jak w pierwowzorze jego rozwiązania konstrukcyjne są bardzo nowoczesne (silnik i skrzynia biegów produkowane są w zakładach Kiwi Indian w USA), pozostałe podzespoły są wykonywane w Polsce z zachowaniem najwyższych standardów jakości. Jak przebiega budowa nowego motocykla? Jak wygląda produkt finalny? Zapraszam do obejrzenia galerii.

Zdjęcia pochodzą z oficjalnego fanpage firmy, czyli https://www.facebook.com/pages/Sok%C3%B3%C5%82-Motocykle/498000466877072?ref=ts&fref=ts
 
Kliknij i zobacz więcej!
 
Kliknij i zobacz więcej!
 
Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!
 
Na zakończenie powiem, że w planach jest wypuszczenie motocykla Sokół 1800 o mocy 120 - 180 KM. Trzymamy kciuki za powodzenie projektu, gratulujemy wytrwałości i czekamy na nowe piękne Sokoły.

A jeżeli masz jeszcze pewien niedosyt, to możesz posłuchać co o Sokołach opowiada człowiek, który we o nich naprawdę dużo - Piotr Kawałek

https://www.youtube.com/watch?v=HoSmtV5OxIY

https://www.youtube.com/watch?v=E_Uph3zu6lM

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5.

Oglądany: 48556x | Komentarzy: 39 | Okejek: 218 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

16.01

15.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało