Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Dlaczego lekarze ubierają się na biało, dziewczynki na różowo, a chłopcy niebiesko

266 290  
819   68  
...oraz dlaczego używamy takich a nie innych kolorów w różnych życiowych sytuacjach.

#1. Dlaczego biała flaga to znak poddania się?

Historia białej flagi sięga tak zamierzchłych czasów jak chińska dynastia Han, która panowała od 206 r. p.n.e. do 220 r. n.e. i bitwy pod Bedracium w 69 r. n.e. Biała tkanina była wtedy łatwo dostępna i przede wszystkim łatwo zauważalna. Trudno było ją pomylić z czerwonymi sztandarami oznaczającymi gotowość do walki.

#2. Dlaczego dziewczynki ubiera się na różowo, a chłopców na niebiesko?


Na przestrzeni wieków dzieci nie ubierano w zależności od płci. Nawet w XIX wieku, gdy pojawiła się możliwość łatwego barwienia tkanin, nie znano jeszcze jasno określonych zasad dotyczących ubierania dzieci. Niektórzy uważali, że niebieski kolor pasuje niebieskookim, jasnowłosym niemowlętom, a różowy brunetom z brązowymi oczami. Jeszcze inni twierdzili, że chłopcom bardziej pasuje różowy, bo jest silniejszym kolorem od niebieskiego.
Dopiero w 1940 roku producenci odzieży określili, komu jaki kolor bardziej pasuje, ale trend ten zanikł w latach 70., by pojawić się ponownie dekadę później, gdy rozwój medycyny pozwolił poznać płeć dziecka jeszcze przed jego narodzinami.

#3. Dlaczego lekarze noszą białe kitle?


Jeszcze w XIX wieku większość lekarzy przyjmowała pacjentów w codziennym, zwyczajnym ubraniu. Jednak rosnąca ilość szarlatanów utrudniała rozpoznanie prawdziwego specjalisty i tym samym otrzymanie odpowiedniej pomocy. Na początku XX wieku lekarze zaczęli nosić białe kitle, by dodać swojej profesji więcej powagi. Pomagało to także zyskiwać lepszą reputację w oczach pacjentów i ułatwiało zachowanie sterylności.

#4. Dlaczego chirurdzy noszą zielone lub niebieskie kitle?


Chirurdzy, podobnie jak lekarze, najpierw zaczęli nosić białą odzież, ale w połowie XX wieku mieli już jej dość, gdyż ciężko było ją prać. Zielone lub niebieskie fartuchy pierze się łatwiej, a nawet jak zostają na nich jakieś plamy, to nie są aż tak zauważalne.

#5. Dlaczego fast foody często używają żółtego i czerwonego koloru?


Według psychologii kolorów ciepłe odcienie żółtego i czerwonego koloru stymulują apetyt, wywołują pobudzenie i bardziej pozytywną reakcję. To dlatego w barach tego typu wiele rzeczy wykonanych jest właśnie w tych barwach: logo, tace i dekoracja wnętrza.

#6. Dlaczego sędziowie w amerykańskim futbolu noszą ubranie w czarno-białe paski?


Na początku XX wieku sędziowie nosili białe koszule, krawaty lub muszki i nakrycia głowy podobne do beretu. Gdy w 1920 roku podczas gry sędzia Lloyd Olds został wzięty za zawodnika i otrzymał podanie, uznał, że czas jakoś się wyróżnić na tle zawodników. Zaczął więc pojawiać się na boisku w znanym nam obecnie ubraniu, który zresztą bardzo nie podobał się kibicom, ale z czasem sami przyznali, że tak jest lepiej.

#7. Dlaczego przy amerykańskich salonach fryzjerskich stoją biało-czerwone słupki?


Jeśli oglądaliście w dzieciństwie kreskówki na Cartoon Network, to mogliście zastanawiać się, dlaczego wszyscy fryzjerzy wystawiają przed swój salon taki dziwny kolorowy słupek. Jego historia sięga aż średniowiecza, kiedy to fryzjer zajmował się nie tylko strzyżeniem, ale też wyrywaniem zębów, upuszczał krew, a nawet wykonywał proste zabiegi chirurgiczne. Biel i czerwień na tych słupkach symbolizuje bandaże i krew, a niedawno dodany niebieski kolor to najprawdopodobniej przejaw amerykańskiego patriotyzmu.

#8. Dlaczego piłka do kosza jest pomarańczowa, a do tenisa żółto-zielona?


Tutaj nie ma żadnego historycznego tła. Uznano, że taki kolor piłek zapewni ich lepszą widoczność zarówno graczom, jak i kibicom. W przypadku piłki do tenisa chodziło też o to, by była lepiej widoczna na ekranie kolorowego telewizora.

#9. Dlaczego niebieska wstęga jest symbolem jakości i wygranej?


Rycerze i członkowie założonego w 1587 roku francuskiego Zakonu św. Ducha nosili specjalne krzyże na niebieskich wstęgach, które nazywano le cordon bleu. To francuskie wyrażenie utożsamiano z honorem, osiągnięciem i… z jakimś przepysznym drobiowym daniem. Gdy w latach 30. XIX wieku uruchomiono regularne rejsy z Europy do USA, zaczęto przyznawać także nagrodę Blue Riband za najszybsze pokonanie Oceanu Atlantyckiego. Nagroda ta w zasadzie nie istniała w formie fizycznej aż do 1935 roku, ale gdy już zaistniała, składała się z trofeum i niebieskiej wstęgi zawieszanej na maszcie statku. Wtedy też w szkolnych klasach, na lądzie i na morzu rozpoczęła się pogoń za prestiżową niebieską wstęgą.

#10. Dlaczego czerwony kolor nakazuje zatrzymanie się, a zielony pozwala jechać/iść dalej?


Schemat kolorystyczny sygnalizacji świetlnej sięga korzeniami do 1841 roku. Wtedy to kolej w Liverpoolu i Manchesterze (pierwsza na świecie łącząca dwa miasta) postanowiła zwiększyć poziom bezpieczeństwa za pomocą kolorowych flag i świateł. Po wielu próbach uznano, że czerwony będzie oznaczał niebezpieczeństwo, a zielony brak niebezpieczeństwa.

Jak donoszą czytelnicy: z racji, że barwie czerwonej odpowiada najwyższa długość fali w spektrum światła widzialnego, najgorzej się załamuje przy zmianie ośrodka w którym biegnie. Mówiąc prościej: we mgle czy deszczu, najlepiej widocznym kolorem będzie zawsze czerwony (długość fali 780 nm) i dlatego stosuje się go do oznaczania niebezpieczeństwa.
5

Oglądany: 266290x | Komentarzy: 68 | Okejek: 819 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

06.03

05.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało