Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Historia brytyjskiego oręża

89 319  
541   41  
Wieki mijały, technologia się rozwijała, a wraz z nią wyposażenie żołnierza służącego Koronie Brytyjskiej.

#1. Rok 1066, huskarl - Bitwa pod Hastings

Autor zdjęć, Thom Atkinson, stwierdził, że prawdopodobnie żołnierz anglo-saksoński z bitwy pod Hastings niewiele się różnił od takiego samego szeregowego w okopach I WŚ, ale ten pierwszy miał zdecydowanie większy wybór broni.

#2. Rok 1244, rycerz konny - Oblężenie Jerozolimy


Zestawienia zostały przygotowane przez historyków, rekonstruktorów historycznych i kolekcjonerów. Skompletowanie wyposażania z niektórych okresów wymagało ściągania elementów z całego kraju.

#3. Rok 1415, łucznik - Bitwa pod Azincourt


Wcześniej Atkinson pracował nad projektami z Welcome Trust i Muzeum Historii Narodowej, to zwróciło jego uwagę na coś, co określił "mitologią otaczającą związek Brytanii z wojną".

#4. Rok 1485, Yorkista - Bitwa pod Bosworth


Na każdym zdjęciu jest łyżka. Setki lat upłynęły, zmieniały się mundury i broń, ale potrzeba jedzenia i utrzymania ciepła jest uniwersalna na przestrzeni wieków.

#5. Rok 1588, caliverman - Tilbury


W oczy rzucają się nie tylko różnice pomiędzy zestawami, ale również podobieństwa. Notatnik zamienia się w iPada, drewniane miski stają się aluminiowymi menażkami. Rozrywka w postaci szachów i kart pojawia się niezależnie od epoki.

#6. Rok 1645, muszkieter - Bitwa pod Naseby


Każde zdjęcie przedstawia zestaw wyposażenia przenoszonego przez pojedynczego żołnierza w czasie znaczących bitew na przestrzeni dziesięciu wieków.

#7. Rok 1709, strażnik - Bitwa pod Malplaquet


Projekt ten pochłonął fotografowi dziewięć miesięcy. "Nigdy nie byłem żołnierzem. Trudno mi podjąć się takiego tematu i wszystko zrozumieć. Chciałem, aby projekt bardziej dotyczył ludzi. Kiedy się na to patrzy, okazuje się, że ciągle jesteśmy tymi samymi stworzeniami z podstawowymi potrzebami."

#8. Rok 1815, szeregowy piechoty - Bitwa pod Waterloo


Wyposażenie żołnierza spod Waterloo zawierało cynowy kufel i warcaby.

#9. Rok 1854, szeregowy pułku strzelców - Bitwa nad Almą


Na zdjęciach można znaleźć przedmioty, od których zależało przetrwanie - bagnety, bandaże czy amunicję, ale także te wskazujące na potrzeby żołnierzy - papeteria, książeczki modlitewne, Biblie.

#10. Rok 1916, szeregowy piechoty - Bitwa nad Sommą


I WŚ była pierwszą nowoczesną (w naszym rozumieniu) wojną, co widać po wyposażeniu, ale jednocześnie na swój sposób prymitywną. Z jednej strony żołnierz posiadał maskę przeciwgazową, ale również buzdygan do walki w okopach, niemal identyczną z tą średniowieczną.

#11. Rok 1944, kapral dywizji powietrznodesantowej - Bitwa o Arnhem


Na każdej fotografii ujęto świat żołnierza skondensowany do symboli regulaminu, walki i chwil wytchnienia. Jest część formalna (sprzęt wydany przez kwatermistrza i zbrojmistrza) i prywatna (przedmioty osobiste, krucyfiksy, przyrządy do golenia).

#12. Rok 1982, żołnierz Royal Marine Commando - Wojna o Falklandy


Od wyposażenia Yorkisty po pełen plecak żołnierza wysiadającego w Port Stanley - pięć wieków walk i postępu.

#13. Rok 2014, saper pułku inżynieryjnego - prowincja Helmand, Afganistan


Ze zdjęć wyraźnie widać, jak wielki i nagły skok postępu technologicznego nastąpił na przestrzeni ostatniego wieku. Duży i delikatny zegarek kieszonkowy z 1916 roku został zastąpiony wodoodpornym elektronicznym zegarkiem na rękę. Karabin czterotaktowy Lee-Enfield ustąpił miejsca karabinowi automatycznemu z celownikiem optycznym i laserowym, a wełniane tuniki zostały zamienione na kevlarowe kamizelki kuloodporne.
2

Oglądany: 89319x | Komentarzy: 41 | Okejek: 541 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało