Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Oto do czego zdolne były kobiety w pogoni za pięknem

282 981  
405   48  
Kobiece piękno to potężne narzędzie pozwalające wiele osiągnąć i łatwiej żyć. Nic dziwnego, że kobiety zawsze starały się trzymać rękę na pulsie i dostosowywać do panujących kanonów piękna za wszelką cenę, nawet za cenę własnego zdrowia.

#1. Wysokie czoło

Renesans był okresem wielkich politycznych, naukowych i artystycznych odkryć. Właśnie wtedy uważano wysokie czoło za coś bardzo ładnego. Zdarzało się, że kobiety obdarzone niskim czołem wyrywały sobie włosy na przedniej części głowy, a nawet stosowały pewne środki chemiczne do depilacji, np. mieszankę octu, niegaszonego wapna i zwierzęcych fekaliów. Jak łatwo się domyślić, taka terapia często prowadziła do szpecących blizn.

#2. Ultrawąska talia


W czasach panowania królowy Elżbiety I Tudor w modzie była bardzo wąska talia, ale nie należy tego mylić z byciem chudą jak niektóre współczesne nam modelki. Chodziło o to, by podkreślić obfity biust i biodra. Taki efekt osiągano za pomocą gorsetów i staników. Zdarzało się, że zawiązywano je tak mocno, że kobiety traciły przytomność z niedotlenienia. Niektóre przypadki kończyły się nawet złamaniem żeber.

#3. Cera biała jak śmierć


W odróżnieniu od panującego obecnie kultu opalonego ciała, dawniej za ideał uważano cerę jasną. Zaczęło się to w VI wieku, kiedy kobiety o najjaśniejszej karnacji cieszyły się opinią najpiękniejszych. Osoby o ciemniejszej skórze znów musiały sobie jakoś radzić, np. upuszczały sobie krew. Taka tendencja utrzymywała się także w wieku XVIII. Cechą szczególną bogatych kobiet była ich cera w kolorze kredy, gdyż sygnalizowało to wszystkim wokół, że posiadaczka takiej cery nie pracuje w polu i nie należy do niższych warstw społeczeństwa.

#4. Małe stopy


W czasach panowania chińskiej dynastii Tang szczególnie ceniono kobiety o małych stopach. Wywołało to jedną z najgorszych praktyk w historii ludzkości – starano się zatrzymać rozwój stóp dziewczynek w wieku czterech lat za pomocą łamania im palców u nóg i ciasnego obwiązywania stóp tkaniną. Metoda była jak najbardziej skuteczna, ale przez to wiele dorosłych kobiet miało zdeformowane nogi.

#5. Czarne zęby


Dzisiaj jesteśmy w stanie wydać kilka miesięcznych wypłat, by zafundować sobie śnieżnobiały uśmiech i nawet do głowy nam nie przyjdzie, że kiedyś za ideał piękna uważano czarne zęby. W japońskiej Epoce Meiji (XIX-XX wiek) zamężne kobiety farbowały swoje zęby sadzą oraz mieszanką żelaza i sumaka (rodzaj rośliny). Czarny uśmiech był oznaką elegancji i dojrzałości.

#6. Wysokie fryzury


Włosy od wieków łączono z kobiecością i pięknem. W każdej bajce królewna musi mieć długie włosy, inaczej nie byłaby królewną. W epoce wiktoriańskiej panowała moda na wysokie fryzury. Osiągano je dzięki perukom wykonanym z drewnianych ram. Do tej konstrukcji za pomocą słoniny przyklejano ludzkie włosy. Ten naturalny klej często przyciągał różne gryzonie, które uwielbiały „osiedlać się” w perukach.

#7. Szczuplutkie i pełniejsze


Waga i figura to może najważniejsze kryteria oceny kobiecej urody. Jednak pojęcie idealnej wagi zmieniało się na przestrzeni wieków – na przełomie XIV i XV stulecia wielbiono kobiety z większą ilością ciałka, nawet na granicy nadwagi. W latach 20. XX wieku nastała moda na bycie skrajnie szczupłą. Czas II wojny światowej przywraca równowagę i ideał kobiecej urody jest ani za gruby, ani za szczupły. Jednak już w latach 60. do łask powraca figura niezwykle szczupła, wręcz chuda. Wielką zasługę w tym miała angielska modelka Twiggy Lawson.

#8. Duże oczy


Oczy często uważa się za najważniejszy element twarzy i jednocześnie taki, który ciężko jest zmodyfikować. Jednak dawniej radzono sobie i z tym problemem. W starożytnym Egipcie kobiety stosowały siarczek antymonu, by ich oczy się błyszczały, a w XVI wieku wcierały sobie trującą psiankę, co miało rozszerzyć im źrenice. Obie metody sprzyjały ślepocie, ale uroda wymaga poświęceń… Uważa się, że pociąg do dużych oczu jest instynktowny – dzieci, które wymagają uwagi i miłości mają duże oczy, a mężczyźni po prostu nie mogą się oprzeć kobietom z takimi „dziecięcymi” oczami.

#9. Westernizacja


To najstraszniejsza tendencja w Azji ostatnich lat. Obejmuje ona szereg metod, dzięki którym tamtejsze kobiety mają bardziej odpowiadać zachodniemu typowi urody, a jak wiadomo, Zachód narzuca bardzo srogie wymagania – np. wspomniane duże oczy i średni wzrost. Azjatyckie kobiety są gotowe na wiele poświęceń, w tym daleko idące operacje powiek lub barwienie skóry.
6

Oglądany: 282981x | Komentarzy: 48 | Okejek: 405 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.08

02.08

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało