Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Jak działa pistolet (wyjaśnione z pomocą animowanych przekrojów)

310 791  
1053   95  
Po obejrzeniu kilku filmów i zagraniu w parę gier ludziom wydaje się, że już doskonale wiedzą jak działa broń palna. Ale czy na pewno? Poznajmy mechanizmy pistoletu Colt 1911 na nabój .45 ACP.

Nazwa modelu M1911 oznacza rok wprowadzenia pistoletu do służby w armii jako oficjalnego uzbrojenia. Mimo że w 1985 roku armia zmieniła oficjalny pistolet służbowy, Colt nadal często jest wybierany przez żołnierzy i oficerów jako broń dodatkowa. Od powstania tego modelu jego produkcję podjęło wielu producentów i mimo że wprowadzono wiele drobnych zmian, podstawowa zasada działania pozostała ta sama.


Front sight - muszka
Slide - zamek
Ejection port - okno wyrzutowe
Rear sight - szczerbinka
Firing pin - iglica
Hammer - kurek
Thumb safety - nastawny bezpiecznik skrzydełkowy
Grip safety - bezpiecznik chwytowy
Main spring - sprężyna główna
Magazine - magazynek
Magazine release - zatrzask magazynka
Trigger - język spustowy (spust)
Slide lock - zatrzask zamka
Recoil spring - sprężyna powrotna (z żerdzią)
Barrel - lufa


Doprowadzenie naboju do komory nabojowej


Dzięki sprężynie powrotnej zamek dochodzi do skrajnego przedniego położenia jednocześnie dosyłając nabój z magazynka do komory nabojowej.

Zaryglowanie lufy następuje za pomocą dwóch występów ryglowych na górnej powierzchni lufy (locking lugs), wchodzących w odpowiednie opory ryglowe w zamku.

Cofająca się po wystrzale lufa zostaje pociągnięta przez ruchomą oś w dół, występy na lufie wychodzą z zamka, odryglowują go i umożliwiają ruch wsteczny.

Ruch wsteczny zamka powoduje cofnięcie kurka i napięcie sprężyny głównej.


Pociągnięcie za spust


Iglica (firing pin) uderza w spłonkę naboju powodując zapłon prochu znajdującego się w łusce. Gazy powstałe w wyniku spalania zwiększają ciśnienie w naboju i powodują wystrzelenie pocisku.

Zaczep spustowy kontroluje pracę kurka. Rozdzielacz przerywa połączenie pomiędzy spustem a zaczepem spustowym, dzięki czemu zaczep może powrócić w pierwotne położenie niezależnie od położenia spustu. Działanie przerywacza zapobiega strzelaniu ogniem ciągłym.

Spust obejmuje komorę magazynka, kiedy język spustowy zostaje pociągnięty spust naciska na zaczep spustowy i przerywacz, co powoduje zwolnienie kurka.

Wewnątrz lufy znajdują się spiralne wyżłobienia nadające pociskowi rotację, która stabilizuje pocisk w locie i poprawia celność. Część wklęsła gwintu nazywana jest bruzdą, część wypukła polem.Wyrzucenie łuski


Extractor - pazur wyciągu zahacza o kryzę łuski i wraz ze wstecznym ruchem zamka wyciąga ją z komory nabojowej.

Ejector - Wyrzutnik jest przymocowany do szkieletu broni, cofana pazurem wyciągu łuska uderza w niego i zostaje wyrzucona na zewnątrz


Bezpieczniki


Bezpiecznik chwytowy znajduje się w tylnej części rękojeści broni i jest wciskany w momencie poprawnego uchwycenia pistoletu. Zwolniony bezpiecznik powoduje zablokowanie języka spustowego i uniemożliwia oddanie strzału.

Skrzydełkowy bezpiecznik nastawny blokuje zaczep spustowy i kurek. W tym modelu pistoletu można go użyć jedynie w przypadku napięcia kurka. W innych pistoletach zastosowano różne rozwiązania - bezpiecznik może działać zawsze lub zabezpieczenie broni przy napiętym kurku może powodować automatyczne jego zwolnienie.


Amunicja


Cartirdge - łuski najczęściej produkuje się z mosiądzu, ponieważ metal ten nie koroduje, wytrzymuje wysokie ciśnienie przy odpaleniu naboju (łuski można wykorzystywać kilkukrotnie) i mosiądz jest miększy od stali, więc nie powoduje uszkodzeń broni.

Bullet - pocisk (kolokwialnie nazywany "kulą") to część naboju wystrzeliwana z lufy i rażąca cel. Pociski mają średnicę minimalnie większą (setne części milimetra) od średnicy przewodu lufy, dzięki czemu szczelnie się w nią wpasowują. Dzięki takiemu ciasnemu pasowaniu w czasie strzału lufa jest szczelna i gazy powstałe w wyniku spalania prochu nie "uciekają" z niej, a dodatkowo pocisk wrzyna się w gwint lufy i nabiera rotacji. W większości przypadków pociski zbudowane są z ołowiu. Większość z nich pokryta jest płaszczem z twardszego metalu.

Caliber - kaliber wbrew powszechnemu mniemaniu nie oznacza dokładnej średnicy pocisku czy lufy, jest to ogólnie przyjęta, zwykle nadana przez producenta, nazwa typu naboju. Na przykład w najpopularniejszym naboju pistoletowym - 9x19 mm Parabellum średnica pocisku wynosi 9,03 mm, a w (teoretycznie tej samej średnicy) naboju 9x18 mm Makarow średnica pocisku to 9,25 mm. W przykładowym .45 ACP (gdzie .45 oznacza 0,45 cala, czyli w przeliczeniu 11,43 mm) pocisk ma średnicę 11,51 mm.

Propellant - ładunek miotający, w wyniku spalania którego powstają gazy wyrzucające pocisk z lufy. Kiedyś jako ładunku miotającego używano prochu czarnego (tzw. dymnego), dzisiaj używa się bezdymnego prochu nitrocelulozowego.

Primer - spłonka jest metalową miseczką znajdującą się w dnie łuski i wypełnioną materiałem inicjującym, który jest czuły na uderzenie (np. piorunian rtęci lub azydek ołowiu). Po uderzeniu iglicy w spłonkę następuje zapłon materiału inicjującego, który przez kanał w dnie łuski podpala materiał miotający.

Magazine - magazynek jest pojemnikiem, w którym znajduje się amunicja dosyłana po każdym strzale do komory nabojowej. W pistoletach zwykle ma on formę "pudełka" wkładanego w rękojeść broni. Często w języku angielskim spotyka się niepoprawne określenie magazynka - clip, które oznacza łódkę, czyli metalową (rzadziej plastikową lub drewnianą) "szynę" trzymającą kilka nabojów. Łódka ułatwia transport amunicji luzem, przyspiesza ładowanie jej do magazynków, a w niektórych starszych modelach karabinów była ładowana razem z amunicją wprost do zintegrowanego magazynka.

Full Metal Jacket - pocisk pełnopłaszczowy, w którym ołowiany rdzeń jest (od przodu) całkowicie zasłonięty płaszczem z twardszego metalu. Taka amunicja cechuje się większą penetracją przez cel, ale jednocześnie wolniej oddaje celowi energię, co powoduje, że pocisk może przelecieć na wylot nie robiąc dużych obrażeń.

Hollow Point - pocisk półpłaszczowy z wgłębieniem wierzchołkowym, w którym płaszcz nie zakrywa czubka pocisku, a w nim znajduje się wgłębienie. Tak skonstruowany pocisk cechuje się mniejszą penetracją, gorzej rykoszetuje od twardych przedmiotów, a trafiając w miękki cel mocno się odkształca znacząco zwiększając swoją średnicę (co dobrze widać na zdjęciach w tym artykule), dzięki czemu szybciej oddaje energię przekazując ja celowi.
2

Oglądany: 310791x | Komentarzy: 95 | Okejek: 1053 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało