Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Rzeczy, które powinien potrafić każdy facet III

176 590  
484   40  
Trzecia i ostatnia część poradnika dla maczo z urodzenia. Dzisiaj między innymi sposób na wydostanie się z tonącego samochodu oraz usuwanie haczyka wbitego w palec.

#1. Jak przeżyć uderzenie pioruna

1. Wykonaj przysiad jak najniżej się tylko da. Im niższa będzie twoja pozycja, tym prawdopodobieństwo trafienia piorunem będzie mniejsze. Jednak w żadnym wypadku nie powinieneś kłaść się na ziemi.

2. Kiedy twoje włosy zaczynają "stawać dęba", a na skórze zaczynasz odczuwać mrowienie, spodziewaj się w pobliżu uderzenia pioruna. Natychmiast kucnij. Weź także pod uwagę fakt, że piorun może uderzyć równie dobrze bez tych charakterystycznych oznak.

3. Dłońmi zakryj swoje uszy. Pozwoli to zminimalizować ryzyko uszkodzeń słuchu, kiedy piorun uderzy blisko ciebie.

4. Nie dotykaj przedmiotów, które mogą okazać się potencjalnymi przewodnikami.

5. Jedyną częścią ciała, jaka może mieć kontakt z podłożem powinna być przednia część twoich stóp. Piorun może najpierw trafić w ziemię, a dopiero potem wyładowanie może do ciebie dotrzeć. Im powierzchnia kontaktu z ziemią będzie mniejsza, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ładunek elektryczny z wyładowania trafi do twojego ciała.

6. Trzymaj pięty złączone razem. Jeżeli ładunek pochodzący z wyładowania przejdzie poprzez stopy z ziemi, zwiększy to szansę na to, że "wejdzie" jedną stopą, a "wyjdzie" drugą - omijając przy tym resztę ciała.

#2. Jak prawidłowo podwinąć rękawy koszuli


- Podwinięcie proste
Rozepnij wszystkie guziki rękawa koszuli. Zawiń mankiet, aby jego wewnętrzna strona znajdowała się na górze. Powtarzaj czynność do momentu osiągnięcia przez mankiet odpowiedniej wysokości - do pracy fizycznej poleca się podwinięcie rękawa aż za łokieć.

- Podwinięcie "Casual"
Rozepnij wszystkie guziki rękawa koszuli. Zawiń mankiet, aby jego wewnętrzna strona znajdowała się na górze. Powtórz czynność jeszcze raz. Zakończ podwijanie rękawa, jednocześnie chowając pod zakładkę zbyt luźne części rękawa, aby całość wyglądała schludnie.

- Podwinięcie włoskie
Rozepnij wszystkie guziki rękawa koszuli. Zawiń mankiet, aby jego wewnętrzna strona znajdowała się na górze i przesuń go w górę, aby jego krawędź znajdowała się tuż pod łokciem. Materiał rękawa, który znajduje się poniżej mankietu zawiń do góry, tak aby spod niego wystawała jedynie część mankietu.

#3. Jak wydostać się z tonącego samochodu


1. Pozostawaj spokojny i opanowany. Samochód zazwyczaj przez 30-120 sekund będzie unosił się na wodzie, zanim zacznie tonąć. To mnóstwo czasu na ucieczkę, pod warunkiem, że będziesz działał sprawnie.

2. Nie otwieraj drzwi. Co prawda ucieczka nimi jest możliwa, jednak trudna nawet w półmetrowej wodzie, ze względu na napór cieczy na drzwi.

3. Zapamiętaj te cztery hasła: "Pasy. Dzieci. Okno. Ucieczka.". Zacznij od pasów, jeżeli nie jesteś w stanie ich odpiąć - utnij je.

4. Upewnij się, że dzieci i inni pasażerowie poradzili sobie z pasami i będą w stanie opuścić swoje miejsca. Poradź im, aby w miarę możliwości opuścili samochód przez szyby znajdujące się najbliżej nich, jeżeli nie - każ im przejść do przedniej części samochodu.

5. Opuść samochód przez okno. Zacznij od próby opuszczenia okna. Jeżeli jest to niemożliwe - zbij je, użyj do tego zbijaka do szyb lub innego przedmiotu. Zbicie szyby ręką lub nogą jest bardzo trudne.

6. Wypłyń bezpiecznie przez okno. Cała procedura może być przeprowadzona w mniej niż 30 sekund jeżeli zachowasz spokój, a plan działania będziesz miał ułożony jeszcze zanim dojdzie do wypadku.

#4. Co zrobić, jeżeli załamał się pod tobą lód


1. Za wszelką cenę postaraj się nie nabierać powietrza pod wodą. Naturalną reakcją organizmu będzie łapczywe łapanie powietrza. Postaraj się temu przeciwstawić. Szok minie po około 1-3 minutach. Przez następne 15-45 minut będziesz musiał wydostać się z zimnej wody zanim stracisz przytomność, więc postaraj się być spokojnym i działać rozważnie.

2. Zorientuj się w swojej pozycji i postaraj się wyjść na powierzchnię w miejscu, w którym czułeś się pewnie. Jeżeli lód, po którym szedłeś wcześniej wytrzymał twoje obciążenie, to powinieneś próbować wydostawać się właśnie w tym kierunku.

3. Nie próbuj wychodzić z wody, kiedy twoje ciało będzie ułożone pionowo. Postaraj się przyjąć pozycję poziomą. Podpierając się na lodzie łokciami jednocześnie wykonuj uderzenia nogami, aby łatwiej wydostać się na lód. Podciągaj się i kop dopóki nie wydostaniesz się z wody.

4. Kiedy wydostaniesz się z przerębli, połóż się płasko na lodzie i oddal się od wody turlając się. Jak najszybciej znajdź suche i ciepłe schronienie.

5. Jeżeli nie jesteś w stanie się wydostać, przestań się szamotać, aby uniknąć wyczerpania i nie tracić zbyt wiele ciepła. Wyciągnij ręce na lodzie i nie ruszaj nimi - jeżeli przymarzną do lodu nie będzie ci grozić ponowne zsunięcie się do wody, w przypadku kiedy straciłbyś przytomność. Twoja broda również może przymarznąć do lodu i w rezultacie uratować ci życie. Pamiętaj aby jak największa część ciała znajdowała się poza wodą - zimna woda wychładza organizm około 25 razy szybciej niż powietrze.

6. Jeśli do wody wpadł twój przyjaciel, natychmiast zadzwoń po pomoc i udzielaj mu powyższych rad, aby spróbował się wydostać o własnych siłach. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze, niż chodzenie po niepewnym lodzie przy próbie ratowania, co może zakończyć się dwiema osobami w wodzie do ratowania. Jeżeli nie jest w stanie wydostać się z przerębli o własnych siłach, postaraj się mu pomóc z bezpiecznej dla siebie odległości, używając do tego celu liny lub długiego kija/gałęzi.

#5. Jak usunąć haczyk z palucha


I. Wyciąganie haczyka (budowa: oczko, kolanko, zadzior z grotem).
1. Zawiąż kawałek żyłki wokół kolanka. Delikatnie pociągnij za żyłkę.
2. Palcem drugiej ręki naciśnij oczko haczyka w dół.
3. Kontynuuj nacisk na oczko haczyka. Szybko i pewnie pociągnij za żyłkę, jednocześnie zwracając uwagę, żeby była ułożona równolegle z trzonkiem haczyka. Nie martw się: za zadziorem znajduje się jedynie kawałek mięsa. Ból przemija, a chwała jest wieczna. Oczyść ranę i opatrz ją.

II. Wyciąganie haczyka z odcięciem grota.
1. Używając kombinerek przekręć haczyk tak, aby grot przebił skórę. Podążaj za krzywizną haczyka.
2. Użyj cęgów, aby przeciąć haczyk poniżej grota.
3. Usuń pozostałą część haczyka z palca. Oczyść ranę i opatrz ją.

No i jeśli jeszcze jakimś cudem tego nie zrobiłeś: zapuść wąsa, ewentualnie brodę.

Część I
Część II
1

Oglądany: 176590x | Komentarzy: 40 | Okejek: 484 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

14.06

13.06

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało