Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 nowych zawodów, które będą potrzebne za 15 lat

316 610  
410   43  
Ktoś, kto kilka lat temu poszedł na studia nie zastanawiając się, czy z takim wykształceniem znajdzie pracę, prawdopodobnie nie może teraz przeczytać tego artykułu, bo jest zajęty wydawaniem frytek i hamburgerów. Aby taka sytuacja nie powtarzała się zbyt często, fundacja Canadian Scholarship Trust spróbowała podpowiedzieć, jakie zawody będą potrzebne na przyszłym rynku pracy.

#1. Akwaponiczny hodowca ryb

W związku ze spadającą liczbą ryb żyjących w swoim naturalnym środowisku, na pomoc przyrodzie ma przyjść akwaponika, czyli jak podaje Wikipedia, "system produkcji żywności łączący konwencjonalną akwakulturę (hodowlę wodnej fauny w zbiornikach) z hydroponiką uprawa roślin w wodzie) w wytworzonym symbiotycznym środowisku". Ma to dać ludzkości możliwość rozkoszowania się owocami morza i smacznymi, zdrowymi rybami.

#2. Śmieciowy projektant


Wbrew pierwszym skojarzeniom, nie chodzi o projektanta kubłów na śmieci (którego dzieła prawdopodobnie kupiłby Urząd Miasta w Łodzi), ale kogoś, kto będzie potrafił opracować twórcze sposoby stworzenia nowych rzeczy ze śmieci. Ma to związek z rosnącą popularnością recyklingu w wielu krajach świata.

#3. Nawigator medyczny


Ten specjalista będzie udzielał pacjentom konsultacji w sprawie... otrzymania konsultacji u odpowiedniego lekarza oraz pomagał odnaleźć się w skomplikowanym systemie ochrony zdrowia.

#4. Operator sąsiedzkiego systemu monitoringu


Taki człowiek będzie odpowiedzialny za obserwowanie zachowań podejrzanych osób oraz szybkie wykrywanie zagrożeń, takich jak np. pożar, mogących powstać na osiedlu. Z oczywistych powodów przy rekrutacji preferowani będą emeryci.

#5. Nostalgista


Nostalgista niewiele będzie się różnił od dzisiejszego architekta wnętrz, ale jego wyłączną specjalnością będzie umiejętność rekonstruowania wnętrza charakterystycznego dla danej epoki lub miejsca. Fundacja uważa, że najbardziej zainteresowani w usługach takiego fachowca będą zarządzający domami starości, gdyż urządzenie pokojów w stylu np. lat 90. ma być szczególnie ważne dla komfortu ich podopiecznych.

#6. Rewitalizator


Rewitalizator to specjalista do spraw rolnictwa, działający w warunkach postapokaliptycznej przyszłości. Jeśli otaczająca przyroda zostanie zniszczona, to taki specjalista będzie miał za zadanie ją naprawić i odtworzyć. W skład jego obowiązków będzie wchodziła także rekonstrukcja lasów i naturalnych zbiorników wodnych i dbanie o zachowanie ekologicznej równowagi w przyrodzie.

#7. Konsultant do spraw robotów


Ponieważ już w niedalekiej przyszłości niektórych pracowników zastąpią roboty, pojawi się zapotrzebowanie na fachowców nadzorujących ich pracę. Konsultant będzie także pomagał kupującym wybrać odpowiedni model oraz pomoże przy wyjściu z sytuacji, w której robot stał się przyczyną konfliktu w rodzinie.

#8. Ekspert od spraw prostoty


Ci specjaliści będą niezastąpioną pomocą w firmach, które chcą uprościć procedury biznesowe oraz ułatwić załatwianie różnych spraw wykonując mniejszą liczbę telefonów, zużywając mniejszą liczbę papieru i redukując liczbę spotkań.

#9. Specjalista do spraw technologii słonecznych


Jeśli instalowanie na dachach domów baterii słonecznych stanie się powszechnym zabiegiem, to tacy fachowcy będą niezwykle potrzebni na rynku pracy.

#10. Telechirurg


Wykorzystanie robotów w chirurgii ma być powszechne przy przeprowadzaniu operacji przez internet. Telechirurg będzie je wykorzystywał w sytuacji, gdy z różnych powodów chory nie może być na czas przetransportowany do szpitala.

Oglądany: 316610x | Komentarzy: 43 | Okejek: 410 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

16.01

15.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało