Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Najsłynniejsze bliźnięta syjamskie - niektóre z nich wiodły naprawdę fajne życie

216 321  
227   44  
Kiedyś uznawane za dziwadła, były przede wszystkim atrakcjami cyrków. Z czasem spojrzenie na bliźnięta syjamskie zmieniło się - dziś wiadomo, że są ofiarami poważnych wad rozwojowych. Mimo postępu, jaki dokonał się w nauce, medycyna wobec sytuacji wielu takich osób pozostaje bezradna. Szacuje się, że bliźnięta nierozdzielone pojawiają się nawet raz na 50 tysięcy urodzeń. Oto najsłynniejsze z nich:

#1. Abby i Brittany Hensel

Urodziły się w 1990 r. Ich przypadek został określony jako bardzo ciężki, a lekarze nie dawali im szans na przeżycie. Pierwsza diagnoza sugerowała, że nie przetrwają nawet pierwszej nocy. One postanowiły jednak zacząć pisać historię po swojemu.

Abby i Brittany mają jedno ciało i dwie głowy (stan określany mianem policefalii). Wewnątrz ich organizmu znajdują się jednak dwie pary płuc i dwa serca. Ich układ nerwowy działa w taki sposób, że jedna z bliźniaczek odpowiada za funkcje oraz kontrolowanie prawej części ciała, a druga za lewą. Dziewczyny stały się prawdziwym fenomenem, a na ich temat powstało do tej pory wiele filmów dokumentalnych - były m.in. bohaterkami serialu typu reality-show "Abby & Brittany". Mimo przeciwności losu, udało im się do tej pory ukończyć studia, a nawet zrobić prawo jazdy - każda z nich ma oczywiście swój własny dokument.

#2. Chang i Eng BunkerW XIX wieku, czyli czasach, gdy o światową sławę było znacznie trudniej niż dziś, ci panowie zrobili wielką karierę. Urodzeni w 1811 r. bracia wywodzili się z Syjamu (obecnie Tajlandia) i to właśnie od nich pochodzi stosowane dziś powszechnie określenie zroślaków. Chang i Eng byli połączeni jedynie wątrobą. Oznacza to, że dziś mogliby zostać rozdzieleni przy wykorzystaniu dostępnych w medycynie osiągnięć. Wtedy nie było to oczywiście proste, w związku z czym pozostali zespoleni na całe życie.

Oryginalny wygląd Bunkerów wzbudzał oczywiście powszechne zainteresowanie, co oni sami postanowili wykorzystać. W czasie wieloletniej kariery dali mnóstwo występów na całym świecie, a co za tym idzie, zarobili krocie. Kiedy w końcu przyszedł czas na emeryturę, osiedlili się w Karolinie Północnej i poślubili dwie siostry. Ich żony powiły im dwadzieścioro dzieci.

#3. Daisy i Violet HiltonDziś siostry Hilton utożsamiane są z kiczem i tanimi skandalami. Nie zawsze jednak tak było. Daisy i Violet wprawdzie także zdobyły oszałamiającą sławę, ale znane były przede wszystkim z występów artystycznych. A ze względu na to, że były złączone biodrami i pośladkami, o zatrudnienie nie musiały się martwić. Bliźniaczki zaczęły występować na scenie bardzo szybko. Zaraz po urodzeniu (1908 r.) ich matka sprzedała je bowiem swojemu szefowi, właścicielowi baru. Już w wieku trzech lat występowały w Wielkiej Brytanii pod nazwą "The United Twins".

Hiltonówny brały udział w pokazach, które organizowane były w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Australii, występując nawet w przedsięwzięciu samego Boba Hope'a, Niestety, z powodu pazerności swoich menadżerów nie dostawały żadnych pieniędzy. Dopiero w 1931 r. zdecydowały się im przeciwstawić. Zyskały wówczas wolność i 100 tysięcy dolarów tytułem odszkodowania (w tamtym czasie była to niemała fortuna). Od tamtej pory występowały jako "The Hilton Sisters' Revue". W czasach świetności często angażowały się w nowe związki i wielokrotnie wychodziły za mąż. Ich sława nie trwała jednak wiecznie, a kasa szybko zaczęła świecić pustkami. W 1961 r., na osiem lat przed śmiercią, musiały podjąć pracę w sklepie spożywczym

#4. Lori i George SchappellPodobnie jak w przypadku wielu innych bohaterów naszego zestawienia, historia Lori i George'a Schappellów to gotowy materiał na film. Właściwie powinno się o nich mówić Lori i Dori, bo w 1961 r. urodziły się w amerykańskim Reading jako siostry. Później Dori uznała, że czuje się facetem i zmieniła imię na George. Zrośnięte głowami rodzeństwo dzieli między sobą ok. 30 procent powierzchni mózgu.

Swoje dzieciństwo spędzili w specjalnym zakładzie. Przez długi czas rodzeństwo uznawane było za niepełnosprawne umysłowo. Po ukończeniu dwudziestki opuścili jednak ośrodek, a potem... zrobiło się o nich bardzo głośno. Wszystko ze względu na pasję George'a, który został muzykiem country (pseudonim artystyczny: Reba Schappell). Ma on na swoim koncie wiele scenicznych sukcesów. Jedna z jego piosenek została wykorzystana w hollywoodzkim hicie "Skazani na siebie", opowiadającym o... zrośniętych bliźniakach. Lori jest raczej skromna i wiedzie bardziej uporządkowane życie - pracuje w szpitalnej pralni, a w wolnych chwilach gra w kręgle.

#5. Giacomo i Giovanni Battista TocciPochodzący z Włoch bracia urodzili się w 1877 r. Nie mieli łatwego startu. Ich ojciec, gdy tylko ujrzał swoich potomków, stracił rozum i trafił na leczenie do szpitala psychiatrycznego. Chłopcy korzystali z jednej pary nóg i miednicy, dzielili też wspólną jamę brzuszną, odbyt oraz penisa. Ich przypadek na tyle zainteresował przedstawicieli nauki, że mając zaledwie miesiąc, bracia trafili do Królewskiej Akademii Medycznej w Turynie.

Najpierw poddawani byli długotrwałym badaniom. Później zaczęto ich wykorzystywać jako atrakcję. Jako "dwugłowy chłopiec" - taki pseudonim sceniczny im nadano, występowali na scenach w Europie (m.in. na ziemiach polskich) i Stanach Zjednoczonych. Całkowicie różnili się pod względem charakterów. W czasie, gdy Giacomo był spokojny, opanowany i stronił od napojów wyskokowych, Giovanni często dawał się ponieść emocjom i kochał piwo. Po 20 latach pokazów osiedlili się we Włoszech, gdzie poślubili dwie siostry. Uchodzili za diabelnie inteligentnych i biegle władali kilkoma językami.


#6. Krista i Tatiana HoganPochodzące z Kanady dziewczyny w tym roku skończą osiem lat. Zaraz po urodzeniu ich stan był dość poważny, a lekarze dawali im 20 procent szans na przeżycie. Ale dziś, po przejściu serii zabiegów, czują się dobrze.

Bliźniaczki złączone są mózgami oraz czaszkami. Zdaniem lekarzy, sposób, w jaki zespolone są centralne narządy ich układu nerwowego sugeruje, że mogą one dzielić się myślami i emocjami. Jest wielce prawdopodobne, że jedna z nich może zobaczyć to, na co patrzy się druga. Połaskotanie drugiej z nich sprawia zaś, że zaczyna się śmiać także ta pierwsza. W dzieciństwie często zaś zdarzało się, że podanie smoczka Tatianie powodowało, że płacząca Krista natychmiast też się uspokajała. Obecnie mieszkają ze swoją matką w Vernon. Ich rozdzielenie jest niemożliwe.

#7. Ladan i Laleh BijaniUrodziły się w 1974 r. w Iranie. Były zrośnięte głowami. Ich dzieciństwo przypadało na okres rewolucji islamskiej. To właśnie wtedy, gdy miały pięć lat, w czasie niemałego zamieszania, zaginęły podczas jednego z pobytów w szpitalu. Adoptował je dr Alireza Safaian. Dopiero po latach ich biologiczny ojciec zdołał je odnaleźć. Gdy stały się dorosłe, wszystkie swoje działania podporządkowały poszukiwaniu lekarza, który zgodziłby się przeprowadzić ryzykowną operację ich rozdzielenia. W tym samym czasie studiowały prawo, które udało im się ukończyć.

W 2002 r. zdeterminowane siostry spotkały w końcu neurochirurga gotowego na przeprowadzenie zabiegu rozdzielenia. Poinformowane przez singapurskiego specjalistę o poważnym niebezpieczeństwie, zdecydowały się mimo wszystko poddać operacji. W procesie rozdzielenia sióstr, w lipcu 2003 r. udział wzięło 28 lekarzy, w tym światowej klasy specjaliści, oraz ok. 100 osób personelu asystującego. W czasie zabiegu doszło jednak do poważnych komplikacji. W wyniku utraty zbyt dużej ilości krwi, Ladan i Laleh Bijani zmarły. Wielu ekspertów, którzy wypowiadali się potem na temat operacji, twierdziło, że od początku była ona skazana na porażkę. W pogrzebie bliźniaczek udział wzięły tłumy żałobników.
.

#8. Ganga i Jamuna MondalDwie Hinduski, które urodziły się w 1970 r., są atrakcją popularnych w Indiach cyrków objazdowych. Ganga i Jamuna zespolone są brzuchem i miednicą; mają cztery ręce i trzy nogi, spośród których dwie są połączone. Ze względu na swoją budowę, która wymusza na nich poruszanie się w specyficzny sposób, określane są mianem "pajęczych dziewczyn".

Kobiety były wielokrotnie badane przez lekarzy, którzy szacowali możliwość ich ewentualnego rozdzielenia. One w licznych wywiadach podkreśliły jednak, że zabieg separacji ich nie interesuje, bo - jak tłumaczą - byłby przeprowadzony wbrew woli boskiej. Poza tym nie chcą stracić zatrudnienia w cyrku. Pochodzące z Bengalu Zachodniego siostry mają wspólnego męża. W 1993 r. na świat przyszła ich córka, ale zmarła kilka godzin po urodzeniu.

#9. Lucio i Simplicio GodinaJak ryby w wodzie czuli się w przemyśle rozrywkowym także Lucio i Simplicio z Filipin. Urodzeni w 1908 r. dżentelmeni złączeni byli w obrębie miednicy. Obaj byli gwiazdami orkiestry, która występowała na całym świecie. Stanowili też główną atrakcją wielu pokazów. W wieku 21 lat poślubili identyczne bliźniaczki, Natividad i Victorinę.

Śmierć rozdzieliła ich w 1936 r. U Lucio wystąpiła gorączka reumatyczna, której powikłania okazały się śmiertelne. Lekarze przeprowadzili wówczas próbę rozdzielenia mężczyzn. Simplicio przeżył operację, ale zmarł dwa tygodnie później z powodu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

#10. Masza i Dasza KriwoszlapowByły najsłynniejszymi bliźniaczkami syjamskimi Związku Radzieckiego. Niestety, komunistyczny aparat obszedł się z nimi bezwzględnie. Zaraz po ich narodzinach w 1950 r. zostały zabrane matce. Kobiecie powiedziano, że dziewczynki zmarły krótko po urodzeniu. W rzeczywistości bliźniaczki zostały zabrane do ośrodka badawczego, w którym poddawano je brutalnym eksperymentom.

Podczas testów jedną z dziewczynek umieszczano w lodowatej wodzie, a potem obserwowano, jak zachowa się organizm drugiej z nich. Podczas innego z badań analizowano reakcję każdej z bliźniaczek na ból, nakłuwając je igłami. Do siódmego roku życia funkcjonowały wyłącznie jako króliki doświadczalne - nie potrafiły samodzielnie jeść, mówić ani chodzić. Dopiero w 1989 r. zamieszkały poza ośrodkiem. W wieku 35 lat pierwszy raz spotkały się natomiast ze swoją matką. Wcześniej wmawiano im, że kobieta zmarła w chwili porodu. W 2003 r. Masza i Dasza zmarły z powodu ataku serca, do jakiego doszło u pierwszej z nich.

Oglądany: 216321x | Komentarzy: 44 | Okejek: 227 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.01

18.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało