Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Szkockie rzeczy, których nie wymyślili Szkoci

80 516  
247   26  
Nie ma nic bardziej szkockiego niż ubrany w kilt góral z hajlandów, popijający złocistą whisky nad świeżo upieczonym haggisem. Nie. Żadna z tych rzeczy – no, może oprócz górala i hajlandów – nie pochodzi ze Szkocji.

Haggis


W tej narodowej potrawie Szkotów można znaleźć tyle samo finezji, co w Szkotach. Ale te zmielone baranie wnętrzności wymieszane z cebulą, mąką owsianą, tłuszczem i przyprawami, zaszyte i pieczone w owczym żołądku, nie pochodzą ze Szkocji, a prawdopodobnie z któregoś ze starożytnych krajów. Grecki pisarz Arystofanes pisał o haggisie już w 423 roku p.n.e., natomiast pierwsza znana szkocka wzmianka o tym smakołyku pojawiła się 2 millenia później. Dopiero jednak Oda do Haggisu – utwór napisany w 1786 lub 1787 roku przez Roberta Burnsa – sprawiła, że Szkoci pokochali haggis jak swój.

Whisky


 
Irlandia, Szkocja lub, o zgrozo, USA – nazwy tych trzech krajów prawdopodobnie przychodzą wam do głowy, gdy myślicie o whisky. Nic z tego. Płynąca krętym strumieniem „woda życia” – uisge beatha, jak zwano ją w języku celtyckim – prababcia Sławnego Cietrzewia, Jacka Danielsa i Jamesona pochodzi z... Chin. I nawet stamtąd przywędrowała najpierw do Irlandii za sprawą chińskich mnichów, a dopiero potem wyemigrowała do Szkocji.

Kilt


 
No bez jaj, nic nie może być bardziej szkockiego niż tradycyjna spódnica szkockich górali! I tak, i nie. Szkockie źródła podają, że w XVI w. mężczyźni mieszkający na północy tzw. Highlands owijali się od stóp do głów długą tkaniną, którą w języku celtyckim nazywano leine, czyli po naszemu koszula. Inni twierdzą, że to byli Irlandczycy, a Szkoci tylko zaadaptowali w późniejszym czasie leine na swoje potrzeby. Większość jednak zgadza się z tym, że słowo „kilt” (kilte op) pochodzi ze Skandynawii, a oznacza owijać się.

Tartan klanowy


 
Liczba kolorów na kilcie – wykonanym z tkaniny zwanej skądinąd tartanem – odzwierciedla pozycję, rangę i przynależność noszącego do danego klanu. ŹLE. O ile fakt, że członkowie jednego klanu noszą podobne ubranie, by podkreślić swą przynależność, wydaje się całkiem logiczny, o tyle nigdy nie istniały żadne oficjalne nakazy zmuszające klanowców do występowania, niczym żołnierze, w takim samym stroju. Również symbolika kolorów znajdujących się na kilcie nigdy nie została odgórnie narzucona. Jeśli niebieski tartan miał podkreślać związek klanu z morzem, to była to wyłącznie dobrowolna inicjatywa. The Telegraph wyjaśnia, że tartanowy mit po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 1842 roku za sprawą publikacji dwójki braci podających się za praprawnuków Karola Edwarda Stuarta i Jana III Sobieskiego. John Sobieski Stuart i Charles Edward Stuart wydali książkę, swoisty katalog z tartanowymi kiltami, pt.Vestiarium Scoticum, w której nawymyślali bredni o hierarchii panującej w klanie.

Dudy


 
Kolejne pudło. Workowato-drewniany, piszczący instrument znany był już w starożytności, a skonstruowano go prawdopodobnie w Centralnej Azji. Stamtąd zawędrował do Grecji, Rzymu, a następnie na Wyspy Brytyjskie. Choć być może w innej postaci niż dzisiejsze, dudy występują nawet w starotestamentowej Księdze Daniela.

Owsianka


 
Kto by w ogóle pomyślał, że owsiankę można powiązać ze Szkocją? Ale w kraju, w którym nie wymyślono haggisu, dud ani whisky papkowata potrawa z owsa występuje w tylu wariantach, że można dać się zwieść. No i wchodzi przecież w skład haggisu. Co prawda Szkoci wpadli w średniowieczu na pomysł, by owies przerabiać tak, że zachowa świeżość dłużej niż samo ziarno, ale podobną papkę – a raczej jej pozostałości – znaleziono w żołądku, pochodzących sprzed 5 tysięcy lat, zmumifikowanych zwłok.

Szkocja


 
Nawet Szkocji nie wymyślili Szkoci, tylko Irlandczycy, którzy pod postacią celtyckiego plemienia Scoti przybyli w V lub VI wieku na tereny zwane przez Rzymian Kaledonią i na nich zaczęli tworzyć to, co dzisiaj nazywamy Szkocją.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Oglądany: 80516x | Komentarzy: 26 | Okejek: 247 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

12.05

11.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało