Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

9 spośród najsłynniejszych ulic z całego świata

98 665  
214   61  
Niegdyś bardzo znane ulice - takie jak Piotrkowska w Łodzi - pustoszeją w oczach. To oznaka współczesnego stylu życia, przenoszącego się w coraz większym stopniu do centrów handlowych i do internetu. Jednak nic nie wskazuje na to, aby dziewięciu poniższym - jednym z najsłynniejszych na świecie - ulicom mogło cokolwiek zaszkodzić.

#1. Broadway

Występy na Broadwayu to dla wielu artystów spełnienie marzeń. Teatry, sceny operowe i musicalowe i wszelkie inne ośrodki rozrywki mają swoje miejsce właśnie na Broadwayu - jednej z najbardziej znanych ulic na Manhattanie. Nowojorska ulica przyciąga turystów spragnionych atmosfery "wielkiego świata", jak i Amerykanów, którzy liczą, że właśnie tu spotkają gwiazdy, które na co dzień oglądają jedynie w telewizji. Broadway ma 24 kilometry długości.

#2. La Rambla

La Rambla (tudzież Les Rambles), czyli w rzeczywistości ciąg pomniejszych uliczek, to ciąg komunikacyjny w samym centrum Barcelony, a zarazem miejsce, w którym spotykają się wszyscy turyści. Pełno tu kramów i straganów, ulicznych artystów i chałturników. Oprócz tego na Les Rambles znajdują się obowiązkowe sklepy z pamiątkami. Ulica prowadzi od Placa de Catalunya do molo tuż obok pomnika Krzysztofa Kolumba.

#3. Las Vegas Strip

Ponad 67 tysięcy pokoi hotelowych przy mającej niecałe 7 kilometrów długości ulicy. To wynik, którym może pochwalić się jedynie Las Vegas i słynna Las Vegas Strip, czyli ulica będąca w rzeczywistości odcinkiem Las Vegas Boulevard. To tu mieści się 19 z 25 największych hoteli świata. To tu ulokowane są najbardziej luksusowe kasyna. To tu mają miejsce parki rozrywki, kina i teatry. Wreszcie to tutaj, na Las Vegas Strip, odbywa się 90% atrakcji największego miasta Nevady, zbudowanego pośrodku pustyni Vegas. Las Vegas Strip to jedna z najjaśniej rozświetlonych ulic świata, a zarazem największy mętlik architektoniczny, jaki tylko można byłoby sobie wyobrazić.

#4. Nanjing Lu

Po ichniemu Nanjing Lu, po naszemu - ulica Nankińska to jedna z największych ulic w Chinach, a przy tym najbardziej znana atrakcja Szanghaju. Nanjing Lu to wielkie centrum rozrywkowe, rozciągające się na 5,5 km długości. Jako pierwsza handlowa ulica w Szanghaju, po dziś dzień Nankińska przepełniona jest sklepami marek z całego świata. Ale pomiędzy nimi, pomiędzy najjaśniej świecącymi neonami znajdują się też sklepy, które zupełnie nie kojarzą się z XXI wiekiem. To tam, w mniej znanych częściach Nanjing Lu nabyć można tradycyjne wyroby jedwabne, jadeitowe czy wełniane.

#5. Newski Prospekt

Newski Prospekt, główna ulica Petersburga, to dzieło autorstwa cara Piotra Wielkiego. Szeroka arteria z klasycznymi zabudowaniami, przy której znajdują się najważniejsze instytucje miasta. Newski Prospekt prowadzi po obu stronach Fontanki, przekraczając rzekę pięknie zdobionym mostem Aniczkowskim. Niestety spacer Newskim Prospektem łatwo przypłacić życiem - rosyjscy kierowcy tylko czyhają na życie nieuważnych pieszych, lepiej więc zachować bardzo dużą ostrożność.

#6. Paseo de la Reforma

Mimo że Meksyk kojarzy się bardziej z bezdrożami, Paseo de la Reforma nie sposób niczego zarzucić. To prawdziwa arteria w zachodnim stylu zaprojektowana w latach 60. XIX wieku przez Ferdinanda von Rosenzewiga. Przecina na wskroś meksykańską stolicę, łącząc zamek Chapultepec z Pałacem Narodowym. Mimo że Paseo de la Reforma liczy sobie niecałe 2,5 kilometra długości, jest niezwykle ważnym miejscem w historii Meksyku. Dzisiaj również wartym obejrzenia, mimo że charakter ulicy znacznie ewoluował.

#7. Pola Elizejskie

Pola Elizejskie, Champs-Elysees (albo - jak twierdzą Amerykanie - "czamps elajzys") to prawdopodobnie najpiękniejsza ulica w Europie łącząca plac Zgody z placem Charles'a de Gaulle'a, na którego środku stoi Łuk Triumfalny. Szczególnie imponująco Pola Elizejskie prezentują się po zmroku z nieco większej odległości, kiedy pokrywają je dwie wstęgi - biała i czerwona, utworzone ze świateł przejeżdżających ulicą samochodów, a obraz wieńczy jasno oświetlony Łuk Triumfalny. Dla wszystkich odwiedzających Paryż - stuprocentowe " must see".

#8. Via Appia

Początkowo jako gościniec, później jako pełnoprawny trakt - Via Appia to najstarsza rzymska droga zbudowana w IV wieku p.n.e. i - z drobnymi ubytkami - istniejąca do dzisiaj. Bieg Via Appia rozpoczyna się w Rzymie przy Circo Massimo i prowadzi aż do Brindisi po drugiej stronie Półwyspu Apenińskiego. I pomyśleć, że we Włoszech droga może przetrwać 2,5 tysiąca lat, a u nas wystarczy nieco ostrzejsza zima, by nie było co zbierać.

 

#9. Via Dolorosa

Via Dolorosa jest miejscem szczególnie istotnym dla chrześcijan. Znajdująca się dzisiaj na terenie muzułmańskiej dzielnicy Jerozolimy, Via Dolorosa miała być w przeszłości drogą, którą Jezus Chrystus niósł krzyż, na którym później został ukrzyżowany. Obecna ulica ukształtowana została ostatecznie w XVIII wieku i przeważają przy niej motywy religijne - ze względu na swoją historię, dziewięć stacji krzyżowych i odprawiane nabożeństwa, Via Dolorosa jest jednym z bardziej popularnych miejsc pielgrzymowania chrześcijan z całego świata.

BONUSAle ale, Polacy nie gęsi... I u nas jeszcze są takie ulice, którym nie sposób niczego odmówić. Ot, chociażby Monciak w Sopocie, czyli ulica Bohaterów Monte Cassino. Zamknięta dla samochodów, ale otwarta dla turystów i mieszkańców, którzy przychodzą tu nie tylko na długie spacery, ale też po to, by coś zjeść czy napić się piwa (albo kilku piw, po których można zobaczyć np. Krzywy Domek). Kilka kroków dalej - molo, czyli jeden z dwóch - obok ulicy Bohaterów Monte Cassino - najsłynniejszych obiektów Sopotu. A jak ktoś ma wyjątkowego pecha, to i mieszkającego po sąsiedzku Tuska na Monciaku spotka. Nie żebym odradzał wycieczkę, ale wiecie, rozumiecie... Ostrożności nigdy za wiele.

Oglądany: 98665x | Komentarzy: 61 | Okejek: 214 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.02

25.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało