Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

13 faktów o miłości

146 624  
440   36  
Znacie to uczucie, kiedy wszystko wokół wydaje się piękne, w brzuchu latają motylki i aż chce się żyć dla drugiej osoby? My też nie. Ale są tacy, którzy twierdzą, że miłość naprawdę istnieje i w dodatku poświęcają jej wiele badań.

#1. Motylki w brzuchu naprawdę istnieją

Stan zakochania wywołuje określoną reakcję naszego organizmu - porządny skok adrenaliny, która dociera do różnych zakamarków naszego ciała powodując efekty uboczne zwane potocznie „motylkami w brzuchu”. Tylko tyle i aż tyle.

#2. Trzy minuty


Wbrew pozorom nie jest to długość stosunku przeciętnego mężczyzny, ale czas, jaki mamy na to, aby zrobić na drugiej osobie dobre wrażenie. Przy okazji naukowcy znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego potrafimy zakochać się w kretynach. Według badań największe wrażenie na potencjalnym partnerze robi nie sens wypowiedzi, ale język ciała, głos i tempo mowy.

#3. Pełna synchronizacja


Badania dowodzą, że tempo bicia serca dwóch zakochanych ludzi synchronizuje się po trzech minutach patrzenia sobie głęboko w oczy.

#4. Niezły koks


Miłość ma na nasz mózg podobny wpływ jak kokaina. Organizm zakochanego człowieka produkuje oprócz adrenaliny kilka innych związków chemicznych, które pobudzają dwanaście obszarów mózgu i wywołują uczucie euforii.

#5. Przytulanie na ból


Podczas przytulania wytwarza się oksytocyna, mająca według badań działanie kojące, a czasami nawet uśmierzające ból.

#6. Zdjęcie też daje radę


Jeśli boli was głowa, a w pobliżu nie ma drugiej połówki, popatrzcie na jej zdjęcie. Eksperymenty udowodniły, że samopoczucie chorych polepszało się gdy mieli możliwość patrzeć na fotografie swoich bliskich. Niestety, patrzenie na zdjęcie Ryana Goslinga, który i tak nie wie o waszym istnieniu, nie pomoże.

#7. Inne zalety


Zła wiadomość dla tych, wydawałoby się, farciarzy, którzy mimo swojej brzydoty mają atrakcyjnego partnera. Badania dowodzą, że partnerzy o zbliżonej atrakcyjności fizycznej mają więcej szans na stały i udany związek. Naukowcy zauważyli również, że jeśli jedno z partnerów ma urodę Quasimodo, to jego druga połówka musi rekompensować sobie tę stratę jakąś inną ważną cechą, np. statusem społecznym. Akurat to już dawno wiedzieliśmy bez przeprowadzania drogich badań.

#8. Złamane serce też istnieje


Odnotowano wiele dowodów na to, że silne przeżycia, takie jak rozstanie lub strata ukochanej osoby mogą prowadzić do bólu serca. Dzieje się tak ponieważ takie emocje wywołują działanie określonych związków chemicznych w mózgu, które z kolei znacząco osłabiają pracę serca i utrudniają oddychanie. Na syndrom złamanego serca cierpią częściej kobiety, a lekarze mylą go z zawałem.

#9. Seks nakręca


Psycholodzy wyjaśnili, że wspominanie o naszym obiekcie pożądania ma znaczący wpływ na umiejętność abstrakcyjnego i twórczego myślenia. Za to kosmate myśli wprawiają w ruch proces myślenia konkretnego oraz zmuszają mózg do skupiania się na szczegółach.

#10. Seks jest ważny dla związku


Serio? Kto by pomyślał… A pomyślał o tym psycholog Robert Sternberg, według którego istnieją formuły różnych typów miłości: miłość romantyczna składa się z namiętności i intymności, miłość przyjacielska z intymności i oddania, a miłość pozorna z namiętności i oddania. Oczywiście najsilniejsza będzie miłość mająca w sobie wszystkie trzy elementy.

#11. „Ale z twarzy ładna”


Jeśli człowiek szuka kogoś na niezobowiązujący związek (czytaj: poruchać i zostawić), to w pierwszej kolejności zwraca uwagę na ciało potencjalnego partnera. Dla tych, którzy szukają kogoś na dłużej ważniejsza jest ładna buzia.

#12. Czarne oczy


Już w 1870 roku Darwin sugerował, że nasze źrenice mogą się rozszerzać na widok obiektu pożądania. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie partnera, by zaobserwować u siebie daną reakcję. Rozszerzone źrenice mają nas uczynić bardziej atrakcyjnymi dla tego, kto nam się podoba.

#13. All we need is love


Uczeni z Harvardu przez 76 lat prowadzili eksperyment, którego celem było określenie, co jest tak naprawdę ważne w życiu. Okazuje się, że nie portfel i nie pieniądze, ale co? Miłość. Można by zapytać, co miłość ma do tego? Doświadczenie życiowe uczestników eksperymentu pokazało, że uczucie szczęścia i spełnienia obraca się wokół miłości lub wokół poszukiwań upragnionej miłości.
1

Oglądany: 146624x | Komentarzy: 36 | Okejek: 440 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

02.07

01.07

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało