Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

13 niezwykłych opuszczonych budynków

106 414  
463   26  
Niezwykłe budowle z bogatą przeszłością. Wybudowane kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat temu. Dziś stoją opuszczone i niemal zapomniane, tylko od czasu do czasu przypomni sobie o nich amator fotografii.

#1. Willa Zanelli Savona, Włochy

Wybudowana w 1907 roku, w czasie wojny była siedzibą Czerwonego Krzyża. Opuszczona od lat 90. XX w.

#2. Wieża Gubernatora, Barcelona, Hiszpania


Wybudowana w XVI w. i od tego czasu gościła wielu gospodarzy. W XX w. mieściła się tu szkoła dla dzieci z ubogich rodzin, od roku 2000 kompletnie opuszczona.

#3. Szpital Seaview, Nowy Jork, USA


Kompleks składający się z 37 budynków wybudowanych w latach 1905-1935. Sanatorium i szpital były stopniowo zamykane z powodu zacofania wyposażenia placówki. Mimo wpisania na listy zabytków od kilkudziesięciu lat obiekty niszczeją.

#4. Castello di Sammezzano, Reggello, Włochy


Pałac wybudowano we wczesnym XVII w. w Toskanii, 30 km od Florencji. Budowla przeszła kompleksową przebudowę w XIX w. W 1999 roku sprzedano obiekt z przeznaczeniem pod luksusowy hotel, niestety plany nie zostały zrealizowane, a pałac został porzucony.


#5. Siedziba bułgarskiej partii komunistycznej, Buzludzha, Bułgaria


Ponad 6 000 robotników budowało siedzibę w latach 1974-1981. Obiekt emanował przepychem typowym dla komunistycznych władz, z korytarzami i wielkimi aulami pełnymi portretów komunistycznych przywódców. W 1989 roku, po upadku ZSRR, siedziba została zamknięta.


#6. Diurno Venezia, Mediolan, Włochy


Łaźnie miejskie wybudowane w okresie międzywojennym zaprojektowano w stylu art déco. Kiedy w Mediolanie powstało metro, główne wejścia do kompleksu rekreacyjnego były jednocześnie wejściem na perony, jednak rozbudowane i skomplikowane korytarze łaźni spowodowały, że mieszkańcy szybko zaczęli tracić zainteresowanie. Mimo wielu prób przywrócenia świetności kompleks niszczeje nieużywany.

#7. Elektrownia Crespi d’Adda, Crespi d’Adda, Włochy


Elektrownia powstała, aby zapewnić prąd prężnie rozwijającej się wsi i mieszkającym w niej robotnikom. W latach 20. okoliczne fabryki zaczęły bankrutować, wieś wyludniła się i elektrownia stała się zbędna.

#8. Sanatorium Bourguignon Burgundy, Francja


Budowę sanatorium rozpoczęto w latach 30. XX w., ale została ona przerwana przez wojnę i dokończona dopiero po jej zakończeniu. Od lat 70. opieka medyczna działała we Francji coraz sprawniej i było coraz mniej pacjentów wymagających opieki sanatoryjnej, po latach redukcji placówka została w końcu zamknięta.

#9. Kino Aegidium, Bruksela, Belgia


Kino wybudowano na początku XX w., a autorem projektu był Guillaume Segers. Kino zamknięto w 1985 roku, ale nie zostało spisane na straty. Aktualnie działa komitet społeczny, który szuka inwestorów zainteresowanych wyremontowaniem obiektu i ponownym otwarciem kina.

#10. Elektrownia Battersea, Londyn, Anglia


Opalana węglem elektrownia powstała w pierwszej połowie XX w. a już w 1983 roku została zamknięta. Sławę zdobyła tym, że została umieszczona na okładce albumu "Animals" zespołu Pink Floyd. Aktualnie trwają przygotowania do kompleksowego remontu, wartego 8 mld funtów, który ma zamienić starą elektrownię w centrum kulturalno-komercyjno-rozrywkowe.

#11. Browar Stella, Leuven, Belgia


Od roku 1366 w Leuven powstawało piwo Stella Artois, przez pierwszych kilkaset lat browar rozbudowywano i modyfikowano, ale wzrastający popyt na belgijskie piwo zmusił właścicieli do zamknięcia przestarzałego obiektu i przeniesienia produkcji do nowej fabryki.

#12. Giełda, Antwerpia, Belgia


Chociaż ten budynek powstał w XIX w. to wybudowano go na ruinach starej giełdy z wieku XVI. Kiedy Antwerpia zaczęła tracić przewodnią rolę miasta handlowego, jej giełda również traciła na ważności. Właściciel jeszcze na początku XXI w. chciał przekształcić budynek na luksusowy hotel, ale kryzys przekreślił te plany.

#13. Salle Sthrau, Maubeuge, Francja


Budynek powstał w XVII w. jako kaplica zgromadzenia Jezuitów. W czasie I WŚ doszło do częściowego zniszczenia budowli, którą odbudowano w 1923 r. Od tego czasu odbywały się tu bale, koncerty, a także trenowano szermierkę. Ostatecznie obiekt zamknięto w 1998 roku z powodów bezpieczeństwa, ale dzięki trwającemu remontowi życie ma tu wrócić już w 2015 roku.

Oglądany: 106414x | Komentarzy: 26 | Okejek: 463 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało