Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jak można założyć własną kawiarnię "Starbucks" nie martwiąc się o prawa prawdziwego Starbucksa?

115 379  
551   48  
Zarabianie kasy na podrabianiu produktów znanych firm nie jest nowym odkryciem, ale ci ludzie znaleźli sposób, aby nie tylko zarobić, ale jeszcze robić to zupełnie jawnie i (na to wygląda) legalnie. Jak się przekonacie na końcu - można!
FAQ

Czy to jest Starbucks?
Nie. Dumb Starbucks w żaden sposób nie jest związany z firmą Starbucks. Po prostu używamy ich nazwy i logo w celach marketingowych.

W jaki sposób jest to zgodne z prawem?
Mówiąc krótko - prawo o parodii.

Możecie rozwinąć?
Oczywiście. Dodając słowo "Głupi" ("Dumb") technicznie rzecz biorąc nabijamy się ze Starbucksa, dzięki czemu możemy używać ich znaków towarowych zgodnie z prawem znanym jako "o sprawiedliwym użytkowaniu". Sprawiedliwe użytkowanie to doktryna zezwalająca na użycie w celu parodiowania, bez zgody właściciela, materiałów chronionych prawami autorskimi. Na podstawie tych samych przepisów Weird Al Yankovich wykorzystał muzykę Michaela Jacksona z utworu "Beat it" w parodystycznej piosence "Eat it".

Więc to prawdziwa firma?
Tak. Co prawda jesteśmy normalna kawiarnią, ale z powodów prawnych musieliśmy się zarejestrować jako firma zajmująca się sztuką. Tak więc z prawnego punktu widzenia nasza "kawiarnia" jest galerią sztuki, a "kawa" którą kupujecie jest dziełem sztuki. Ale tym się zajmują nasi prawnicy. Wam wystarczy, że możecie się delektować przepyszną kawą.

Czy twierdzicie, że Starbucks jest głupi?
Wcale nie. Kochamy Starbucksa i traktujemy ich jako wzór do naśladowania. Niestety, jedyny sposobem, żeby bez problemu korzystać z ich własności intelektualnej jest żartowanie z nich. Tak więc "Głupi" pojawił się z konieczności, a nie z powodu niechęci.

OK, chyba zrozumiałem.
Super, coś jeszcze?

Chyba nie.
OK, dzięki, do zobaczenia.
1

Oglądany: 115379x | Komentarzy: 48 | Okejek: 551 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

15.10

14.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało