Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 największych zwierząt, które istniały i istnieją na naszej planecie

497 040  
1160   64  
Ludzie uważają się za najwspanialsze stworzenia stąpające po Ziemi, ale jeśli chodzi o wielkość, to jesteśmy tylko małymi orzeszkami w porównaniu z tymi zwierzętami.

#1. Megalodon (Carcharocles megalodon)

Był on rekinem, który na naszej planecie żył 1,5 mln lat temu w morzach plejstocenu, miocenu, oligocenu i pliocenu. 18 lat temu znaleziono jego ząb, który miał 16,8 cm długości, w następnych latach odkryto jego jeszcze większe zęby, co pozwoliło na oszacowanie długości Megalodona na ponad 18 metrów.

#2. Jaekelopterus rhenaniae


Niedawno odkryto gigantycznego skorpiona, który uważany jest za największego stawonoga w dziejach. Po znalezieniu jego szczypiec o długości 46 cm oszacowano, że wielorak z wczesnego dewonu (390 mln lat temu) mierzył około 2,46 m.

#3. Niedźwiedź krótkopyski (Arctodus simus)

Niedźwiedź polarny jest obecnie największym misiem na ziemi, potrafi stojąc na tylnych łapach osiągnąć wysokość 2,4 m. Jest on bliskim krewnym właśnie tego niedźwiedzia, lecz nie dorównuje mu wielkością. Ssak, który wymarł około 11 400 lat temu żył w plejstocenie na terenie Ameryki Północnej. Jego średnia waga to 770 kg, jednak dużo jego osobników ważyło ponad tonę. Niedźwiedź krótkopyski był wyspecjalizowanym drapieżnikiem, a jego wysokość to mniej więcej 3,5 m.

#4. Argentavis magnificens


"Ogromny ptak z Argentyny", nazywany także "ogromnym teratornisem", swój żywot prowadził w późnym miocenie, około 6-8 mln lat temu. Jest największym znanym latającym ptakiem, jaki kiedykolwiek żył na ziemi. Rozpiętość skrzydeł Argentavisa wahała się w granicach 6-8 m, a długość tułowia 1,3 m. Pomimo tego, że ważył 60-80 kg był świetnym szybownikiem i potrafił w mgnieniu oka poderwać się z ziemi.

#5. Sarkozuch (Sarcosuchus imperator)


Krewniak współczesnych krokodyli, który nie jest ich przodkiem, charakteryzował się wielkością 11-12 m i wagą 8 ton. Jego pysk stanowił 3/4 całej czaszki i krył w sobie długie szczęki, które zawierały 132 stożkowate zęby. Spotkać go można było w Afryce, na terenach dzisiejszej północnej Sahary.

#6. Argentynozaur (Argentinosaurus)


Następnym razem, gdy spojrzysz na 6-piętrowy budynek pomyśl sobie, że 100 milionów lat temu gapiłby się na Ciebie tak wielki Argentynozaur. Mierzył on około 33 metry i ważył 70-80 ton. Swoje przygody przeżywał na terenie dzisiejszej Argentyny. Miał puste żebra, co u zauropodów jest dość niezwykłą cechą.

#7. Spinozaur (Spinosaurus „kolczasty jaszczur”)


Żyjący na terenach obecnej Afryki Północnej w czasach albu i cenomanu, czyli około 106-93,5 mln lat temu dinozaur, posiadał charakterystyczne kolczyste wyrostki kręgosłupa, których wysokość szacuje się na 1,69 m. Kolejną jego wyjątkową cechą był wydłużony prawie na dwa metry pysk oraz 16-18 metrów całej jego długości. Ważył średnio 10 ton i z łatwością polował na mniejsze dinozaury.

#8. Pyton siatkowy (Python reticulatus)


Sprytny i wielki wąż, którego średnia długość to 9 metrów. Potrafi bardzo dobrze pływać w każdych wodach. Występuje w całej Azji płd.-wsch., a także na Filipinach i w Indonezji. Często trzymany jest jako zwierzę domowe, bo nie jest jadowity, może jedynie zabić przez uduszenie.

#9. Płetwal błękitny (Balaenoptera musculus)


Jedyne zwierzę, które żyje do dziś, a wymiary ma jak starożytne potwory. Zagrożony od połowy 1960 roku, zaliczany do rodziny fałdowców, Płetwal błękitny może mierzyć 33 metry długości i ważyć do 190 ton. Jego nowo narodzony osobnik może mieć długość 7 metrów.

#10. Słoń afrykański (Loxodonta africana)


Podczas gdy płetwal błękitny jest największym zwierzęciem w oceanie, to słoń afrykański jest największym zwierzęciem lądowym. Dorosły samiec może mieć ponad 4 metry wysokości i 7,5 m długości. Potężny ssak osiąga wagę 6 ton i żywi się roślinami. Potrafi dożyć 70 lat.
6

Oglądany: 497040x | Komentarzy: 64 | Okejek: 1160 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

08.06

07.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało