Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Oto co Rosjanie wysyłali w kosmos, zanim dogonili ich Amerykanie

115 641  
633   38  
Ku rozpaczy Zachodu przez pierwsze lata podboju kosmosu to ZSRR prowadziło w tym wyścigu. To Kraj Rad pierwszy umieścił na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelitę, to oni jako pierwsi wysłali w przestrzeń kosmiczną zwierzę, później mężczyznę, a następnie kobietę. Teraz w Rosji otworem stoi wspaniałe muzeum poświęcone tej walce i Rosjanie mają się czym chwalić.

Sputnik I


Pierwszy sztuczny satelita wyniesiony na orbitę 4 października 1957 roku (w muzeum znajduje się model w skali 1:1). Spędził na orbicie Ziemi trzy miesiące i w tym czasie okrążył Ziemię 1 400 razy.Silnik rakietowy na paliwo ciekłe


Silniki RD-114 (1952-1957) napędzały pierwszy stopień rakiety nośnej "Kosmos".

Lądownik dla psa


Kapsuła, która wracała na Ziemię z jednymi z pierwszych zwierzęcych kosmonautów. W tej kapsule wróciły psy Biełka i Striełka.

StriełkaBiełkaPojazd "Wostok" (skala 1:3)


W takim pojeździe w swój pierwszy lot poleciał Jurij Gagarin, pierwszy człowiek w kosmosie.

Dziennik pokładowy WostokaTabliczka wykorzystywana w treningu kosmonautówKombinezon "Berkut"


Takie kombinezony były w roku 1965 używane przez kosmonautów Aleksieja Leonowa i Paweła Bielajewa w misji Woschod 2. Kombinezon bez plecaka z systemem podtrzymania życia ważył 20 kg.

Łunochod 1 (model 1:1)


Pierwszy na świecie zdalnie sterowany pojazd badawczy, który wylądował na Księżycu 10 listopada 1970 roku.Sonda księżycowa Łuna 1


Pierwszy pojazd w historii, który osiągnął prędkość ucieczki i pokonał grawitację Ziemi. Została wystrzelona w 1959 roku z misją badania Księżyca, ale nigdy do niego nie dotarła.

Stacja Orbitalna "Mir" (również model)


Stacja działała na orbicie okołoziemskiej przez 15 lat - od 1986 roku do 2001. Początkowo planowano jedynie 7-letni okres działania stacji.

Toaleta

Sypialnia


Aby zaoszczędzić miejsca, kosmonauci spali w pozycji pionowej. Ponieważ znajdowali się w stanie nieważkości, pozycja nie robiła im różnicy. Aby śpiący nie dryfował po pomieszczeniu, śpiwór był przypięty do ściany.

Pożywienie dla kosmonautów

Kombinezon kosmiczny


Kombinezon służący do pracy w otwartej przestrzeni, za nim plecak z zespołem napędowym umożliwiającym swobodny lot. Wizjer hełmu pokryty był złotem, aby odbijać promienie słoneczne, które niewytłumione atmosferą ziemską poparzyłyby kosmonautę.

2

Oglądany: 115641x | Komentarzy: 38 | Okejek: 633 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało