Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Pieseł - mem, który w 2013 roku podbił świat

102 905  
200   26  
Mem z Piesełem (ang. doge) od zeszłego roku podbija internet. Pies rasy Shiba komentujący bieżące wydarzenia czy wyznający wstydliwe prawdy cieszy się niemalejącą popularnością i na samym Facebooku ma już blisko 340 tys. fanów. Ale skąd się wziął i kim Pieseł jest naprawdę?

Otóż 51-letnia przedszkolanka, Atsuko Sato, umieściła w internecie serię zdjęć Kabosu - przygarniętego bezdomnego psa rasy Shiba Inu. Przy dużym wkładzie użytkowników Reddita przerobione zdjęcia zaopatrzone podpisami w jaskrawych kolorach, do tego napisanymi nieśmiertelną czcionką Comic Sans, szybko rozniosły się w sieci. Pyszczek psa był wklejany w miejsce twarzy polityków czy piosenkarzy. Każde zdjęcie było "zasypane" dużą ilością tekstów i wykrzykników, zwykle gramatycznie błędnych, bo niby skąd Pieseł ma znać gramatykę.

Sato przygarnęła Kabosu ze schroniska w listopadzie 2008 roku, pies miał zostać uśpiony, ale przedszkolanka zlitowała się nad nim i zabrała do domu. Nadała mu imię pochodzące od nazwy japońskiego cytrusa - owoc kabosu jest owalny i to z nim skojarzył się Atsuko wyraz pyska psa.


W październiku 2010 roku na Reddicie pojawiło się słowo doge (przetłumaczone na polski jako pieseł), którym ktoś podpisał zdjęcie psa rasy corgi. Doge szybko stało się synonimem głupkowatego psa, psa z głupią miną i często pojawiało się przy śmiesznych zdjęciach tych czworonogów. Na serwisie Tumblr pojawił się profil Shiba Conffesions (Wyznania Shiby), którego opis brzmiał "śmieszne teksty napisane Comic Sansem na przypadkowych zdjęciach psów Shiba".


Do lipca 2013 roku zainteresowanie internetu "dogem" było stałe i niewielkie. Wtedy to po raz pierwszy pojawiły się zdjęcia Kabosu okraszone podpisami w stylu Pieseła. Wtedy najpierw Reddit i 4chan, później reszta internetu zakochała się w Kabosu. Wycięty pyszczek Pieseła pojawiał się w miejscu twarzy znanych ludzi - polityków, dziennikarzy, piosenkarzy itd.


Łącząc popularność Pieseła oraz również od jakiegoś czasu modnych tzw. kryptowalut powstał nawet Doge Coin, który, tak jak inne kryptowaluty, można "kopać" i wymieniać na giełdzie na bardziej popularne Bitcoiny czy Litecoiny.PS. W Polsce jest parę hodowli psów tej rasy i są przypadkiem niesamowicie oblegane przez potencjalnych kupców. Jednak ten pies tylko tak głupkowato wygląda, wymaga dobrego wychowania, bo z racji swojego wyrazistego charakterku może nie być dobrym kumplem dla małego dziecka.

Źródła: 1, 2, 3.

Oglądany: 102905x | Komentarzy: 26 | Okejek: 200 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało