Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 ciekawostek o narkozie

222 865  
589   16  
Trudno sobie wyobrazić współczesną medycynę bez narkozy. Zawdzięczamy jej miliony skutecznych operacji i tysiące godzin oszczędzonego bólu. Przed wami kilka ciekawostek z jej całkiem długiej historii.

#1. Narkoza a znieczulenie

Lekarze z poczuciem humoru twierdzą, że narkoza to sposób, by pacjent nie pouczał chirurga w trakcie operacji. Z języka greckiego narkoza oznacza „oniemienie” i od znieczulenia odróżnia ją to, że pacjent poddany temu pierwszemu całkowicie traci świadomość, a nie tylko przestaje czuć ból.

#2. Na NFZ

W kajucie lekarza pokładowego angielskiego okrętu Mary Rose, który zatonął w 1545 roku znaleziono wiele naczyń laboratoryjnych, nocniki, butelek z lekarstwami, a także wielki drewniany młotek. To właśnie za jego pomocą wyłączano świadomość pacjenta.

#3. Ziółka na dobry sen


Oprócz tak niehumanitarnych sposobów ludzkość znała inne, np. wyciąg z ziół usypiających – maku opiumowego, konopi, lulka, szaleju i szczwołu plamistego. Gąbkę nasączoną tym wyciągiem podpalano i dawano do wąchania pacjentowi. Lekarz musiał bardzo uważać, żeby nie wyłączyć także samego siebie.

#4. Nowa Wunderwaffe


W połowie XIX wieku młotek ostatecznie wyszedł z użycia oddając pole chemii. Dzięki wynalezieniu odpowiednich substancji można było skutecznie pozbawić nieszczęśnika świadomości i przeprowadzić operację. Pierwsi zastosowali tę metodę najwięksi oprawcy w historii medycyny - dentyści.

#5. Historia prawdziwa


Pewnego wieczoru dentysta Horace Wells wybrał się na pokaz działania podtlenku azotu. Demonstracja tego środka zrobiła na nim takie wrażenie, że następnego ranka przyszedł do hotelu, w którym zatrzymał się wykonawca pokazu, Gardner Colton i zaproponował mu zastosowanie podtlenku azotu do wyrwania zęba. Z racji tego, że nie znalazł się żaden ochotnik, całkowicie zdrowy ząb wyrwano Wellsowi. Stało się to 11 grudnia 1844 roku.

#6. Możliwe skutki uboczne

Nie wiedziano wtedy jeszcze, że podtlenek azotu należy mieszać z tlenem, przez co jeden z zabiegów wyrwania zęba omal nie zakończył się tragicznie.

#7. Kolejny środek


Inny dentysta (a także chirurg), doktor William Morton z Bostonu odkrył, że króliki doświadczalne lepiej znoszą bolesne operacje, jeśli przed zabiegiem daje się im do wąchania eter. 17 października 1846 roku Morton odważył się zademonstrować swoim kolegom po fachu działanie eteru, a ci, wyrazili zamiar stosowania go w codziennej praktyce.

#8. Chrzest bojowy


Niecałe dziesięć lat później rosyjski chirurg Mikołaj Pirogow zastosował eter w warunkach polowych w oblężonym przez Anglików i Francuzów Sewastopolu.

#9. Święta Anestezja


Rok później, szkocki położnik James Simpson po raz pierwszy użył narkozy przy odbieraniu porodu. Wiele lat po tym wydarzeniu, kiedy zobaczył zdjęcie dorosłej już kobiety, która przyszła wtedy na świat, wykrzyknął „O, święta Anestezja”.

#10. Prosty wybór


Na początku XIX wieku japoński poeta i chirurg Hanaoka Seishū badał możliwość wykorzystania do narkozy mieszanki sześciu różnych alkaloidów. Żona i matka badacza same zaproponowały zostanie królikami doświadczalnymi, a chirurg wybrał do tego celu swoją żonę. Wyjaśnił swój wybór bardzo łatwo: „Matka jest tylko jedna”.
2

Oglądany: 222865x | Komentarzy: 16 | Okejek: 589 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało