Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

9 biznesów, które wcale nie zarabiają najwięcej na tym, czym się głównie zajmują

93 528  
311   11  
Jeśli kiedykolwiek myślałeś, że kina zarabiają na biletach na filmy, a stacje benzynowe na sprzedaży paliwa, to czas wrócić na ziemię... Podstawowa działalność to tylko przykrywka dla ich prawdziwego biznesu.

#1. "Gwiezdne Wojny" - Prawdziwy fan nie oszczędza

Nie da się ukryć, że cała seria "Gwiezdnych Wojen" od początku cieszyła się ogromną popularnością, co przyniosło zyski 8,1 mld dolarów ze sprzedaży biletów kinowych oraz filmów na DVD. To duża suma, lecz w porównaniu z 12 mld dolarów, które przyniosła sprzedaż zabawek, ubrań, klocków czy figurek związanych z serią George Lucasa, to już tak nie zachwyca.

#2. Kina - "Wpuść mnie bez biletu, mam popcorn"Bilety w kinach są tylko częścią zysków, jakie one czerpią, częścią wynoszącą około 50%. Dodatkowe przychody kin zapewniają reklamy, konferencje, ale głównie sprzedaż barowa, czyli cola i popcorn. Kina kupują popcorn dziesięciokrotnie taniej w stosunku do ceny po jakiej go sprzedają.

#3. Angry Birds wystrzeliło z produkcją


Mało kto spodziewał się takiej popularności gry, w której wystrzeliwuje się ptaki. Firma Rovio - właściciel gry swoje zyski na początku czerpała jak każda tego typu inna firma, czyli z reklam, płatnych wersji oraz wykupywania dodatkowych postaci. W zeszłym roku obroty firmy osiągnęły wzrost sięgający 101%, czyli do 152 mln euro. Jest to efekt sprzedawania licencji innym firmom na odzież, zabawki i inne gadżety związane z grą.

#4. Restauracje - bo jedzenie trzeba popić


Restauracje swoje zyski głównie czerpią ze sprzedaży alkoholu, bardzo często tam, gdzie jedzenie jest w przystępnej cenie, za ukojenie pragnienia musimy zapłacić więcej. Tu za przykład możemy wziąć Tao Las Vegas, czyli najbardziej dochodową restaurację i nocny klub w USA. Właśnie w tym miejscu głównym zarobkiem jest alkohol, to aż 75% całego zysku.

#5. Oni wiedzą jak uderzyć piłkę i jaki podpisać kontrakt


Nie można powiedzieć, że gwiazdy sportu swoje zarobki opierają tylko na grze i zyskach związanych z osiągnięciami. To co zarabiają sportowcy na boiskach, bieżniach, basenach to tylko malutki przedsmak tego, co dostają od sponsorów.
Wielkie gwiazdy sportu doskonale wiedzą jaki kontrakt podpisać i gdzie wystąpić, by saldo konta powiększyło się o kilka zer. Zarobki, pochodzące z zawodowej gry takich sportowców jak Maria Szarapowa, Tiger Woods czy Roger Federer, to tylko KILKA PROCENT rocznych dochodów, cała reszta to kontrakty z wielkimi firmami np. Nike, EA Sports, Adidas.

#6. Targowanie się z dealerem samochodowym


Negocjacja cen w salonach samochodowych to coś normalnego, klient jest zadowolony z niższej ceny, a sprzedawca mimo wszystko wie, że swój zysk czerpie z czego innego. Serwis, ubezpieczenia, części zamienne, kredyty i przedłużone gwarancje to jest to na czym zarabia dealer. Jak mówi raport grupy Asbury Automotive przedstawiony w "Forbes", to właśnie gwarancje i ubezpieczenia stanowią około 3% przychodów, a zysk na poziomie 20%.

#7. Stacja benzynowa - bez sklepu ciężko wyżyć


Stacje benzynowe wbrew pozorom swój główny zysk czerpią ze sprzedaży ciepłych posiłków, alkoholu, lekarstw, a także drobnostek takich jak okulary słoneczne - te produkty potrafią przysporzyć stacjom zysk wynoszący 75%.

#8. McDonald's się ceni


Źródło zysków McDonald's również bardzo się zmieniło od tego początkowego. Sieć fast foodów nie zyskuje zbyt wiele na sprzedaży hamburgerów, jak to pozornie wygląda, pomimo to, iż ich marża sięga 18%, a innych sieci w tej branży około 2%. McDonald's zarabia teraz głównie na czynszu i opłatach franczyzowych od osób, które pragną być właścicielami obiektów oznaczonych żółtą M-ką.

#9. Znikający tusz


Producenci drukarek także na przestrzeni lat zmienili swój target obniżając ceny sprzętów drukujących, a odbijając to sobie na tuszach do nich. W ciągu ostatnich kilku lat ilość tuszu w kartridżach zmalała niemal 5-krotnie! Wielkość pojemników na tusze nie zmieniła się, lecz cena tuszów jak najbardziej.

Oglądany: 93528x | Komentarzy: 11 | Okejek: 311 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało