Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Wymarłe miasta z całego świata

123 748  
505   41  
Miasta, miasteczka, wioski. Puste i ciche, tak że słychać każde opadające ziarnko piasku. Przyczyny są różne - młodzi wyjechali, a starzy umarli, deweloper przekalkulował i nikt nie chce się wprowadzić, wojna, a czasem człowiek po prostu poddał się w walce z przyrodą i wyniósł w bardziej przyjazne rejony.

Dallol, Etiopia

Osada położona na północy Etiopii u podnóża wulkanu Dallol. Od 2005 roku uznana za wymarłą. Osada nadal posiada rekord najgorętszego zamieszkanego miejsca na Ziemi, ze średnią roczną temperaturą 35 st. C (zanotowane w latach 1960-1966).
Nova Cidade de Kilamba Kilamba, Angola

Miasto zbudowane za 3,5 mld dolarów przez chińską korporację 30 km od stolicy Angoli Luandy. Powierzchnia około 50 km2, ponad 750 apartamentowców, 12 szkół i tysiące obiektów handlowych - jednak ceny mieszkań zaskoczyły potencjalnych mieszkańców i dewelopera. Mało kogo w Angoli stać na mieszkanie za 100-200 tys. dolarów. 

Kolmanskop, Namibia

Rozwinęło się po odkryciu diamentów w 1908, zasiedlili je górnicy z pobliskich kopalni, zbudowane zostało w stylu niemieckim. Posiadało szpital, elektrownię, szkołę, teatr, halę sportową, kasyno oraz linię kolejową do Lüderitz. Miasto zaczęło upadać po I wojnie światowej, gdy spadły ceny diamentów. Opuszczone zostało w 1956 roku.
 


Tawerga, Libia

Nazwa miasta oznacza po berberyjsku "zielona wyspa". Zostało wyludnione w wyniku wojny domowej w Libii w 2011. W 2006 roku mieszkało tu ok. 24,2 tys. mieszkańców. W sierpniu 2011 roku miasto zdobyli libijscy rebelianci.Pomona, Namibia

Wyludnione miasto na południowo-zachodnim wybrzeżu Afryki, na wybrzeżu Atlantyku. Na początku XX w. Pomona była dużym centrum wydobycia diamentów, w latach 1912-1914 wydobyto tam 200 kg tech kamieni (1 000 000 karatów). Miejscowość została wysiedlona w latach 90., kiedy kopalnie zostały przejęte przez namibijski rząd.


Pyramiden - Svalbard, Norwegia

Opuszczona kilkanaście lat temu radziecka osada, którą zamieszkiwało  w dobie świetności 1000 pracowników sąsiedniej kopalni węgla. 10 stycznia 1998 roku wydobyli ostatnią tonę i po prostu wszyscy zostali ewakuowani.


Charly-Oradour, Francja

Miasto pomnik II wojny światowej. Kolaboranci donieśli niemieckim jednostkom, że jeden z ich oficerów jest tam przetrzymywany. Niemieccy bohaterowie wojenni zdenerwowali się i jak to im się nieraz zdarzało, zapędzili mieszkańców wioski do kościoła i wszystkich spalili żywcem. Ruiny pozostawiono ku pamięci tego strasznego wydarzenia.
Kayaks, TurcjaAn Blascoad Mór

Największa z sześciu wysp Blasket, położonych na Atlantyku, u południowo-zachodnich wybrzeży Irlandii. W średniowieczu wyspy były zamieszkiwane przez mnichów, później przez rybaków. Najwięcej mieszkańców żyło tu w 1916 roku - 176 osób. W latach 1953-54 wyspę opuściło ostatnich 22 mieszkańców.Wioska Pegrema, Karelia, Rosja

Wioska położona na brzegach jeziora Onego, 10 km od Unisty. Złożona jest z kilku starych drewnianych domów frontem zwróconych ku wodzie.


Prypeć, Ukraina

Opuszczone miasto w obwodzie kijowskim, w północnej Ukrainie przy granicy z Białorusią zwane również Miastem Widmo. Było to duże osiedle mieszkalne zbudowane dla pracowników elektrowni atomowej w Czarnobylu. Po awarii w elektrowni całe miasto zostało ewakuowane i nadal jest opuszczone z powodu szkodliwego promieniowania.

San Zhi, Tajwan

Osiedle "domów UFO", które wybudowano w późnych latach 70. ubiegłego wieku. Miał tu powstać kurort wypoczynkowy przeznaczony głównie dla żołnierzy amerykańskich stacjonujących w bazach w Azji. Budowę wstrzymano w roku 1980 z powodu kilku śmiertelnych wypadków na tym terenie. Legenda mówi, że za wypadki odpowiadał chiński smok umieszczony na bramie wjazdowej do ośrodka. Były też pogłoski, że w tym miejscu pochowano kiedyś duńskich żołnierzy.Paryż w Chinach: Tianducheng

Chińskie miasto Hangzhou w prowincji Zhejiang, które przez miejscowych nazywane jest "Chińskim Paryżem". Najefektowniejsza jego część została wybudowana w stylu europejskich metropolii w 2007 roku przez firmę Zhejiang Guangsha, by zachęcić najbogatszych mieszkańców kraju do przeprowadzenia się do tej dzielnicy luksusu. Dzielnica ta ma zaledwie dwa tysiące mieszkańców, ponieważ mało którego mieszkańca Chin stać jest na życie w takim luksusie.

Chenggong pod Kunming, Chiny

Miasto, którego budowa zakończyła się w roku 2012, a mimo to nadal jest niezamieszkane. Eksperci przewidują, że wkrótce się to zmieni, gdyż ten rejon Chin ma bardzo dużą gęstosć zaludnienia i ludzie będą potrzebowali nowych mieszkań.
Centralia, Pensylwania

Miasto w hrabstwie Columbia w stanie Pensylwania, w Stanach Zjednoczonych, obecnie prawie całkowicie opuszczone z powodu trwających od 50 lat pożarów w znajdujących się pod miastem kopalniach węgla. W maju 1962 roku, ogień zajął śmieci w opuszczonej kopalni i rozprzestrzenił się podpalając główną żyłę pokładów węgla, która po części przebiegała pod miastem. Większość mieszkańców opuściła to miasto, zostawiając swoje domostwa. Liczba mieszkańców przed katastrofą wynosiła 2 761 osób, obecnie mieszka tam ich jedynie dziesięć.

Plymouth, Montserrat

Była stolica wyspy Montserrat, opuszczona po erupcji wulkanu Soufriere Hills. Obecnie teren jest zamknięty dla mieszkańców wyspy.Bodie, California

Wymarłe miasteczko górnicze położone przy wschodniej granicy stanu California. Zostało uznane za historyczny skarb narodowy. Rocznie odwiedza je ok. 200 000 turystów. W czasach gorączki złota była to tętniąca życiem osada górnicza.Fordlandia, Brazylia

Osada przemysłowa w puszczy amazońskiej, część miasteczka Aveiro w brazylijskim stanie Pará. Fordlandia została założona dla 8 tys. mieszkańców przez Henry Forda w drugiej połowie lat dwudziestych XX wieku. Miała stanowić centrum plantacji drzew kauczukowych potrzebnych do otrzymania kauczuku, dostarczanego później do amerykańskich fabryk Forda. Inwestycja upadła z powodu klęsk w uprawach i rebelii w 1930 miejscowych pracowników.

Chaitén, Chile

Miasto w południowym Chile, położone u stóp wulkanu Chaitén. W 2002 roku miało 4,1 tys. ludności. 2 maja 2008 wulkan Chaitén wybuchł po około 9400 latach uśpienia, podjęto wówczas decyzję o ewakuacji wszystkich mieszkańców miasta. Od tego czasu wulkan jest cały czas aktywny.
Grytviken, Południowa Georgia

Opuszczone osiedle w brytyjskim terytorium zamorskim Georgia Południowa, na południowym Atlantyku. Grytviken założył w 1904 roku norweski kapitan żeglugi morskiej Carl Anton Larsen, stacja działała do 1965 r.
 

Oglądany: 123748x | Komentarzy: 41 | Okejek: 505 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało