Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

9 przypadków, kiedy Putin dołożył Obamie

137 615  
338   20  
Po tym jak Obamie nie udało się przekonać ani Kongresu, ani społeczeństwa o konieczności interwencji zbrojnej w Syrii, prezydent ochoczo zgodził się na "opcję rosyjską" zniszczenia broni chemicznej z arsenału Asada. Niestety dotychczasowe doświadczenia Białego Domu z Kremlem nie należą do najlepszych.



#1. Nuklearny program nie-Start


Jednym z wielkich sukcesów polityki zagranicznej prezydenta Obamy było podpisanie z Rosją nowego układu Start i znaczna redukcja arsenału nuklearnego obu państw (za co dostał pokojową Nagrodę Nobla w 2009). Tegorocznego lata prezydent, łasy kolejnego sukcesu i pozostawienia po sobie wrażenia wielkiego przeciwnika broni nuklearnej, ogłosił wielkie plany Rosji i USA, mające na celu redukcję uzbrojenia atomowego o jedną trzecią. Ale Kreml szybko zdementował te plany, a zastępca premiera Rosji powiedział, że Moskwa nie może "brać poważnie" takich propozycji.

#2. Czerwony przycisk


W czasie gdy stosunki amerykańsko-rosyjskie notowały rekordowe doły, Obama próbował poprawić komunikację między krajami i w 2009 ogłosił przyjacielską propozycję programu "reset". Niestety, kiedy Hillary Clinton dawała Siergiejowi Ławrowowi w prezencie duży czerwony przycisk "resetu", ktoś w Białym Domu nie przyłożył się do lekcji rosyjskiego i w wygrawerowanym słowie brakowało przedrostka, dzięki czemu zamiast przycisku "reset" wyszedł przycisk "przeciążenie".

Oto 60 sekund czystej żenady.




#3. Szpieg z wydziału kostiumowego


W maju rosyjskie służby specjalne zaaranżowały bardzo medialne zatrzymanie Ryana Fogle'a, trzeciego sekretarza ambasady USA, twierdząc, że pracuje on dla CIA i próbuje rekrutować rosyjskich oficerów do pracy dla Amerykanów. U aresztowanego znaleziono list napisany w języku rosyjskim do rzekomego celu rekrutacji. Zaadresowany był do "drogiego przyjaciela", wykazywał się brakiem zachowania jakichkolwiek podstawowych zasad bezpieczeństwa operacyjnego i procedur wywiadowczych i wprost instruował oficera, jak ma postępować, aby nawiązać "tajną" łączność ze swoim opiekunem - zakładając w kafejce internetowej konto na Gmailu.

Najnowsze technologie wykorzystywane przez szpiegów CIA.



#4. A szpiedzy Putina wyglądają tak!



#5. Ciasteczka od Departamentu Stanu


Zaskoczony w 2011 roku protestami przeciwko powrotowi na prezydencki fotel Putin długo przekonywał, że USA się ucieszy, jeśli on odejdzie. W rosyjskiej telewizji państwowej wyemitowano program dokumentalny, pokazujący jak to protestujący zostali zwabieni na ulice przez Departament Stanu USA... rozdawanymi ciasteczkami. Ale cała sytuacja nie była śmieszna dla ambasadora Michaela McFaula, który musiał sobie radzić z bezprecedensową kampanią nękającą w mediach, oraz dla organizacji pozarządowych utrzymujących się z datków rządu USA, które zostały z Rosji wydalone.

#6. Nieprzyjemne przygody Eda Snowdena


Amerykańskim urzędnikom wydawało się, że szybko dorwą Edwarda Snowdena, kiedy ten przyleciał z Hong Kongu do Moskwy, ale Rosja nigdy chętnie nie współpracowała w sprawach ekstradycji i tym razem nie przychyliła się do wniosku USA. Snowden utknął na moskiewskim lotnisku, kiedy jego paszport został unieważniony. Ostatecznie otrzymał on tymczasowy status uchodźcy i na dłużej zatrzymał się w stolicy Rosji.


#7. Zamorski sierociniec


Kiedy w zeszłym roku Kongres przyjął przepisy normalizujące handel z Rosją, jednocześnie zostały uchwalone przepisy zakazujące wstępu do USA urzędnikom oskarżanym o maczanie palców w śmierci niezależnego prawnika Siergieja Magnickiego oraz zakazujące im posiadanie kont w amerykańskich bankach. Rosja zareagowała życzliwie, ale wkrótce okazało się, że Amerykanie nie rzucili się na spędzanie wakacji w Rosji czy do otwierania kont bankowych w Sberbanku, więc posunęli się dalej i zabronili Amerykanom adoptować rosyjskie dzieci. Miesięczna kampania telewizyjna przekonywała, że Stany są pełne wstrętnych rodzin zastępczych nienawidzących Rosji i jej dzieci.

#8. "Propozycja Putina" dotycząca Syrii


Administracja USA przez lata obwiniała Kreml o blokowanie rozwiązania problemu syryjskiego - ambasador USA przy ONZ Samantha Power powiedziała, że Rosja "trzyma ich jak zakładnika". Ale nagła chęć pomocy Rosji w usuwaniu broni chemicznej Syryjczyków postawiła Biały Dom w niezręcznej sytuacji, a Putina przedstawiła jako taktycznego geniusza.

#9. No i ostatecznie Putin bezapelacyjnie wygrywa w kategorii fotograficznej


Oglądany: 137615x | Komentarzy: 20 | Okejek: 338 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało