Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 spełnionych przepowiedni

211 586  
681   51  
W odróżnieniu od pewnych grup wyznaniowych, które nachodzą nas w domach i przekonują, że zbliża się koniec ludzkości, niektórym ludziom udało się całkiem trafnie przewidzieć przyszłe wydarzenia w historii świata.

#1. Przeszczepy organów


W datowanym na 1660 rok rękopisie autorstwa fizyka i teologa Roberta Boyla znajdujemy taki fragment: „Choroby będzie można leczyć na odległość, albo chociaż za pomocą przeszczepu organów”. Boyle przewidział jeszcze kilka innych rzeczy, np. urządzenie przypominające dzisiejszy GPS.

#2. Alexis de Tocqueville i zimna wojna


„Na Ziemi są obecnie dwie wielkie nacje, które ruszyły z przeciwstawnych pozycji i wydaje się, że dążą do jednego celu: Rosjanie i Anglo-Amerykanie… Punkty startu mają różne i idą różnymi ścieżkami, jednak każda z tych stron potajemnie pielęgnuje marzenie wzięcia w swoje ręce losów połowy świata” - tak w 1840 roku pisał francuski polityk Alexis de Tocqueville w swojej publikacji „O demokracji w Ameryce”.

#3. Mendelejew i jego tablica


W 1863 roku, kiedy znano jedynie około 60 pierwiastków, rosyjski uczony Dmitrij Mendelejew rozpoczął swoje badania nad tablicą okresową. Po posegregowaniu pierwiastków według ich masy i właściwości, na podstawie luk w tabeli doszedł do wniosku, że w ciągu kolejnych lat zostaną odkryte nowe. Tym sposobem Mendelejew przewidział odkrycie np. germanu i nadał mu nawet nazwę ekakrzem. Pierwiastek ten odkryto ponad 20 lat później. W ciągu 40 lat od powstania tablicy Mendelejewa odkryto natomiast 40 nowych pierwiastków.

#4. Juliusz Verne i lot na księżycW 1865 roku, czyli na 100 lat przed misją Apollo 11, Juliusz Verne napisał powieść „Z Ziemi na Księżyc”. Kosmonauci z książki oddychają za pomocą specjalnego urządzenia filtrującego powietrze, a ich kapsuła zbudowana jest z aluminium – materiału, który jest szeroko stosowany we współczesnych statkach kosmicznych. Co ciekawe start w powieści Verne'a odbył się z Florydy - gdzie obecnie jest umiejscowiony kosmodrom Cap Canaveral, a powracająca z Księżyca kapsuła wylądowała w Atlantyku, podobnie jak statki Apollo.

#5. Upadek Tytana


W 1898 roku amerykański pisarz Morgan Robertson napisał nowelę „The Wreck of the Titan”, opisującą historię ogromnego angielskiego statku, który tonie po zderzeniu z górą lodową, a jego pasażerowie toną z powodu niewystarczającej ilości szalup ratunkowych.

#6. Jasnowidz czy po prostu geniusz?


W 1909 roku słynny wynalazca Nikola Tesla powiedział w wywiadzie dla New York Times: „W krótkim czasie stanie się możliwym przekazywanie wiadomości na cały świat bez przewodów. Będzie to tak proste, że zwyczajny człowiek będzie w stanie posiadać i obsługiwać własny aparat”.

#7. Świat wyzwolony


W 1914 roku powstała nowela „Świat wyzwolony” Herberta Wellsa. Pisarz opisuje w niej wizję miasta niszczonego przez bombę atomową. W tamtym czasie nie mógł on wiedzieć jak wyglądałby taki wybuch, chociaż miał pewną wiedzę o pierwiastkach radioaktywnych.

#8. Nauka przez Internet


W 1988 roku Isaac Asimov, autor książek fantastyczno-naukowych, opisał system, dzięki któremu studenci będą mieli dostęp do uniwersalnego źródła informacji. Miało się to realizować poprzez możliwość połączenia przez komputer z dowolną biblioteką na świecie.

#9. Zapowiedź naszych czasów


W 1993 roku amerykańska firma telekomunikacyjna AT&T zrealizowała spot reklamy z wyobrażonymi urządzeniami, które wtedy wydawały się wręcz niewiarygodne. A dzisiaj?

https://www.youtube.com/watch?v=5MnQ8EkwXJ0

#10. Pierwsze pomruki kryzysu


16 maja 2006 roku dyrektor generalny Euro Pacific Capital Peter Schiff opisał amerykański rynek jako bańkę, która już wkrótce pęknie. W odpowiedzi na te słowa większość analityków twierdziła, że gospodarka jest w świetnej kondycji i absolutnie nic jej nie grozi.
2

Oglądany: 211586x | Komentarzy: 51 | Okejek: 681 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.09

21.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało