Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zasady zachowania przy stole

130 732  
498   41  
Odwiedzając egzotyczne kraje trudno nie ulec pokusie odwiedzenia lokalnych lokali gastronomicznych. Jak to mówią - co kraj, to obyczaj, i można zostać zaskoczonym co w odległych lądach jest uznawane za kulturalne.

#1. Kiedy jesz, nie kładź rąk na udach

W Rosji za kulturalne uważa się opieranie nadgarstków o krawędź stołu, nie na nogach.

#2. Nie przynoś żółtych kwiatów


W Bułgarii żółte kwiaty symbolizują nienawiść. To chyba nie jest coś, co byś chciał okazać osobie zapraszającej na obiad.

#3. Pamiętaj, aby bekać i wokół siebie zrobić bałagan


W Chinach bekanie uznawane jest za oznakę zadowolenia i jest komplementem dla kucharza. Podobne znaczenie ma zrobienie bałaganu wokół stołu, a zostawienie resztek jedzenia na talerzu pokazuje, że gospodarz zapewnił dostateczną ilość jedzenia.

#4. Nie wkładaj jedzenia do ust łyżką


W Tajlandii widelec służy do zagarnięcia jedzenia na łyżkę. Raczej rzadko stosuje się tam pałeczki, ponieważ uznawane są za zbyt pospolite.

#5. Nie proś o sól i pieprz


W Portugalii, jeśli soli i pieprzu nie ma stole, to o nie nie proś, oznacza to, że kucharz nie potrafi doprawić posiłku.

#6. Nie proś o ser


We Włoszech nigdy nie proś o ser, o ile ktoś Ci go nie zaproponował. Dokładanie dodatkowego sera na pizzę uznają oni za grzech, a nawet gorszą rzeczą jest posypanie nim owoców morza.

#7. Uważaj, aby nie dotknąć ręką żadnego jedzenia


W Chile dotykanie jedzenia ręką uznawane jest za niekulturalne. Tak, nawet frytek! Również w Brazylii nawet pizzę i hamburgery zwykle się je sztućcami.

#8. Jedz tylko prawą ręką


W Indiach, Środkowym Wschodzie i niektórych częściach Afryki uważa się za nieczyste jedzenie lewą ręką.

#9. Jedz rękoma


W Meksyku za snobistyczne uznaje się jedzenie nożem i widelcem.

#10. Chleb jest sztućcem


We Francji używa się do jedzenia obu rąk - widelca i noża lub widelca i chleba. Chleb nie jest tu zakąską, ale raczej jako nakładacz jedzenia na widelec. Jeśli chcesz zjeść chleb, oderwij ręką kęs, a nie odgryzaj go. Jeśli odkładasz pieczywo, to połóż je na stole lub obrusie, nie na talerzu.

#11. Nie proponuj podziału rachunku


We Francji podział rachunku uznaje się za brak obycia. Zaproponuj opłacenie całego rachunku albo poczekaj, aż ktoś inny to zrobi.

#12. Nie używaj oddzielnego talerza


W Etiopii podział jedzenia na oddzielne talerze uznaje się za marnotrawstwo. Posiłek spożywa się ze wspólnego naczynia, biorąc dania rękami.

#13. Nie zapomnij o siorbaniu


W Japonii, kiedy jesz makaron lub zupę, jak najgłośniejsze siorbanie uznawane jest za pochwałę dla kucharza. Zupę można też pić bezpośrednio z miseczki - łyżek się tam raczej nie używa. Co więcej, nigdy nie krzyżuj pałeczek, nie oblizuj ich, ani nie wbijaj ich pionowo w kupkę ryżu. W Japonii i wielu innych azjatyckich krajach (w tym w Chinach) takie zachowanie jest niegrzeczne.

Oglądany: 130732x | Komentarzy: 41 | Okejek: 498 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.06

28.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało